V nedeľu 15. marca 2015 sa dlhoročný člen Divadla Nová scéna a v súčasnosti umelecký šéf divadla Karol Čálik dožíva krásneho jubilea – okrúhlych sedemdesiatin. Presne v deň jeho narodenín o 17.00 hod. sa v jeho domovskom divadle za účasti ministra kultúry Mareka Maďariča uvedie benefičné predstavenie „Sluha dvoch šéfov“ a následne v kruhu rodiny, pozvaných priateľov a hostí oslávi v Štúdiu Olympia svoje jubileum.

Herec Karol Čálik sa dnes dožíva jubilea - Sluha dvoch sefov
Karol Čálik ako Charlie Clench v bláznivej komédii Sluha dvoch šéfov (zdroj foto: Divadlo Nová scéna)

 

„Karol Čálik celý svoj profesionálny život venoval Novej scéne, ktorá bola doslova jeho umeleckým domovom a popri tom sa stíhal naplno venovať aj filmu, televízii, rozhlasu a pedagogickej práci. Verím, že všetko, čo divadlu venoval, sa mu v hojnej miere vrátilo v potlesku divákov a priateľstve kolegov. Človek, ktorý riadi divadlo, potrebuje pochopenie a oporu a u Karola Čálika – ako spolupracovníka, no najmä človeka , som našiel hlboké ľudské porozumenie,“ povedal  Juraj Ďurdiak, generálny riaditeľ Divadla Nová scéna.

Herec Karol Čálik sa dnes dožíva jubilea - Mata Hari
Karol Čálik ako generál Maslov v muzikáli Mata Hari (zdroj foto: Divadlo Nová scéna)

 

„ Sedemdesiatka! Všetci okolo mi to pripomínajú. Verím, že nie zo zlomyseľnosti, lebo to hovoria s úsmevom a potešením. Ja ten vek už beriem ako bonus od Pána Boha…Ako mladý som mal úzkosť z toho, či sa dožijem päťdesiatky. Neskôr, či sa dožijem milénia – či prežijem rok 2000. Stalo sa. A to ma akosi upokojilo. Radosť mám z detí, z vnúčat, teší ma, že môžem naplno žiť a hlavne pracovať. Iste mi k tomu dopomohlo i to, že som veľmi skoro pochopil, že práca herca nie je zamestnanie ani povolanie ale poslanie! Preto som pri tomto remesle tak dlho vydržal a stále ma to baví – baviť ľudí!,“ povedal Karol Čálik.

 

Karol Čálik sa narodil 15. marca 1945 v Trnave. Ako poslucháč VŠMU účinkoval na Novej scéne v operete Modrá ruža a v muzikáli Hallo Dolly. Od októbra 1968 / po absolvovaní základnej vojenskej služby vo VUSe/ sa stal sólistom spevohry Novej scény. Jeho svojrázny prejav vychádzajúci zo situačnej komiky, vycibrený mimikou a zmyslom pre vtip našiel uplatnenie v mnohých inscenáciách – od komédií, tragikomédií, operiet až po muzikály.

Herec Karol Čálik sa dnes dožíva jubilea - Obchod na korze
Karol Čálik ako Jozef Katz v muzikáli Obchod na korze (zdroj foto: Divadlo Nová scéna)

 

Vo filme debutoval v roku 1963 v Námestí svätej Alžbety, odvtedy stvárnil množstvo postáv v slovenskej kinematografii (napr. Pacho hybský zbojník, Noční jazdci, Falošný princ, Galoše šťastia, Hana a jej bratia) rovnako aj v televíznej a rozhlasovej tvorbe, vrátane zábavných programov. Pôsobil ako pedagóg herectva na konzervatóriu. Je umeleckým šéfom DNS. Účinkuje v predstaveniach Charleyho teta, Mata Hari /generál Maslov/, Obchod na korze /Jozef Katz/ a v komédii Sluha dvoch šéfov /Charlie Clench/.

Karol Čálik je ženatý, má dve dospelé deti a jedného na diaľku adoptovaného indického chlapca. Aj keď väčšinu času venuje divadlu, nájde si chvíle aj na hubárčenie a poľovanie.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu