Gróf Móric Beňovský bude 11. novembra v Koncertnej sieni (Štúdio 1) Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici v Bratislave – v úlohe  hlavného protagonistu novodobej premiéry opery Beňovský, alebo Vyhnanci z Kamčatky od popredného francúzskeho skladateľa porevolučnej, napoleonskej doby z prelomu 18. a 19. storočia Françoisa-Adriena Boildieua, ktorej premiéra sa konala v Paríži v roku 1800.

Témou diela je Beňovského väznenie na sibírskom polostrove Kamčatka a jeho zásluhou  úspešné vyslobodenie skupiny spoluväzňov, ktoré sa odohralo za dramatických  okolností.  Udalosť vzbudila v dobovej Európe mimoriadnu pozornosť, veď už v roku 1791 napísal popredný nemecký  dramatik August von Kotzebue drámu Sprisahanie na Kamčatke, ktorá sa stala predlohou Boieldieuovej opery.

Dielo sa uvádzalo opakovane vo Francúzsku a v európskych krajinách  v prvej polovici 19. storočia, no odvtedy upadlo do zabudnutia. Centrum starej hudby po vedením Petra Zajíčka „vypátralo“ v zahraničí originálne tlače diela a uvádza ho v novodobej premiére dňa 11. novembra t. r. v Koncertnej sieni Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici v Bratislave.

Pod skúsenou taktovkou popredného slovenského dirigenta Mariána Lejavu účinkuje medzinárodný Festivalový orchester Apolo na dobových  nástrojoch, obsadený špičkovými hudobníkmi v oblasti starej hudby, vynikajúci spevácky zbor Lúčnica a poprední domáci i zahraniční sólisti-speváci:

v jedinej ženskej úlohe Afanázie sa predstaví vychádzajúca slovenská hviezda, sopranistka Linda Ballová, ďalšie hlavné úlohy obsadzujú na Slovensku už známi svetobežníci – vynikajúci tenoristi – Rakúšan Bernhard Berchtold (Beňovský) a Zoltán Megyesi z Maďarska (Štefanov), ďalej účinkujú poprední slovenskí speváci:

Martin Gyimesi (guvernér Milov), Csaba Kotlár (Žeslin), Ondrej Šaling (Panov), Štefan Horváth (Kancelár) a Roman Krško (Ataman). Netradičným doplnkom koncertného predvedenia je významný slovenský herec Marián Prevendarčík, ktorý v rôznych prevlekoch prerozpráva vzrušujúci príbeh opery v úprave dramaturgičky Zuzany Šajgalíkovej.

BENYOWSZKY_POSTER_A4.indd

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu