Jann Wenner a jeho životopisec Joe Hagan sa spolu nerozprávajú. Nad knihou, ktorá mala byť rozmanitým portrétom o Wennerovom živote a kultúre časopisu Rolling Stone sa vznáša veľký čierny mrak.

„Poskytol som Joeovi čas a prístup v nádeji, že napíše rozmanitý portrét o mojom živote a kultúre Rolling Stone. Rock & Roll oslovil mňa a moju generáciou hudobne, spoločensky aj politicky. Dúfal som, že táto kniha poskytne záznam pre budúce generácie, o tomto mimoriadnom časovom období. Namiesto toho Joe vyprodukoval niečo, čo je hlboko chybné a bezcenné a nie je tam to, čo je podstatné,“ uviedol Jann Wenner vo svojom prvom verejnom vyhlásení o knihe , ktoré zverejnil denník The New York Times.

Joe Hagan, ktorý na knihe pracoval štyri roky naopak hovorí, že nevidí žiadny dôvod, pre ktorý by mal byť Wenner z obsahu knihy prekvapený. Hagan nič zo svojej práce neskrýval, Wenner o všetkom vedel, všetko kontroloval.

Wenner, ktorý má 71 rokov a Hagan, ktorý má 46 rokov naposledy spolu hovorili v júni. V tom čase mediálny magnát prežíval ťažké obdobie, pretože si pri tenise zlomil bedrový kĺb a tiež prekonal srdcový infarkt. Keď podstúpil operáciu srdca zavolal si Hagana, aby sa s ním porozprával, o tom ako sa cíti.

Krátko po náročnej operácii, ktorú podstúpil Wenner sa na trh dostala kniha s názvom „Sticky Fingers: The Life and Times of Jann Wenner and Rolling Stone Magazine.” Wenner bol knihou šokovaný a podľa informácií od ľudí, ktorí sa pohybujú v jeho blízkosti sa cítil zradený.

Rozsiahla biografia popisuje Wennerov vzostup do sveta magnátov, jeho nerozlučné vzťahy s legendami popkultúry, vývoj časopisu Rolling Stone od jeho úplných základov až po obdobie najväčšej slávy.

Kniha, ale odkrýva aj tajomstvá Wennerovho osobného života, od jeho komplikovanej homosexuality, užívania drog, nerozvážnych sexuálnych epizód až po časté rodinné spory.

Na knihe začal Joe Hagan pracovať v roku 2013, keď ho počas jedného z pracovných obedov o to požiadal Wenner. Hagan mal pochybnosti, pretože pred ním Wenner jednal s ďalšími dvoma ľuďmi, ktorí mali napísať jeho autobiografiu. Obidva pokusy skončili len vo fáze plánov.

Hagan sa rozhodol Wennera najskôr otestovať či zvládne prijať aj nie príliš lichotivé informácie o svojej osobe. Zhromaždil o ňom anekdoty a dokonca na stretnutie priniesol aj kontroverznú knihu z roku 1990 s názvom „Rolling Stone Magazine: Necenzurovaná história.“

Wennera celá táto skúška veľmi rozrušila a spolu s Haganom sa dohodli na tom, že v pripravovanej autobiografii bude mať právo veta nad pokrytím svojej sexuálnej histórie.

Krátko po tejto schôdzke Hagan poslal Wennerovi list, v ktorom sa ho pýtal, či by mohol do autobiografie zapracovať aj veci, ktoré si o ňom zistil sám na základe vlastného zisťovania. Okrem toho Hagan žiadal, aby bola autobiografia neautorizovaná. Svoju požiadavku odôvodnil tým, že potrebuje sám podľa vlastného úsudku zhodnotiť čo je relevantné a čo nie, a to nedokáže pod hrozbou právneho postihu.

Nakoniec Wenner súhlasil s tým, že si knihu prečíta až v jej finálnej podobe. Hagan potom podpísal dohodu v hodnote 1,5-milióna dolárov s vydavateľstvom Alfred A. Knopf, Inc..

V priebehu štyroch rokov absolvovali Hagan a Wenner viac ako 240 rozhovorov a hovorili spolu desiatky hodín.

Spočiatku bolo Wennerove správanie veľmi premenlivé. Ale neskôr, keď sa spoločne obaja stretli s Wennerovým dlhoročným priateľom hercom Michaelom Douglasom, Hagan bol prekvapený tým, že ho Wenner s neskrývanou hrdosťou predstavil ako svojho životopiscu.

Wenner umožnil Haganovi porozprávať sa s mnohými významnými osobami, ktoré sú súčasťou jeho života, ako napríklad s Mickom Jaggerom, Yoko Ono, Bobom Dylanom, Paulom McCartney. Hagan absolvoval aj úprimný rozhovor s Wennerovou manželkou, ktorá je pred médiami obvykle veľmi plachá.

Písať biografiu o niekom, kto stále žije je veľmi náročné. Najmä ak má daný subjekt na biografiu veľký kontrolný vplyv. Podobná situácia nastala napríklad aj pri písaní knihy a magnátovi Davidovi Geffenovi, ktorý sa snažil na danej knihe spolupracovať.

Situácia okolo knihy s Wennerovou biografiou sa začala zhoršovať na jar tohto roka. Wennerovi sa nepáčil názov knihy, konkrétne slovné spojenie „sticky fingers“, čo znamená, niečo podobné ako dlhé prsty, teda sklon ku kradnutiu. Tento názov sa mu zdal lacný. Hagan výber názvu odôvodnil tým, že je „o ambíciách vtedajšej generácie“. Rovnaký názov použila ale kapela Rolling Stones, aj ako názov svojho deviateho štúdiového albumu.

Krátko na to Wenner v rámci uzmierenia navrhol Wennerovi, aby sa spolu objavili na podujatí „92nd Street Y event“, ktoré sa konalo 1.novembra. Okrem tejto propagácie boli navrhnuté aj ďalšie, medzi nimi aj spoločná návšteva siene slávy „Rock & Roll Hall of Fame“, ktorú spoluzakladal Wenner.

A potom poslal Hagan Wennerovi kópiu knihu. Wennerovi sa kniha nepáčila.
V krátkom čase vydavateľstvo Alfred A. Knopf, Inc. informovalo pána Hagana, že sa už nebude zúčastňovať diskusie na podujatí „92nd Street Y“ a že ho nahradí filmár Alex Gibney, ktorý robil dokument o Rolling Stone pre HBO. Spoločnú účasť v sieni slávy Rock & Roll, kde Wenner zastáva post predsedu nadácie, zrušil sám Hagan.

Wenner neschvaľuje konečnú podobu knihy a pokladá ju za zásah do svojej zraniteľnosti. Okrem toho nie sú Wennerovi a jeho impériu naklonené ani ďalšie okolnosti.

Jeho tvrdo vybudovaný svet spojený s časopisom Rolling Stone sa rúca pod ťarchou zmien vo svete žurnalistiky. Nedávno Wenner ponúkol svoj podiel v časopise Rolling Stone na predaj. V minulom roku predal Wenner časopisy Us Weekly a Men’s Journal.

O tom, že kniha je naozaj veľmi „drsná“ svedčí aj rozhodnutie Graydon Cartera, ktorá mal pôvodne v časopise Vanity Fair zverejniť úryvok z knihy, ktorý vypovedal o Wennerovom manželstve. Lenže táto časť Wennerovho života bola podľa úsudku Graydona Cartera príliš osobná a tak v časopise Vanity Fair zverejnili radšej časť o vzťahoch, ktoré mal Wenner s Johnom Lennonom a Yoko Ono.

Hagan zrejme očakával možné komplikácie, nakoľko život Wennera bol veľmi búrlivý, a tak si ku každej sexuálnej epizóde a všetkému ďalšiemu, čo bolo príliš osobné, pripravil poznámky s podrobným popisom.

Hoci Wenner knihu odmieta, Hagan sa obhajuje tým, že o jej vzniku vedel, všetko mohol a aj kontroloval. Dokonca podpísal aj zmluvu, v ktorej požiadal o jediný detail, a to, aby bolo v jeho biografii vynechané meno ženy, s ktorou prišiel o panictvo.

Hoci sa Wennerovi kniha o jeho živote, ktorá vyšla spod pera Joe Hagana nepáči, čitatelia majú iný názor. Z recenzií, ktoré sú dostupné napríklad aj na Amozone, väčšina čitateľov hodnotila knihu pozitívne.

Zdá sa, že kniha je predsa len inšpiráciou, i keď možno nie taká, akú si ju predstavoval Wenner.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu