Moderátor Michal Havran (autor foto: Milan Krupčík, zdroj: RTVS)

Rok slovenského divadla 2020 bude rezonovať vo vysielaní RTVS aj vo februári. Dvojka divákom prinesie ďalšie pútavé diskusie aj premiérovú dokumentárnu tvorbu.

Po štvordielnej sérii diskusií SK DEJINY sa bude o storočnici Slovenského národného divadla najbližšie hovoriť už dnes – v utorok 4. februára o 22:25 na Dvojke v relácii Večera s Havranom.

Ako začínala slovenská prvá scéna, ako žila s rozmanitými politickými zmenami, čo znamená kontinuita kultúrnej inštitúcie a ako vnímame poslanie SND v spoločnosti?

Odpovede na tieto otázky budú hľadať hostia moderátora Michala Havrana: herec i režisér Martin Huba, teatrologička Ľubica Krénová a režisér Roman Polák.

V nedeľu 23. februára, presne týždeň pred 100. výročím SND, uvedie Dvojka o 20:40 nový dokumentárny film RTVS Život za divadlo, ktorý je poctou obetiam politického násilia na divadelnom umení a ukazuje na prepojenie divadla a politickej moci na Slovensku.

O 21:35 bude pokračovať voľná dokumentárna séria RTVS Zrod divadla, v ktorom dokumentarista Jaro Vojtek ukáže, ako sa rodila inscenácia Komúna v Divadle Astorka Korzo ´90.

Z premiérovej tvorby RTVS možno spomenúť portrét sopranistky Ľubice Rybárskej v dokumentárnom cykle GEN.sk pohľadom režisérky Sone Ferancovej, ktorého premiéru budú môcť diváci sledovať v sobotu 22. februára o 21:45 na Dvojke.

Opere je venovaná aj 3-dielna archívna dokumentárna séria Slovenské národné divadlo, ktorú Dvojka ponúkne od 12. februára každú stredu neskoro večer.

Týždeň predtým (5.2.) to bude dokumentárny film o predčasne zosnulom slovenskom scénografovi Alešovi Votavovi – Aleš Votava Múry sú vysoké a hrubé.

Z nedávnej tvorby možno spomenúť aj vybrané časti dokumentárnej série Radosť zo života, ktorou si v pondelky o 21:30 Dvojka pripomenie výrazné herecké osobnosti Ctibora Filčíka (10.2.), Jozefa Kronera (17.2.), či Michala Dočolomanského (24.2.). Ďalšie predstavia Návraty k hereckým legendám od 18. februára každý pracovný deň o 17:25.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu