Gustáv Murín (autor foto: Martina Kinčešová, zdroj foto: G.M.)

Gustáv Murín slovenský prírodovedec, biológ, spisovateľ, esejista, publicista, dramatik a scenárista sa pre neutíchajúci atak zo strany rôznych médií sám rozhodol ukončiť svoje pôsobenie v RTVS.

Ukončenie spolupráce s Gustávom Murínom ohlásil generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník vo štvrtok 3. mája 2018 na rokovaní parlamentného výboru pre médiá a kultúru.

„To ukončenie som navrhol sám, lebo sledujem bezohľadné útoky na vedenie RTVS. Tie „žlťácke“ médiá, ktoré sledujú len tú jedinú ideologickú líniu využívajú každú možnosť do vedenia RTVS si kopnúť. Na mňa prišli naozaj omylom, ako som už vysvetlil, ale už sa tej témy chytili a bolo jasné, že si nájdu akúkoľvek zámienku na to, aby opäť napadali hlavne generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka. A bolo by úplne jedno, čo by sa objavilo v Spektre alebo Euroskope, opakovane by si hľadali zámienku na útoky. A keďže toto vedenie má pred sebou dosť iných, dôležitejších úloh, a moje záväzky k RTVS naozaj nie sú pre moju tvorbu podstatné (skôr som sa snažil dokázať, že obe relácie sa dajú robiť aj seriózne), a honorár bol naozaj len symbolický, tretinový voči predchodcovi, čo fabrikoval tie „infotaimenty“. Takže navrhol som včera ukončenie tejto spolupráce a tým aj zámienok na pokračovanie štvavej kampane proti RTVS. Mrzí ma len, že sa s tým zviezla aj relácia pre seniorov, ktorá je naozaj potrebná a ktorú som pripravoval roky a jej pilotný diel dopadol aj bez akejkoľvek propagácie výborne. Vedeniu RTVS želám veľa energie a pevné nervy, aby ustáli nezaslúžené ataky a splnili svoje tvorivé predsavzatia. Ja mám teraz pred sebou niekoľko knižných projektov, televízny projekt a hlavne veľkú odbornú monografiu, ktorú už urgujú z amerického vydavateľstva. Takže happy end!,” pre Mediahub.sk uviedol Gustáv Murín.

Gustáv Murín bol v súvislosti s RTVS atakovaný najmä kvôli relácii Spektrum, ktorá prináša informácie zo sveta vedy a techniky. Výhrady voči Gustávovi Murínovi uviedla napríklad aj Eva Mihočková v rozhovore s Jaroslavom Rezníkom v diskusnej relácii týždenníka Trend pod názvom Otvorene s Evou Mihočkovou na portáli eTrend.sk. Podľa Gustáva Murína je to celé omyl.

„Ono je to vlastne celé omyl. Splietli sa dve veci dokopy a výsledkom bola nevídaná štvavá kampaň. V prvom rade je tu istý denník N. V českých Literárkach si odo mňa objednali článok, ktorý mal komentovať fakt, že sa pred časom šéfredaktor denníka N chválil, ako im stúpa čítanosť. No a ja som len konštatoval, že čítanosť ich printu je blízka nule a že čítanosť elektronickej verzie spochybnila Transparency international. Navyše jadro tohto denníka tvoria odídenci zo SME, ktorí SME priviedli ku krachu práve tým, že ich „mienkotvorné“ články čitatelia odmietli čítať a denník kupovať. Takže nám z toho logicky vychádza, že denník N je umelo živené médium za účelom útokov na autorov, ktorí nedržia ich „stranícku líniu“. To je koniec plurality názorov, čo je inak základom demokracie. No a v tomto denníku splietli dve veci – odchod pani Bakovej z RTVS so začiatkom mojej spolupráce s RTVS. Niekto z toho mylne vydedukoval, že ju idem nahradiť a „normalizovať“ televízne spravodajstvo. Pritom ja som ani nestal zamestnancom RTVS a ani nemal nič s televíznym vysielaním. Ale fake news bola na svete a veselo ju šírili hlavne z denníka N,“ uviedol Gustáv Murín.

Kritika sa vzniesla aj na nedávnu časť relácie Spektrum, v ktorej Gustáv Murín prezentoval informácie o posmrtnom živote a dôkaze neba v súvislosti s americkým neurochirurgom Ebenom Alexandrom z Harvardu.

Tento výber sa opäť nestretol s pochopením mnohých iných médií, napríklad preto, že to vôbec nie je novinka alebo preto, že kniha, ktorú Eben Alexander napísal sa stretla s kritikou vedcov. Relácia Spektrum je síce zameraná na informácie z vedy a techniky, no spracovať ju tak, aby zaujala vôbec nie je najjednoduchšie.

„Dilema tejto relácie je v tom, že má byť na jednej strane vedecká a na druhej vlastne „ľudová“. A nech sa snažíte, ako sa snažíte, nemôžete vyhovieť dvom protichodným požiadavkám. Takže ma programový riaditeľ Slovenského rozhlasu nabádal k minimalizácii odborných výrazov a na druhej strane vraj ktosi prišiel s tým, že je to bulvárne. Paradoxné na tom je to, že môj predchodca tam publikoval číre nezmysly a také zhovadilosti, že sa nad tým aj laici pozastavovali. On totiž zrejme „čerpal“ zo serveru nejakej „zábavovej firmy“, ktorá takéto „odľahčené“ trápne veselosti ponúka médiám na zaplnenie takýchto rubrík. A zaujímavé, že to nikomu nevadilo, žiadni novinári si to nevšímali, len ja som na to upozorňoval. No a keď sme teraz prišli so správami z vedeckého prostredia reflektovanými vo svetových médiách, nemohol som používať dôsledne vedecké články, s ktorými prichádzam denne do styku, pretože tu narážame na nový problém. Tým je obmedzený časový priestor a tiež nutnosť obmedziť odborné výrazy. Často by si daná správa vyžadovala viac času, ale ten tu jednoducho nie je. Čo sa týka konkrétnej správičky, tak tá mala práve plniť tú oddychovú stránku. Samotná téma je predmetom diskusií, ktoré nie sú ani jednoznačné, ani ukončené. A na ktoré určite nie je expertom akýkoľvek redaktor denníka N,” vysvetlil Gustáv Murín.

Na adresu relácie Spektrum sa vyjadril aj učiteľ z Gymnázia v Považskej Bystrici Juraj Smatana, ktorý v príspevku na sociálnej sieti uviedol, že Gustav Murín „zemavekizuje“ verejnoprávne médium a šíri konšpiračné teórie. Podľa Gustáva Murína si Juraj Smatana tak ako iní jemu podobní neoverujú skutočnosti predtým ako sa k niečomu vyjadria.

„Takýchto „strážcov čistoty“ sme zažili už za komunizmu. A udávajú tak horlivo, že ani nemajú čas si overovať koho vlastne udávajú. Takže ten pán si zjavne nevšimol, že ja som spoluprácu s časopisom Zem a vek odmietol verejne už pred niekoľkými rokmi. Vadili mi také nezmysly ako napríklad teória „chemtrails“. Ale na druhej strane oni ako alternatívne médium zachraňujú pluralitu názorov, ktorú takí ako pán Smatana likvidujú (kedysi sa hovorilo „glajšaltujú“). No a o nálepkovaní, ktorí títo komsomolci Studenej vojny používajú, som tiež už vopred písal. To že sa americkému vojensko-priemyselnému komplexu podarilo aj proti pôvodným Trumpovým sľubom rozpútať novú Studenú vojnu, konštatoval aj generálny tajomník OSN. A my, čo sme tú pôvodnú Studenú vojnu zažili, vieme, že v nej pôsobia určité ideologické centrály, ktoré dodávajú vybraným jedincom aj skupinám ideologickú muníciu. Tak vznikli smradľavé nálepky ako konšpiračné teórie, hoaxy a fake news, ktorými sa má vopred umlčať každý nepohodlný hlas, aby nebolo už nutné s takto poznačeným autorom polemizovať, argumentovať a tým nedajbože v otvorenej debate pohorieť. Pritom autorom najväčšej konšpiračnej teórie vo svete bola vláda Buha Jr., keď vyhlasovala, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia, a u nás je v tom rekordérom istý pán Hríb a jeho konšpiračná teória o „nevinných“ vrahoch študentky Cervanovej,“ uviedol Gustáv Murín.

Relácia Spektrum, pre ktorú sa na RTVS a Gustáva Murína vzniesla kritika zo strany médií má ako povedal Gustáv Murín obmedzený časový priestor.

Celkový čas relácie je tri minúty a počas týchto troch minút musia byť uvedené až tri správy. Predstaviť novinky a zároveň zaujať v tak krátkom časovom intervale je veľmi komplikované. A navyše informácie musia byť zaujímavé aj pre laickú verejnosť.

„Ide totiž o časový rozsah 120 sekúnd do ktorých sa musí zmestiť zahlásenie a tri správy. A tie majú byť z vedeckého prostredia, ale zaujímavé aj pre laika! Každý kto túto reláciu bude robiť po mne rovnako poctivo, bude sa s tým potýkať. Žiaľ, v rozsahu niekoľkých viet nie je možné naplniť všetky očakávania. Na druhej strane je to podnet, aby si vnímavý poslucháč vyhľadal, pokiaľ ho téma zaujme, dostupné údaje a urobil si názor sám. To považujem za ideálny výstup danej relácie v limitoch, o ktorých som hovoril. Zaujať témou a inšpirovať poslucháčov,“ priblížil pozadie tvorby a spracovania relácie Spektrum, Gustáv Murín.

Ako sa hovorí, každá minca má dve strany. A tak je to aj v prípade RTVS. Ktorá je tá správna, respektíve ktorá je tá lepšia, musí verejnosť zhodnotiť na základe vlastného úsudku a kritického myslenia.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu