Umeleckým obnovením nápisu POČEMU? (Prečo?) na chodníku banskobystrického námestia SNP začala kampaň NEROZUMIEME, kde pomocou zúfalých výkrikov v ruštine, ktoré lemovali ulice Československa pripomenie a pritiahne pozornosť na vpád 50. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie našej krajiny v auguste 1968.

Tento akt je bezpochyby jednou z najväčších čiernych škvŕn v našich dejinách. Väčšina Slovákov túto udalosť nezažila a mnohí ani len netušia, ako hlboko sa vryla do histórie a aké mala následky.

Vpádom cudzích vojsk 21. augusta 1968 bol násilne potlačený demokratizačný obrodný proces v krajine, vyhasli životy mnohých nevinných ľudí (z toho 19 na Slovensku počas prvých 2 dní) a nastalo viac ako 20 rokov „normalizácie“.

Práve preto sa na tieto udalosti nikdy nesmie zabudnúť. Kampaň zameraná na tých, ktorí 21. 8. 1968 ešte nežili, vymyslela na podnet Inštitútu pre verejné otázky (IVO) reklamná agentúra Mark BBDO.

Jej jadro je v online prostredí a banneroch, natívnych článkoch, azbuke, ktorej už mnohí nerozumejú, v krátkych videách známych osobností a podobne. Doplnkovými médiami budú vonkajšie reklamné plochy a rozhlasové spoty.

„Podľa nášho prieskumu je 50 rokov po okupácii Československa povedomie o tejto udalosti najmä u mladých ľudí nízke, preto sme presvedčení, že už len z úcty k jej obetiam je potrebné si to pripomenúť,“ povedal v Banskej Bystrici pri umeleckom stvárnení jedného z protestných nápisov Grigorij Mesežnikov, prezident IVO.

Cieľom je priblížiť mladým ľudom prostredníctvom stránky www.nerozumieme.sk dôležité fakty roku 1968 a atmosféru tých dní. Po invázii cudzích vojsk sa zjavili na stenách, múroch, chodníkoch a plotoch verejných priestranstiev nápisy protestujúce proti okupácii.

Mnohé boli napísané v azbuke, keďže najväčším symbolom tej udalosti boli ruské tanky v uliciach našich miest. „Azbuka a ruština ako jazyk bola vtedy povinne vyučovaná už na základných školách. Dnešní mladí jej už nerozumejú a na tomto sme postavili metaforický nápad kampane,“ prezradil autor nápadu Ivan Fiedler, copywriter reklamnej agentúry MARK BBDO.

Autorský tím však zdôrazňuje, že nejde o politickú kampaň. Cieľom je výlučne pripomenúť si 50. výročie, venovať spomienku obetiam týchto udalostí a priblížiť to najmä mladej generácii, ktorá v mnohých prípadoch ani len netuší, že sa niečo také stalo.

„Zobrali sme autentické heslá z tej doby a použili ich v dnešnej, umeleckejšie stvárnenej, podobe. Tak ako dnešní mladí nerozumejú azbuke a čudným nápisom na vizuáloch, tak ani vtedajší mladí nerozumeli, ako je možné porušiť medzinárodné právo a byť okupovaný cudzími vojskami. To je pointa kampane,“ dodal Fiedler.

Kampaň podporil aj pamätník augustových dní Ľudovít Hedera (77), ktorý 21. august prežil v Trenčíne a neskôr bol svedkom viacerých tragických udalostí v Bratislave: „Útok piatich našich najbližších spojencov sme vnímali, ako keď vám brat vrazí nôž do chrbta. Boli sme zhrození,“ opísal udalosti v roku 1968 pán Hedera.

Okrem Mark BBDO sa na kampani Nerozumieme podieľa PR agentúra event2all a digitálna agentúra Diorama.

Mediálnymi partnermi kampane sú Fun Radio, refresher.sk, startitup.sk a cas.sk. Fotografie bezplatne poskytli Ján Lörincz a Ústav pamäti národa.

Iniciátorom kampane je IVO, ktorý je nezávislou mimovládnou neziskovou organizáciou, združujúcou odborníkov z rôznych oblastí. IVO bolo vytvorené so zámerom presadzovať hodnoty otvorenej spoločnosti a demokratickej politickej kultúry vo verejnej mienke a spoločenskom rozhodovaní.

Jedným z cieľov Inštitútu je prispievať k odbornému dialógu, otvárať dôležité témy, aktívne sa podieľať na formovaní verejnej rozpravy.

Pozrite si vizuály kampane:

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu