Google bude výsledky vyhľadávania zobrazovať z viacerých perspektív. Odpovede, ktoré sa vo výsledkoch vyhľadávania zobrazujú na popredných miestach, sa možno už čoskoro budú zobrazovať vo viacerých hľadiskách súvisiacich s danou témou.

Tento krok zo strany spoločnosti Google prichádza v čase, keď internetové spoločnosti čelia zvýšenému politickému tlaku, aby svoje služby očistili od zavádzajúcich a falošných správ, od extrémistického a podvodného obsahu. Informáciu zverejnil reuters.com.

Spoločnosť Google pre reuters.com uviedla, že zvažuje aj nové označovanie, ktoré pomôže používateľom vidieť, kedy je odporúčaná odpoveď nedokonalou zhodou založenou na primárnej otázke.

Ďalšie zmeny, ktoré ešte v minulom roku ohlásila spoločnosť Google, boli zamerané na to, aby sa do zvýraznených výsledkov vyhľadávania v Google, takzvaných zvýraznených úryvkoch, nezobrazovali konšpiračné teórie a urážlivé informácie.

Spoločnosť Google obvykle čerpá tieto úryvky z webových stránok tretích strán a zobrazuje ich vo „veľkom textovom poli“ pred tradičným zoznamom odkazov, ktorý sa zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania.

V hlasovej službe Google zasa virtuálny asistent cituje zdrojovú stránku v hovorenom výsledku a poskytuje odkaz na stránku v aplikácii Google Home, takže ľudia naň môžu kliknúť a dozvedieť sa viac.

Spoločnosť Google zaviedla zverejňovanie zvýraznených úryvkov pred štyrmi rokmi, aby umožnila ľuďom rýchlejšie získať požadované informácie. Táto funkcia, ale čoskoro vykázala veľké nedostatky, v podobe zverejňovania nepresných odpovedí.

V minulom roku sa medzi takýmito odpoveďami napríklad vyskytlo, že bývalý americký prezident Barack Obama plánoval prevrat alebo napríklad, že ženy sú zlo.

Google na svojom blogu uvádza, že si uvedomuje nedokonalosť fungovania zobrazovania výsledkov vyhľadávania. Niekedy nie je zobrazenie jediného zvýrazneného úryvku pre danú otázku to správne riešenie.

Zobrazenie viacerých zvýraznených úryvkov môže nakoniec pomôcť aj v prípadoch, keď používateľ získa rozporuplné informácie pri položení rovnakej otázky, ale rozličným spôsobom.

Napríklad, ak používateľ zadá do vyhľadávača otázku „Sú plazy dobrými domácimi zvieratkami?“ mal by ako zvýraznený úryvok dostať rovnakú odpoveď ako, keď do vyhľadávača zadá otázku „Sú plazy zlými domácimi zvieratkami?“ pretože v podstate hľadá tie isté informácie, ktoré sa týkajú toho, či sú plazy ako domáce zvieratko vhodné alebo nie.

A práve zobrazovanie viacerých odpovedí, hoci si navzájom odporujú, je momentálne výzvou, ktorú Google chce preskúmať.

„Často a oprávnene existujú rozmanité pohľady, ktoré vydavatelia ponúkajú a my chceme používateľom poskytnúť viditeľnosť a prístup k týmto perspektívam z viacerých zdrojov,“ uviedol Matthew Gray, softvérový inžinier, ktorý vedie tím pre zvýraznené úryvky v Google vyhľadávači.

Celý proces je zatiaľ vo fáze testovania. Viac informácií k danej téme bude Google zverejňovať priebežne na svojom blogu.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu