Amazon.com zaviedol službu Kindle Unlimited. Jeho E-knihy sa tak budú dať, nielen kúpiť, ale už aj požičať. Zákazník zaplatí 9,99 USD na mesiac a má prístup k 600 000 e-knihám a tisícom audiokníh. Na túto novú službu sme sa pozreli bližšie. Oplatí sa?

V čase dovoleniek a prázdnin majú knihy jednoducho svoju sezónu. Oprašujeme kôpku tých neprečítaných, obchádzame police v knižnici, akosi viac nás lákajú kníhkupectvá. Hľadáme tú, ktorá nám ponúkne najviac zábavy v čo najmenšom formáte. Hlavne aby sa dobre balila.

Ani najtvrdohlavejší zástancovia papierových formátov nemôžu elektronickej čítačke uprieť jej váhu. Práve prenosnosť je najväčšou výhodou prístroja. Knihomoli okrem iného jasajú, že sa už nikdy nebudú musieť báť poslednej stránky. Do čítačky sa vždy zmestí ďalšia kniha.  A že na knihy nejde celá výplata, pretože e-knihy sú podstatne lacnejšie ako tie klasické. Ekológovia velebia elektronický papier za to, že má s drevom pramálo spoločného. Začínajúci autori našli spôsob ako preraziť. Svet sa do čítačiek zbláznil.

 

Najväčší predajca kníh na svete, Amazon.com, má vlastnú čítačku Kindle do ktorej sa dajú kupovať knihy iba z jeho serverov. Hoci sú touto podmienkou zákazníci obmedzovaní, pre nízku cenu čítačky po nej siahajú tisíce ľudí po celom svete. Amazon 18. júla spustil novú službu Kindle Unlimited, ktorá by mala slúžiť ako elektronická knižnica. Zákazník zaplatí 9,99 USD na mesiac a má prístup k 600 000 e-knihám a tisícom audiokníh, ktoré si podľa predávajúceho môže užívať na akomkoľvek zariadení.

Služba má však viacero nedostatkov. V prvom rade je to ponuka kníh. Amazon sa stále márne pokúša uzavrieť dohodu s piatimi najväčšími vydavateľmi kníh Penguin Random House, Macmillan, HarperCollins, Hachette a Simon & Schuster a preto ich tituly na zozname ponúkaných chýbajú. Z viac ako pol milióna ponúkaných diel je mnoho autorských prvotín vydaných na vlastné náklady alebo kníh na ktoré sa už nevzťahuje copyright a preto sú verejným vlastníctvom. Mnohé z posledných spomínaných sú dostupné z iných zdrojov zadarmo.
Amazon niektoré knihy dokonca zaradil do tohto výberu bez súhlasu autorov. Tí ale aspoň dostanú zaplatené vždy, keď čitateľ o ich knihu prejaví záujem. Ostatným poskytovateľ služby zaplatí až vtedy, keď sa čitateľ dostane cez 10% knihy.

V neposlednej rade je problémom cena služby. Ak sa priemerná cena kníh v ponuke pohybuje okolo 2 USD, koľko kníh by sme reálne museli prečítať, aby sa nám služba oplatila? A teraz ruku na srdce: kto z nás ich toľko prečíta? Okrem toho všetkého je služba zatiaľ dostupná len v Spojených štátoch amerických.

Kindle Unlimited je dobrý nápad, rovnako ako Netflix a Spotify (služby založené na podobnom princípe, prvá pre filmy a seriály, druhá pre hudbu). Aj e-knihy si zaslúžia svoju knižnicu, no pri množstve času, ktoré si ich čítanie vyžaduje a cene služby ostáva otázkou, či sa zatiaľ viac neoplatí e-knihy kupovať a navštevovať klasické knižnice.

Idle Berry

Zdroj videa: YouTube, repre foto redakcia

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu