Jakub Prokeš (zdroj foto: Pravda.sk)

Šéfredaktorom Pravdy sa stal Jakub Prokeš, je zodpovedný za obsah denníka Pravda, webu pravda.sk a TV Pravda. Jakub Prokeš bol poverený vedením redakcie od 1. júla 2019.

Na vedúcej pozícii redakcie nahradil Noru Sliškovú, ktorá pôsobila vo funkcii šéfredaktorky Pravdy do 30. júna 2019.

Pravda si dlhodobo drží pozíciu najčítanejšieho a najpredávanejšieho mienkotvorného denníka na Slovensku, jej spravodajský portál pravda.sk na konci minulého roka obsadil piatu priečku v návštevnosti slovenského internetu, kam poskočil z ôsmej pozície.

Návštevnosť webu pravda.sk mala v 2. polroku 2019 rastúcu tendenciu. V novembri a decembri dosiahla svoje historické maximum a v AIM monitore skončila na 5. mieste podľa počtu reálnych užívateľov (2 086 457 RU). Najlepšie výsledky dosiahol aj kulinársky portál varecha.pravda.sk, ktorý navštívilo až 1 217 852 RU.

Stúpajúci trend zaznamenáva aj sledovanosť videí internetovej televízie TV Pravda (tv.pravda.sk). Úspechy zaznamenali aj ďalšie podstránky webu, napríklad auto.pravda.sk je od októbra 2019 jednotkou medzi internetovými automagazínmi na Slovensku.

Denník Pravda je podľa prieskumu agentúry MEDIAN SK v 2. a 3. štvrťroku 2019 najčítanejším mienkotvorným denníkom na Slovensku s čítanosťou 5,4 percenta.

Znamená to, že denne číta približne 243-tisíc ľudí. Pravda je súčasne najpredávanejší mienkotvorný denník u nás. Priemerný denný predaj Pravdy v období 1. – 11. 2019 bol 28 436 výtlačkov.

Jakub Prokeš v Pravde pracuje od roku 1996, z toho zhruba pätnásť rokov ako prvý zástupca šéfredaktora, resp. predtým ako zástupca šéfredaktora pre prílohy, výrobu a špeciálne projekty.

Vyštudoval Katedru žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, odbor tlač a agentúry (1996), predtým SOU polygrafické v Bratislave, odbor tlač (1992).

V denníku Pravda začínal na oddelení ekonomiky (1992), neskôr bol vedúcim prílohy Technické spektrum (IT, mobily, auto-moto, veda, medicína, príroda…), potom vedúcim odd. ekonomiky, vedúcim odd. príloh a výroby. Od roku 2004 bol zástupcom šéfredaktora.

V roku 1997 napísal spolu s hrdinom Slovenského národného povstania, vojnovým veteránom a bývalým letcom Matejom Beznákom spomienkovú knihu Takmer pravdivý príbeh, za ktorú získal Cenu ministra obrany.

Je spoluautorom námetu a scenára dokumentárneho filmu Zabudnutý čatár (o povstaleckom pilotovi Imrichovi Štoselovi). V roku 1998 získal Cenu SAV za popularizáciu vedy a techniky.

V roku 2017 napísal monografickú knihu o jednom z najvýznamnejších slovenských umelcov, maliarovi, grafikovi, ilustrátorovi, sochárovi, vysokoškolskom profesorovi a organizátorovi kultúrneho života Vincentovi Hložníkovi.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu