Úspešná séria televíznych dokumentov z prostredia slovenskej mafie s názvom Mafiáni má pokračovanie. Druhá séria dokumentárneho seriálu, ktorá má názov „Mafiáni na Slovensku“ sa začne vysielať už čoskoro. 

Prvý diel novej série uvedie internetová televízia Tablet.TV už v tomto mesiaci, ďalšie časti budú postupne vysielané od septembra 2017.

O tom ako budú vyzerať  nové diely televíznych dokumentov napovedá viac ako dvojminútová upútavka, v ktorej manželka známeho mafiánskeho bossa Róberta Holuba rozpráva svoje skúsenosti z prostredia slovenskej mafie.

Autorom a spoluproducentom novej série dokumentov o mafiánskom prostredí na Slovensku je spisovateľ, biológ, esejista a scenárista Gustáv Murín.

Tentoraz Gustáv Murín spojil svoje sily s internetovou televíziou TABLET.TV, ktorá je súčasťou TASR, pretože podľa jeho slov, je to seriózna inštitúcia.

„Na druhú sériu som bol oslovený pôvodným producentom, ako jediný oficiálny scenárista. Ale keď som odovzdal námet druhej série a bez pripomienok som dostal objednávku pilotného dielu, ktorý som odovzdal a opäť to bolo bez pripomienok, s prekvapením som zistil, že môj námet sa bez môjho vedomia, nieto ešte súhlasu, dostal do rúk istého pána Žitného a ten ho prerobil na svoj obraz,“ vysvetlil pre mediawatch.dog zmenu v spolupráci na televíznom projekte Gustáv Murín.

„No a vrcholom schválností bola táto „požitnená“ verzia oficiálne predložená dramaturgii RTVS, opäť bez môjho vedomia, nieto ešte súhlasu. S takými praktikami, nevídanými u serióznej produkcie, som sa odmietol stotožniť a keďže producent ich nebol schopný vysvetliť, odmietol som sa na takejto fraške zúčastniť. Pána Žitného totiž poznám viac ako tridsať rokov a nemám o serióznosti jeho výpovedí na kameru dobrú mienku. Potvrdil to aj v prvej sérii, kde spolu s jeho manželkou tvrdili veci, ktoré sú minimálne diskutabilné, ak nie rovno zavádzajúce. Preto som sa rozhodol spolupracovať so serióznou inštitúciou, akou je Tablet.TV v rámci TASR,“ doplnil Gustáv Murín.

Režisérsky sa na druhej sérií dokumentov o slovenských mafiánoch podpísal Branislav Vyhlídal, dramaturgicky Peter Pilz a strih je výsledkom práce Zuzany Fiebigerovej.

Sprievodcom celej série je obľúbený a charizmatický český herec s moravskými koreňmi Marek Vašut. Práca na knihe „Tajný denník mafiána“, ktorá je podkladom pre nový televízny dokument, trvala  Gustávovi Murínovi približne rok.

Zdroj: G. M.

„Knihu a nový seriál spája osoba pani Márie Holubovej. Tá sa rozhodla napomôcť autenticite knihy poskytnutím denníka jej muža, známeho mafiánskeho bossa východného Slovenska, a rovnako úprimne a podrobne hovorí aj v časti tejto novej sérii TV dokumentov. Práca na knihe trvala približne rok, nakrúcanie základných výpovedí ako aj vstupov moderátora série Mareka Vašuta sme zvládli do troch mesiacov,“ uviedol pre mediawatch.dog  Gustáv Murín.

Druhá séria mafiánskych príbehov má deväť základných dielov, v ktorých sa bude  hovoriť o takých postavách slovenského podsvetia 90. rokov minulého storočia, ako Erik a Branislav Adamčovci, Peter Čongrády, Roman Deák, Peter Havasi, Alojz Házy, Kolárik vs. Borženský, Róbert Lališ, Karol a Ivan Mellovci a Jozef Roháč.

Tak ako v prvej sérii aj teraz sa diváci môžu tešiť na bonusový diel, ktorý určite nesklame, tak ako celá séria, ktorá je zameraná viac na tých, ktorí zákon a poriadok chránia ako na tých, ktorí ho porušovali.

„V tejto sérii sme mali veľké šťastie na svedkov a účinkujúcich. Po prvýkrát vôbec prehovorí obeť mafiánskeho vydierania a dokonca aj bývalý mafián a matka zavraždeného mafiána. Došlo teda doslova k prelomu, keď v pôvodnej sérii sa svedkovia hovoriť zdráhali a teraz naopak sme mali ponuky na svedectvá. Zrejme môj scenáristický aj spisovateľský prístup k téme vyvolal dôveru u všetkých zúčastnených strán“ priblížil pre mediawatch.dog obsah televíznych dokumentov Gustáv Murín.

„Tradičné zastúpenie novinárov obohatí výpoveď spravodajcu TASR. Veľa nám napomohli vyšetrovatelia NAKA, aj bývalí vyšetrovatelia. Dozvedeli sme sa dosiaľ neznáme detaily o krvavých činoch vtedajších mafiánov. Máme podrobné výpovede pátračov. Prehovorili aj najvyšší predstavitelia Policajného zboru a Generálnej prokuratúry. Máme teda celé spektrum výpovedí a obrazových dokumentov v takom rozsahu, že napríklad diel o Čongrádym by naplnil celovečerný film. Preto ho rozdeľujeme na dve časti a aj tam sa asi všetko nezmestí. A, áno, bude aj bonusový diel. Po prvýkrát prehovoria tí, čo obetovali svoje rodinné zázemie i zdravie a riskovali aj život, aby nás uchránili pred morom mafiánskych praktík, ktorý ohrozoval v dobe po Nežnej revolúcii samu podstatu existencie nášho štátu,“ doplnil Gustáv Murín.

Internetová televízia Tablet.TV je podľa slov Gustáva Murína seriózna inštitúcia a aj preto sa s ňou rozhodol spolupracovať na tomto projekte.

Jednotlivé diely novej dokumentárnej série o slovenskej mafii si budú môcť diváci vychutnať nielen na internete, ale aj na DVD, priloženom ku knihe.

„Vychádzame z faktu, že TASR je agentúra na profesionálnu ponuku aktuálnych a zaujímavých informácií a dokumentov. Preto prišiel šéf Tablet.TV, Peter Pilz, s myšlienkou, že vo výsledných DVD budú základom tie unikátne výpovede a konkrétny diel bude bonusom. Inými slovami, získali sme tak vzácne dokumenty doby, že budú v rámci činnosti TASR k dispozícii aj ďalším užívateľom po vzájomnej dohode. Na web stránke Tablet.TV teda budú ukážky jednotlivých dielov, konečným produktom budú DVD, ktoré sa budú vkladať už na tohtoročnom vianočnom trhu do mojich kníh na túto tému: Jozef Roháč – Príbeh zabijaka mafie a Tajný denník mafiána – Róbert Holub,“ uviedol pre mediawatch.dog Gustáv Murín.

V rámci nášho rozhovoru, o druhej sérii televízneho projektu z prostredia praktík slovenských mafiánov, Gustáv Murín opakovane vyzdvihol prácu ľudí v televízii Tablet.TV.

„Som milo prekvapený na akej vysokej úrovni pracujú jednotlivé profesie v rámci štúdia Tablet.TV. Ich obetavosť a ochota prispieť k čo najlepšiemu výsledku je zárukou, že spokojní budú aj diváci.“

1 komentár

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu