zdroj: RTVS

Obľúbené televízne vyučovanie predstaví školákom v rámci vlastivedy tému vzniku Slovenskej republiky, štátnosti a úradu prezidenta. Na otázky ohľadom úloh a práce hlavy štátu bude školákom odpovedať priamo prezidentka SR Zuzana Čaputová už v utorok 1.12. od 9.00 h na Dvojke.

Druhá vlna pandémie na Slovensku spôsobila opäť zatvorenie niektorých škôl. Na obrazovky RTVS sa tak vrátil obľúbený Školský klub, ktorý prináša malým školám interaktívne vyučovanie v súlade s učebnými osnovami. To prebieha v 60-minútových blokoch od pondelka do štvrtka vždy o 9.00 h. na Dvojke.

„Každý deň je venovaný inej oblasti – v pondelok slovenský jazyk, každý utorok spoločenskovedné predmety a vlastiveda, v stredu matematika a štvrtok je venovaný prírodovedným predmetom,“ upresňuje priebeh vyučovania šéfdramaturg detskej tvorby RTVS Vladimír Balko.

Utorkové vysielanie v rámci spoločenskovedných predmetov a vlastivedy bude v tomto týždni venované vzniku Slovenskej republiky, jej histórii a vývoju, téme štátnosti a v neposlednom rade aj úlohe prezidenta. Pri tejto príležitosti sa tvorcovia Školského klubu rozhodli nechať odpovede na detské otázky pre tú najpovolanejšiu – prezidentku SR Zuzany Čaputovú. Tá privíta zvedavých školákov priamo v Prezidentskom paláci a predstaví im úrad prezidenta.

„Rada som podporila túto iniciatívu. Je nesmierne dôležité, aby už žiaci základných škôl mali možnosť pochopiť, ako funguje štát a jeho inštitúcie, pretože raz budú oni rozhodovať o budúcnosti našej krajiny,“ vyjadrila sa prezidentka SR Zuzana Čaputová. Vzdelávanie počas pandémie je podľa prezidentky obrovskou výzvou:

„Veľmi si vážim prácu, úsilie a trpezlivosť učiteľov, rodičov aj samotných detí. Kríza nás naučila, že je možné zredukovať vzdelávací obsah podľa toho, čo je najpodstatnejšie a že vzdelávacie metódy možno do určitej miery prispôsobiť novým technológiám. Ukazuje sa však aj to, aký veľmi dôležitý je pre žiakov a študentov sociálny kontakt s rovesníkmi a učiteľmi v škole pre ich akademické napredovanie ako aj duševné a fyzické zdravie. Preto verím, že situácia umožní, aby sa žiaci mohli čo najskôr vrátiť do škôl,“ dodala prezidentka.

Veľkou novinkou v Školskom klube počas druhej vlny pandémie je aj tlmočenie do posunkovej reči pre nepočujúcich žiakov, ako i do rómskeho jazyka.

„Prostredníctvom vysielania Školského klubu by sme chceli umožniť všetkým deťom vzdelávať sa. Naším cieľom je sprístupniť výučbu každému zo žiakov. Považujeme za dôležité, aby sa mohli zapájať, porozumieť obsahu, získať nové vedomosti a mať z učenia radosť,“ približuje riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Miroslava Hapalová.

Školský klub je výsledkom spolupráce RTVS so Štátnym pedagogickým ústavom a neziskovou organizáciou Indícia.

Zapojiť do vysielania sa môžu aj deti pri televíznych obrazovkách a ich rodičia, ktorí svoje reakcie a nápady posielať na email: skolskyklub@ucimenadialku.sk. Ich podnety budú významným prvkom pri tvorbe scenárov na ďalšie časti Školského klubu.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu