Svoju opätovnú kandidatúru doteraz potvrdil okrem šéfa TASR Jaroslava Rezníka len súčasný riaditeľ RTVS Václav Mika. V kuloároch sa spomína i meno bývalej riaditeľky TV Markíza Zuzany Ťapákovej, či poslanca SNS Karola Farkašovského, ktorý v minulosti pôsobil i ako moderátor TV Markíza.

Generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník bol protikandidátom terajšieho riaditeľa RTVS Václava Miku aj v minulých voľbách v roku 2012, ale neuspel.

Z celkového počtu 95 poslancov v tajnej voľbe dokázal presvedčiť len 2 poslancov, ktorí zaňho zahlasovali, Mika získal 74 hlasov.

O post šéfa RTVS mali vtedy záujem až 11 kandidátov. Informáciu o zámere Rezníka zúčastniť sa opätovne voľby generálneho riaditeľa RTVS priniesol spravodajský portál SME.

„Áno, pôjdem a predostriem odbornej i laickej verejnosti svoju víziu ďalšieho možného smerovania RTVS. Moje rozhodnutie vyplýva z môjho celoživotného pôsobenia na strane verejnoprávnych médií. Nech kandidatúra dopadne akokoľvek, už len to, že predložím víziu, môže byť príspevkom do diskusie, ako sa má ďalej verejnoprávna služba vyvíjať,“ zverejnilo SME vyjadrenie Jaroslava Rezníka.

Rezník, nedávno čelil v TASR viacerým kauzám, bola mu verejnosťou vyčítaná spolupráca s ruskou tlačovou agentúrou Sputnik, ktorá šíri údajné konšpiratívne správy v prospech Putinovho režimu.

Minister kultúry Marek Maďarič riaditeľovi TASR vytkol zmenu v spravodajskom portáli Teraz.sk, v ktorom potichu spolu so štátnou agentúrou získala obchodný aj podiel súkromná spoločnosť blízka finančnej skupine Slavia Capital. Čítaj viac.

Maďarič pre denník N povedal „že trend vstupovania finančných skupín do médií vníma kriticky, pretože to ohrozuje ich nestrannosť. O to dôležitejšie je ochrániť od takýchto vplyvov a rizík médiá verejnoprávne. Preto ma vyrušuje a prekáža mi aj nepriame prepojenie verejnoprávneho média s významným súkromným subjektom alebo situácia, že verejnoprávne médium môže byť vystavené podozreniu z takéhoto prepojenia a tým aj riziku možného vplyvu.“

Rezník má v pláne v RTVS, v prípade že bude vo voľbe úspešný, obnoviť tretí kanál verejnoprávnej televízie, ktorý by sa venoval umeniu a druhý kanál by bol venovaný spravodajstvu a športu.

Kandidáti na šéfa RTVS môžu svoje prihlášky posielať Národnej rade SR do 10. mája. Verejné vypočutie kandidátov sa uskutoční 30. mája a samotná voľba nového generálneho riaditeľa RTVS 22. júna.

Svoju kandidatúru zatiaľ potvrdili len Václav Mika a Rezník.

Svoju kandidatúru ale nevylúčila ani bývalá šéfka TV Markíza Zuzana Ťapáková. 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu