logo súťaže Najväčší Slovák (zdroj: RTVS)

RTVS po vlne kritiky, ktorá sa vzniesla voči zaradeniu Jozefa Tisa do reklamy na novú show, mení štatút súťaže.

„Po dohode a porade s BBC do štatútu zahrnula podmienku, že v rámci hlasovania nebude možné nominovať osobu, ktorá bola právoplatne odsúdená za vojnové zločiny, zločiny voči ľudskosti, vraždu alebo vlastizradu a nebola rehabilitovaná,“ uviedla RTVS v tlačovej správe.

„Po diskusii, ktorá sa rozpútala okolo jednej konkrétnej upútavky, sme nadobudli presvedčenie, že začalo dochádzať k odklonu od podstaty projektu, ktorým je slobodná diskusia o celej našej histórii a aj o kontroverzných osobách s ňou spojených. Nastavili sme preto pravidlá ešte pred spustením samotného hlasovania, aby sa už počas nominačnej fázy predišlo akýmkoľvek nezrovnalostiam a nedorozumeniam,“ poznamenal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník s tým, že hoci Jozef Tiso nebude súčasťou hlasovania, neznamená to, že RTVS nebude naďalej podporovať vyváženú, slobodnú a polemickú diskusiu aj o období prvého Slovenského štátu a jej predstaviteľoch.

„Naďalej platí to, čo sme avizovali, že chceme priniesť odbornú a racionálnu debatu o našej histórii do hlavného vysielacieho času,“ doplnil Jaroslav Rezník.

„Na Slovensku žili a žijú stovky zaujímavých ľudí, o ktorých by sme sa mali začať rozprávať a mrzelo by ma, keby to osoba Jozefa Tisa prekryla. Neznamená to však, že vyradením z projektu Najväčší Slovák by sa mal vyradiť aj z kvalifikovanej a odbornej verejnej debaty o jeho osobe,“ poznamenal producent súťaže Peter Núňez.

Pozrite si kontroverznú upútavku s Jozefom Tisom, ktorou RTVS vo svojom vysielaní promovala uvedenie súťaže:

(ts, red)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu