zdroj foto: Ringier Axel Springer Slovakia

Jánovi Kuciakovi udelili in memoriam cenu Zlatá Viktória – mediálne ocenenie v kategórii sloboda tlače, ktoré udeľuje Asociácia nemeckých vydavateľov periodickej tlače (VDZ).

Cena bola odovzdaná rodinám Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, počas galavečera Publishers Night 2018 v Berlíne, ktorý sa konal 5.novembra 2018.

Ján Kuciak bol slovenský novinár a doktorand na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Pracoval ako investigatívny reportér pre Aktuality.sk, kde sa zameriaval predovšetkým na daňové podvody, s prepojením na slovenských biznismenov a vysokopostavených politikov. On a jeho snúbenica Martina Kušnírová, boli zastrelení v ich dome vo februári tohto roka.

“Janova smrť bola pre nás všetkých obrovskou ranou. Nedovolíme však aby nás to oslabilo, práve naopak. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby jeho pamiatka žila v našich srdciach navždy a aby dôvod prečo bol zavraždený, bol objasnený. Som hrdý na novinársku komunitu v Nemecku, ktorá ocenila Janovu prácu a vyznamenala ho, jasne to dokazuje, čo je v novinárskej práci najdôležitejšie – pravda,” uviedol Mark Dekan, CEO Ringier Axel Springer Media AG.

VDZ (Asociácia nemeckých vydavateľov periodickej tlače) reprezentuje spoločné záujmy 490 nemeckých spotrebiteľských a B2B vydavateľov. S viac ako 9000 novinármi, 6500 titulmi, tisíckami webových a mobilných stránok, rastúcou konferenčnou a korporátnou vydavateľskou činnosťou, je nemecký vydavateľský sektor jeden z najsilnejších medzinárodných trhov naprieč platformami.

“Ján Kuciak sa stal hrdinom, hoci po tom nikdy netúžil. On chcel robiť novinárčinu, chcel odkrývať korupciu. Zavraždili ho, pretože sa stal nebezpečným pre organizovaný zločin. Ukázal silu žurnalistiky a jej dôležitosť pre demokraciu. Janova vražda ublížila všetkým slušným ľuďom, ktorých zmobilizovala, aby nevzdávali svoj boj za lepšiu krajinu. Cenu, ktorú udelili nemeckí vydavatelia nášmu zavraždenému kolegovi, vnímam ako odkaz našich kolegov zo zahraničia, že v tom nie sme sami,“ Peter Bárdy, šéfredaktor Aktuality.sk.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu