ilustračná foto: pixabay.com

V narastajúcej mediálnej bubline okolo najnovšej epidémie verím, že práve alternatívne médiá pôjdu príkladom v triezvom hodnotení situácie.

Preto pripomínam, že:

Ľudstvo takéto epidémie a pandémie zažíva cyklicky, na základe týchto skúseností vznikol vedný odbor epidemiológia.

Vždy to vyvoláva hrôzu a apokalyptické predpovede (spomeňme si na krajskú hygieničku zo Žiliny, ktorá v prípade vtáčej chrípky v roku 2005 vydala starostom obcí pokyn na vyhľadávanie vhodných plôch pre MASOVÉ hroby).

Vždy to prichádza z Ázie (SARS, vtáčia chrípka, prasačia chrípka, hongkongská chrípka).
Vždy v tomto čase.

Vždy sú najohrozenejší starí a INAK chorí (z toho je porekadlo „Marec, poberaj sa starec.“; lebo tá skúsenosť je tu už stáročia).

Vždy to má dramatický nástup (ako teraz v Taliansku).

Vždy sa s hrôzou komentujú obete, ale zabúda sa, že kým v súčasnosti v Taliansku médiá zhrozene komentujú 463 obetí, len v USA od októbra 2019 do februára 2020 „v tichosti“ (teda súbežne s koronavírusom) na „obyčajnú chrípku“ (patogén je vždy nanovo mutovaný) zomrelo 12 TISÍC ľudí a ešte to neskončilo; 31 MILIÓNOV je infikovaných a viac ako 210 TISÍC bolo hospitalizovaných (TOTO si médiá nevšímajú).

NAPRIEK tomu je mortalita pomerne nízka, teraz sa odhaduje na 3,6% a u vyššieuvedených prípadov z USA to je „len“ 0,4% z infikovaných a 5,7% z hospitalizovaných.

Vždy drvivá väčšina infekciu prekoná a stáva sa tak voči danému vírusu imúnnou (inak by nemohlo fungovať očkovanie!).

Zakaždým dojem apokalypsy vyvolávajú globalizované médiá a zúfalo nevzdelaní politici.

Vždy takáto epidémia, resp. pandémia rovnako rýchlo opadne najneskôr s nástupom letných horúčav (lebo vírus neprežije MIMO buniek dlhšiu dobu, pri tomto sa odhadujú dve hodiny).

A práve tieto dlhoročné opakované skúsenosti nás oprávňujú, aby sme sa aj k tejto zdravotnej mimoriadnej udalosti stavali s chladnou hlavou a bez paniky, ktorá jej následky len zhoršuje.

P.S. Včera prišiel do Wuhanu prezident Číny. To nie je náhodný termín, lebo v komunistickom režime má také niečo vždy svoju symboliku. Odhadujem, že prišiel preto, aby manifestoval, že Číňania (za cenu drastických a niekedy až nezmyselne brutálnych opatrení) epidémiu už zvládli, alebo aspoň dostali pod kontrolu. Verím, že si to bez tej okázalosti budeme môcť v dohľadnej dobe povedať tiež…

RNDr. Gustáv Murín, PhD.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu