Investigatívny novinár Richard Bolješik odchádza z RTVS

Richard Bolješik pracoval v RTVS 1,5 roka, aktuálne na pozícii šéfdramaturga relácií Reportéri a Občan za dverami. V RTVS končí k 31.7. V pondelok 25. mája sám doručil RTVS svoju výpoveď, ako protest proti praktikám šéfky televízneho odboru Hany Lyons, ktoré „vykazujú zastrašovania, okliešťovania autorskej slobody, nezávislosti ako dramaturga a editora v jednej osobe,“ uviedol Bolješik a dodal „Do RTVS som nastúpil ako slobodný tvorca a ako slobodný autor chcem aj odísť. O slobodu a nezávislosť ma pripravila Hana Lyons, ktorá mi ju sama v roku 2018 garantovala!“

Ako hlavný dôvod Richard Bolješik uviedol protekčné prideľovanie odmien jednej z redaktoriek: „Od začiatku mája som v niekoľkých e-mailoch vedenie upozornil na podozrivé, protekčné prideľovanie odmien jednej z redaktoriek Reportérov na základe fiktívnych výkonov – nikdy neodvysielaných príspevkov v spravodajstve počas „korona“ krízy (marec, apríl). Tieto podklady vedome upravila Hana Lyons, v mojom mene, v prospech svojej dlhoročnej kamarátky. Proti tomu som interne takmer mesiac protestoval, využil som všetky interné mechanizmy, avšak bezvýsledne ( maily nadriadenej, otvorený list vedeniu, pokus o zmier a iné). Márne som žiadal vyvodenie zodpovednosti voči redaktorke a Hane Lyons, čo sa doteraz nestalo. Šéfka televízneho odboru už takmer mesiac o tejto závažnej veci mlčí,“ uviedol Bolješik.

„Dodnes Hana Lyons odmieta vysvetliť svoje nečakané a prekvapivé rozhodnutie dozorovať všetky mnou pripravené relácie – Reportérov a Občana za dverami. To sa 1,5 roka predtým nikdy nestalo. Relácie fungovali na 100 percent. Za moje pôsobenie nemáme žiadnu aktívnu žalobu či sťažnosť. Sledovanosť a dosahy relácií rastú, aj v online priestore. Spomedzi 20-tich najúspešnejších Reportérov za posledné tri roky ( 2017 – február 2020 ) bolo 15 pod mojím vedením. Špeciálne vydanie o vražde Jána Kuciaka bolo najsledovanejšou reláciou za posledných 7 rokov. (viď. foto – relácie označené žltou sú pod mojím vedením ) Každý mesiac už rok a pol dávam podrobnú správu o publicistike na Radu RTVS, ako aj nadriadenej Hane Lyons. Dodnes boli tieto správy o činnosti vždy schválené bez jedinej pripomienky,“ uviedol bývalý šéfdramaturg relácie Reporéri Richard Bolješik.
> Čítaj viac

„Šikana mojej osoby a spochybňovanie profesionality má jediný cieľ. Prichádza totiž v období, keď som poukázal na vážne prešľapy nadriadenej Hany Lyons (začiatkom mája) a len pár dní po tom, čo som po druhýkrát, konkrétne 23.4.2020 opätovne odmietol prevziať jej pozíciu k 1.5. Dôvodom výmeny Hany Lyons malo byť, že dlhodobo nezvláda dennú operatívu a v spravodajstve sa množia chyby. Nie naše publicistické relácie, ale spravodajstvo, za ktoré je priamo zodpovedná Hana Lyons, má dlhodobo aj podľa rôznych analýz problémy s vyváženosťou a objektivitou. Rieši to aj mediálny výbor. Namiesto toho sa Hana Lyons snaží tieto veci prekryť a rozložiť zvnútra publicistiku, ktorú 1,5 roka budujem. Ide o pomstu?,“ dodal Richard Bolješik.

Richard Bolješik ako televízny reportér získal ocenenie v kategórii Spravodajstvo, ktoré mu udelil Literárny fond opakovane v rokoch 2010, 2013, 2014, 2015 a 2016.

V rokoch 2005 získal cenu LOTUS za Publicistiku a v roku 2006 cenu LOTUS a Cenu Literárneho fondu za Publicitiku. Pred svojím nástupom do RTVS, pôsobil 11 rokov v TV JOJ, predtým tiež v TV Bratislava, TA3, Markíza, či KVTV. Založil a viedol vlastný spravodajsko-publicistický web tvkrimi.sk, ktorý sa venoval investigatíve a krimi problematike.

Hana Lyons a hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková sa k odchodu R. Bolješika zatiaľ nevyjadrili.

Aktualizované 29.5.:

V RTVS dochádza k turbulentným zmenám vo vedení v Sekcii spravodajstva a publicistiky

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu