Obliekanie sôch Bratislava Grassalkovichova záhrada (foto: Branislav Šimončík)

Zároveň s vydaním prvého čísla československého Vogue došlo v noci zo 16. na 17. augusta k happeningu obliekania sôch v Prahe a Bratislave.

Cieľom akcie je poukázať na nepomer mužských a ženských figúr v našom verejnom priestore. Ďalšou iniciatívou Vogue CS je presadenie realizácie sochy Olgy Havlovej, osobnosti, ktorá aj napriek svojmu významnému celospoločenskému vplyvu doteraz nemá pamätník.

„Pôvodne sme chceli oblečenými sochami zdôrazniť iba módu, osláviť týmto spôsobom príchod najprestížnejšieho módneho časopisu do našich krajín. Počas plánovania sme však narazili na problém – v pražských uliciach sa nachádzajú predovšetkým mužské sochy. Ženských je málo, a väčšina z nich iba alegorického charakteru,“ vysvetľuje sled udalostí Andrea Běhounková, šéfredaktorka Vogue CS.

Prvou voľbou v Prahe bola socha Bedřicha Smetanu. Stojí na konci Novotného lávky, ale ukázalo sa, že vetvy košatého stromu, v ktorých sa Bedřich takmer stráca, sú nepreniknuteľné. Tak blízko, aby ju obliekol, sa k soche nikto nedostane.

Český sochár a dizajnér Michal Cimala, pre ktorého je najväčším zdrojom inšpirácie mestská poetika a industriálne prostredie, tak nakoniec obliekol iba dve sochy. Antonína Dvořáka na Palachovom námestí pred Rudolfinom a alegorické znázornenie Vltavy od Václava Prachnera.

Socha, všeobecne známa ako Terezka, stojí vo fontáne na Mariánskom námestí priamo oproti budove magistrátu. „Pre Vltavu som vytvoril ochranný pancier, aký mávajú komiksové superhrdinky. Antonína Dvořáka som obliekol tak, aby som upozornil na nevhodné umiestenie sochy. Slávny skladateľ vyzerá skôr ako vrátnik, alebo ako keby sa nemohol dostať do domu, v ktorom znie jeho svetoznáma hudba,“ uviedol Cimala.

Podobná akcia sa uskutočnila aj v Bratislave, kde niekoľko významných sôch obliekla slovenská návrhárka Lenka Sršňová. Výber padol na diela v úplnom srdci metropoly, a to
v Grassalkovichovej záhrade, na Hviezdoslavovom námestí a na rohu ulíc Záhradnícka, Karadžičova: „Obliecť sochy je pre mňa výzva, zaujímavé spojenie módy a umenia vo verejnom priestoru. Cielene sme si vybrali sochy, ktoré v nás evokujú slobodu, radosť a dynamiku, také, ktoré svojou proporciou a stavbou dávajú vyniknúť odevu. Šaty som dizajnovala tak, aby korešpondovali s okolitým prostredím sôch. Použité vzory sú výberom z mojich doterajších kolekcií a ako je pre moju tvorbu známe, hýria farbami a veselou energiou,“ komentuje svoj podiel na akcii Lenka Sršňová.

Obliekanie sôch Bratislava Grassalkovichova záhrada (foto: Branislav Šimončík)
Obliekanie sôch Bratislava Karadžičova Záhradnícka (foto: Branislav Šimončík)
Obliekanie sôch Bratislava_Hviezdoslavovo námestie (foto: Branislav Šimončík)

Michal Cimala
Sochár, maliar a dizajnér žijúci v Prahe. Ako zakladateľ ateliérov Trafačka sa podieľal na výstavách a kultúrnych akciách v tamojšej Trafo Gallery. Od roku 2006 pôsobí v Ateliéri sochárstva na Akadémii výtvarných umení v Prahe, ktorý viedol najprv s Jaroslavom Rónom, od roku 2013 s Lukášom Rittsteinom.

Viac informácií nájdete na michalcimala.cz.

Lenka Sršňová
Patrí ku generácii súčasných mladých slovenských dizajnérov. Absolvovala Ateliér odevného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a študijné pobyty v Paríži a vo Fínsku. Veľmi ju ovplyvnila pracovnú stáž v ateliéri Jeana Charlesa de Castelbajac. Od roku 2009 vedie vlastný módny ateliér.

Viac informácií nájdete na lenkasrsnova.com.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu