pamätná spomienková tabuľa na dome Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo Veľkej Mači (ilustračná foto, Marián Luha, Mediahub.sk)

Novinárky Pavla Holcová, Eva Kubániová z portálu investigace.cz a novinár Arpád Soltész z Investigatívneho centra Jána Kuciaka získali tohtoročné prestížne ocenenie The World Justice Project – Anthony Lewis Prize Award.

Trojica novinárov získala cenu za reportáž o vražde kolegu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Informáciu zverejnil The World Justice Project. 

Cena, ale nepatrí len týmto konkrétnym trom novinárom. Na vyšetrovaní sa podieľal komplexnejší tím slovenských i zahraničných dátových a IT expertov z Organized Crime and Corruption Reporting Project. Ako uviedlo Investigatívne centrum Jána Kuciaka časť z finančnej odmeny bude použitá na ďalšie fungovanie Kočnerovej knižnice.

Celkovo tím počas vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice zhromaždil takmer 60 terabajtov dát, vrátane svedectiev očitých svedkov, záberov CCTV, údajov z mobilných telefónov a ďalších dôležitých údajov. Z tohto všetkého vznikla knižnica dôkazov, ktorú investigatívny tím zdieľal s ostatnými dôveryhodnými novinármi.

Celý tento proces viedol k tomu, že sa investigatívnemu tímu v spoluprácu s inými novinármi, ktorí čerpali z knižnice dôkazov, podarilo odhaliť páchateľov vraždy. No nielen to. Na povrch vyplávali aj informácie o skorumpovanom slovenskom súdnom systéme, ktorý bol založený na korupcii a vydieraní.

V roku 2018 v dôsledku vyšetrovania a tlaku verejnosti odstúpil z postu premiéra Robert Fico. Funkciu prebral Peter Pellegrini. Z korupcie a zneužívania moci je obvinených viacero sudcov, aj bývalý generálny prokurátor. Z objednávky vraždy je obvinený Marián Kočner, ktorý vytvoril na Slovensku niečo ako novodobú mafiu.

Medzi ocenenými na WJP Anthony Lewis Prize Award boli aj John Nery z denníka Philippine Daily Inquirer, Carol Bogert zo spravodajskej organizácie The Marshall Project, Diana Walsh z denníka San Francisco Chronicle, John Markoff z denníka The New York Times a Susan Dentzer z Duke-Margolis Center for Health Policy.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu