Ján Füle

Ján Füle  spoluzakladal denníky Národná obroda a SME, ale i prvý on-line portál Internetové noviny, šéfoval spravodajstvu STV, bol predsedom Slovenského syndikátu novinárov, hovorca prezidenta Rudolfa Schustera, riaditeľ Akadémie médií. Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave a celý jeho život je spojený s novinárčinou. Nedávno spustil aj nový webový portál svk.press.

Majú podľa vášho názoru nové médiá vplyv na tradičnú žurnalistiku? Ak áno, aký?

V prvom rade pojem „nové médiá“ je k nim nespravodlivý. Ja som bol šéfredaktorom Internetových novín v roku 1999. Je to skoro 20 rokov. Dávno nie sú nové.  Áno, kolegovia z printu sa nám vtedy smiali.

Tradičná žurnalistika? No to je predsa remeslo. Ako tradičné šoférovanie. Áno, pred dvadsiatimi rokmi nebola navigácia, ABS, nie každé auto malo posilňovač riadenia, ale podstata šoférovania sa nezmenila. O chvíľu tu budú autonómne autá.

To bude revolučná zmena. Viete, koho sa to dotkne najviac – teda pokiaľ ide o peniaze? Rozhlasu. Ja si v takom aute budem čítať čo chcem a kedy chcem.  A nebudem počúvať pseudovtipných moderátorov, ktorí sa smejú sami na sebe a dopravný servis, lebo auto bude vedieť, kde je problém.

Aby som ale odpovedal na otázku. Môj prvý mediálny džob je z roku 1979 – bol som asistent strihu v Slovenskej televízii. Väčšinou sa robilo na čiernobiely film.

Mnohé sa odvtedy zmenilo, ale určitú mieru talentu, vytrvalosti, pohotovosti, kontaktov, znalostí štylistiky, jazyka i jazykov, Šťastia ste museli mať vtedy aj dnes.

Ako si zvykáte na myšlienku, že jedného dňa pravdepodobne prestanú existovať tlačené médiá? Pripúšťate si vôbec túto možnosť?

Tak, ako televízia nezničila rozhlas a kiná, tak ani internet nezničí print. Určite to nebude hneď.

Stane sa tak až vtedy, keď niekto (a potom to bude bohatý človek), vymyslí taký predaj obsahu na webe, ktorý sa oplatí viac ako inzerát v printe. To je a aj bude rozhodujúce. Ale tlačené médiá, tak ako knihy, nás asi v pohode prežijú.

Čo podľa vás ohrozuje žurnalistiku? Ako vnímate mediálnu kultúru na Slovensku? Čo ju podľa vášho názoru determinuje?

Amatéri. Amatéri, ktorí si kupujú médiá a amatéri, ktorých zamestnávajú. Cynizmus, podnikateľský a aj novinársky. Posvätnosť počtu klikov, share, rating. Bohorovnosť, že všetko a každý sa dá kúpiť.

A určite aj to, že čím ďalej tým viac ľudí sa dobrovoľne vzdáva vzrušenia z objavovania a čítania nových vecí a odovzdávajú sa do rúk počítačových algoritmov.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu