Dekanka Fakulty masmediálnej komunikácie (FMK) Univerzity sv. Cyrila a Metoda Dana Petranová vo svojom vyhlásení nazvanom „Poučenie z krízového vývoja“, ktorý zverejnila na facebookovom profile FMK, pozvala zástupcu šéfredaktora denníka SME Jakuba Fila do poroty novej súťaže o najlepšiu študentskú esej na tému „Ako identifikovať a brániť sa účinkom falošných správ a mediálnych manipulácií“, a Petranová zároveň kritizuje prácu médií a obhajuje účasť konšpirátora Rostasa na svojej konferencii. Jakub Filo zo SME pozvanie dekanky odmietol, uviedol dôvody svojho rozhodnutia, a zároveň dekanku vyzval aby odstúpila zo svojej funkcie.

„Ak niekto účelovo klame, mal by byť vylúčený z verejného diskurzu. Ak niekto porušuje vedeckú metódu, odmieta verifikáciu faktov, a pritom riadi vedeckú inštitúciu, mal by si hľadať pôsobisko mimo akademickej obce. Ak niekto vyučuje mediálnu výchovu a mediálnu gramotnosť a pritom používa newspeak konšpiračných médií, mal by odísť. A ak niekto stojí na čele inštitúcie vychovávajúcej mladých žurnalistov a pritom porušuje novinársku etiku, mal by odstúpiť. A Vy, žiaľ, spĺňate každú z týchto podmienok,“ uviedol na adresu dekanky Jakub Filo, zástupca šéfredaktorky denníka SME na sociálnej sieti Facebook.

Dekanka FMK Dana Petranová stále bojuje za relevantnosť pozvania konšpirátora Rostasa na konferenciu v smolenickom zámku pod názvom Megatrends and Media 2017, Rostas momentálne dokonca čelí i trestnému oznámeniu za článok „Klin Židov medzi Slovanmi“. Ak doposiaľ niekto nepoznal konšpiračný magazín Zem & Vek a osobu Tibora Eliota Rostasa, teraz ho už určite pozná každý, pretože žiaľ „aj negatívna reklama je reklama“.

Manželka vedúceho katedry Slavomíra Magála (66), dekanka fakulty Dana Petranová (37), opäť rozvírila mútne vody okolo celej kauzy s Rostasovou účasťou ako prednášajúceho na spomínanej konferencii.

Na facebookovom profile uverejnila otvorený list, v ktorom sa oháňa terminologickou nejednoznačnosťou, stredovekými predsudkami, nenávisťou k inému názoru, a dokonca úsilím o pomstu, ktorá je voči fakulte vedená zo strany niektorých médií. Dekanka zrejme myslí, najmä denník N, ktorý nedávno označila za tendenčný. Čítaj viac.

Vo svojom statuse sa ďalej snaží mediálnej verejnosti a študentom FMK vysvetliť, že označovanie médií rôznymi pojmami bez toho, aby sa ich obsah zhodoval s obsahom tohto pojmu vedie k nedorozumeniam a nedôvere verejnosti v mediálny svet.

„Ukázalo sa, že v mediálnej sfére existuje terminologická nejednoznačnosť a zmätok, a to aj v hlavách branžou akceptovaných názorových autorít a „influencerov“. Je našou úlohou redefinovať a teoreticky ustáliť aj základné pojmy klasifikácie médií a odstrániť priepastnú kognitívnu disonanciu v tejto oblasti. Lebo šermovanie pojmami označujúcimi konkrétne médiá ako mainstreamové, mienkotvorné, konšpiračné, konšpiratívne, konšpirátorské, alternatívne, nezávislé, korporátne, bulvárne či tendenčné, bez zhody o obsahu daného pojmu, vedie k nedorozumeniam v odborných diskusiách a nedôvere verejnosti k celej mediálnej sfére. Nemožno sa potom čudovať, že zaslúženým trestom je kontinuálny prepad nákladu a sledovanosti médií, strata ich reputácie a vplyvu či dehonestácia profesie novinár,“ uviedla Dana Petranová, dekanka Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Podľa Petranovej všetky tieto negatívne aktivity okolo účasti Tibora Rostasa na konferencii sú prejavom závisti konkurencie a „bratislavskej kaviarne“ voči úspechom FMK UCM, ktoré na poli vzdelávania dosahuje.

„Áno, FMK UCM je tŕňom v oku konkurencie i bratislavskej kaviarne. Naša ekonomická stabilita, veľký záujem uchádzačov o štúdium a fakt, že v ostatnej akreditácii sme získali najvyššie možné hodnotenie „A“, nezapadá do umelého obrazu krízy vysokoškolského vzdelávania na Slovensku. Ako jediná fakulta z oblasti humanitných vied na Slovensku vydávame vedecký časopis Communication Today, ktorý sa dostal do dvoch najprestížnejších svetových databáz Web of Science a SCOPUS. Máme v strednej Európe unikátne študijné programy v oblasti mediálnej výchovy a digitálnych hier, sme súčasťou prestížneho Európskeho programu inovácií vo vysokoškolskom vzdelávaní. Konkrétna úspešná a stabilná fakulta v dogmatickom vnímaní školstva ako krízového poľa sa považuje za nepatričnú systémovú chybu, ktorú treba ignorovať a difamovať,“ konštatuje Petranová.

V diskusii, ktorá sa rozprúdila pod statusom dekanky na sociálnej sieti Facebook, ale prevažujú negatívne názory a kritika dekanky Petranovej a jej štýl komunikácie, ale i vedenia fakulty.

„To je taká veľká hanba, že predstaviteľka inštitúcie, ktorá by mala stáť v prvej línii v boji proti „médiám“ a ľuďom šíriacim klamstvá a nenávisť, nedokáže vyhodnotiť, že pozvať konšpirátora a antisemitu Rostasa prednášať na konferenciu bola chyba. A namiesto toho sa mu slovníkom vo svojich verejných reakciách ešte podobá. Totálna hanba, pani dekanka. Vašim správaním ste na dobrú dekádu poškodili meno celej školy,“ napísal Filip Obradovič, senior editor magazínu Trend jeden z komentárov pod statusom a ostatné sa nesú v podobnom znení.

Samozrejme, do diskusie sa zapojilo aj niekoľko priaznivcom dekanky, no v pomere k tým, ktorí odsudzujú celé jej konanie je ich až žalostne málo.

V závere svojho otvoreného listu odprezentovala dekanka dva nové projekty.
Prvý v podobe celoslovenskej súťaže o najlepšiu študentskú esej na tému „Ako identifikovať a brániť sa účinkom falošných správ a mediálnych manipulácií“, pričom prvé tri najlepšie práce bude fakulta dotovať sumou 3-tisíc eur.

Ako porotcu do súťaže chcela Petranová prizvať, okrem pedagógov z FMK Jána Višnovského a Norberta Vrabca, i Jakuba Fila, zástupcu šéfredaktorky SME, alebo zástupcu Nadácie otvorenej spoločnosti.

Jakub Filo na toto pozvanie reagoval odmietnutím a svoj postoj zverejnil na svojom facebookovom profile a aj v komentári pod statusom dekanky.

V ňom vysvetlil prečo niektorí z tých, ktorí prisľúbili účasť na konferencii, túto odmietli. „Všetci, čo sme na diskusiu prisľúbili účasť, sme vedeli, že jej súčasťou bude pán Rostas. Pre nás bol problém, že ste ho pasovali nielen ako vydavateľa alternatívneho a konšpiračného média (viem, že by ste to radi redefinovali, ale jednoducho je to tak) ale aj ako odborníka, ktorý má práve o médiách prednášať,“ vysvetlil v reakcii na Petranovej otvorený list, Jakub Filo, zástupca šéfredaktorky SME na svojom facebookovom profile.

Jakub Filo na záver svojej reakcie dekanku vyzval, aby sa vzdala funkcie a vymenoval štyri dôvody, pre ktoré by mala byť dekanka Petranová vylúčená z verejného diskurzu a akademickej obce.

„Ak niekto účelovo klame, mal by byť vylúčený z verejného diskurzu. Ak niekto porušuje vedeckú metódu, odmieta verifikáciu faktov, a pritom riadi vedeckú inštitúciu, mal by si hľadať pôsobisko mimo akademickej obce. Ak niekto vyučuje mediálnu výchovu a mediálnu gramotnosť a pritom používa newspeak konšpiračných médií, mal by odísť. A ak niekto stojí na čele inštitúcie vychovávajúcej mladých žurnalistov a pritom porušuje novinársku etiku, mal by odstúpiť. A Vy, žiaľ, spĺňate každú z týchto podmienok. Oveľa viac potrebujeme pozitívnu vedeckú metódu, podporenú kritickým myslením a etickými zásadami. A nie ľudí, ktorí negujú tieto zásady,“ napísal vo svojej reakcii Jakub Filo.

Na záver doplnil, že jedine ak sa vrátia tieto zásady na FMK UCM, tak príjme ponuku porotcu v predmetnej súťaži.

Druhý projekt dekanky Petranovej sa týka vytvorenia vedeckej publikácie skúmajúcej terminologickú situáciu v oblasti médií a jej vývoj s cieľom ustáliť obsahy pojmov tak, aby v diskusiách nedochádzalo k disonanciám. Publikácia bude podporená fakultným grantom vo výške 5-tisíc eur.

Redakcia mediawatch.dog oslovila dekanku Petranovú, aby sa k téme vyjadrila, no nereagovala, článok neskôr doplníme o jej prípadné stanovisko.

3 KOMENTÁRE

  1. Médiá hlavného prúdu podporia každú konšpiráciu, prichádzajúcu zo Západu, ale za konšpirátorov označia alternatívne médiá, píše dnes Ján Čarnogurský

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu