Jedného z dvoch zadržiavaných mužov, ktorých v utorok 22. júla zatkli iránske orgány v Teheráne spoločne s ich manželkami, prepustili včera na slobodu.

Identitu prepusteného, ako aj jeho stále zadržiavanej partnerky, podľa dostupných informácií dvojice fotografov, britská tlačová agentúra Reuters nezverejnila s odvolaním sa na adekvátnu žiadosť blízkych páru.

Vo väzbe zostávajú naďalej aj teheránsky spravodajca denníka Washington Post Jason Rezaian a jeho manželka Yeganeh Salehiová, ktorá je korešpondentkou denníka The National vydávaného v Spojených arabských emirátoch.

Na neodkladné prepustenie štvorice vyzval iránsku vládu v uplynulých dňoch Výbor na ochranu novinárov (VON), ako aj oficiálne americké miesta.

Traja zo zadržanej štvorice majú dvojaké, iránske i americké občianstvo, čo však Irán neuznáva.

V správe tlačovej agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na nemenovaný zdroj blízky prepustenému, sa hovorí o tom, že Iránci zaobchádzali so zadržanými dobre, poskytli im jedlo i vodu a nepodrobili ich mučeniu.

Podľa údajov VON je v Iráne väznených 35 novinárov, ako aj takmer 900 politických väzňov, vrátane osôb prenasledovaných za ich náboženské aktivity.

Irán odmieta podozrenia Západu, že sa snaží zlikvidovať disent zatýkaním elity národa, vrátane umiernených politikov, študentských aktivistov, právnikov či novinárov. Iránska vláda naopak tvrdí, že víta konštruktívnu kritiku a hlási sa k slobode slova.

Zdroj: TASR, Autor ilustračnej titulkovej fotokoláže: Marián Luha, masmediálne.info

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu