V pondelok 5. januára 2015 sa po 40-tich hodinách náročného prestupu podarilo tímu slovenských a českých kaňonárov absolvovať prechod obávaného kaňonu Bras Magasin na ostrove Reunion.

Kaňoningová expedícia prešla jeden z najťažších kaňonov sveta Bras Magasin

S prevýšením 1200 metrov patrí kaňon k desiatke najkrajších, ale zároveň najnáročnejším kaňonov  sveta. Prechod kaňonu je možný len za ideálnych klimatických podmienok a trvá najmenej dva dni vrátane bivaku priamo v stenách kaňonu.

Pre expertov kaňoningu je Bras Magasin jedným z najväčších lákadiel planéty. Ročne sa tento fenomén medzi kaňonmi podarí prejsť iba jednej až dvom výpravám. Odvahu spustiť sa do jeho útrob našlo doteraz len niekoľko desiatok odvážlivcov.

„Bras Magasin to sú strmé steny obrastené zelenou vegetáciou a stovky metrov vysoké vodopády. Všetko je šmykľavé, mokré, nebezpečné a zároveň neskutočne krásne. Výstup rovnakou cestou naspäť absolútne nemožný. Z kaňonu nie je možné utiecť.

Prudký dážď  hore na planine môže nahnať do kaňonu, obrovské množstvo vody, ktorá zmätie všetko, čo jej stojí v ceste,“ hovorí o kaňone známy český kaňonár i jaskyniar Oldřich Štos.

Skupina piatich kaňonárov v zložení Miroslav Dušek (SR), Oldřich Štos (ČR), Jaroslav Holeček (ČR). Tomáš Lukačovič (SR) a dokumentarista Pavol Barabáš (SR) sa začala presekávať hustou džungľou v nedeľu  4. januára o 6:00. Postup k prvej kaskáde trval celých 5 hodín a ukázal sa ako mimoriadne problematický.

Kaňoningová expedícia prešla jeden z najťažších kaňonov sveta Bras Magasin - obr.2„Džungľa bola tak hustá, že k prvému zlaneniu sme sa takmer celý čas plazili v bahne pod nízkym porastom miestami po kolená v močiari s ťažkými batohmi.

Na ramenách sme niesli každý 35 až 40 kg lán a ostatnej techniky. Bol to naozaj náročný úvod prechodu,“ dopĺňa známy kaňoningový vodca Miroslav Dušek.

Členov expedičného tímu prekvapilo aj počasie, ktoré je pre prechod kaňonov kľúčovou záležitosťou. Predpoveď hovorila o troch dňoch bez zrážok, realita však bola celkom iná.

„Vďaka daždivému počasiu bolo v kaňone všetko veľmi šmykľavé. Museli sme dávať pozor, aby nedošlo k zraneniu, čo by malo fatálne následky.

Postupne pribúdali prítoky a my sme sa obávali aká vodnatá bude rieka Bras Cabot, ktorú sme mali dosiahnuť po tridsiatich hodinách náročného vertiklálneho zostupu.

A rieka si pre nás pripravila dlhé plavecké úseky, nebezpečné sifóny, vodnaté tobogány, divoké preje, skoky a opäť šmykľavé kamene. To všetko za doprovodu tropického dažďa.“ dopĺňa rozprávanie Miroslav Dušek.

Guru reunionského kaňoningu  Emeric Boucheron, ktorý otvoril najvyhlásenejšie kaňony na ostrove, hodnotí Bras Magasin ako fyzicky a psychicky najnáročnější kaňon na ostrove považovanom za svetový raj kaňoningu.

Bola to výzva aj pre Pavla Barabáša, ktorý v minulosti o kaňoningu na ostrove Reunion nakrútil dokument Trou de Fer – Železná diera.

„Keď sme prechádzali v roku 2010 kaňon True de Fer, tak som si počas prechodu hovorill, že ak sa nám ho podarí prejsť, tak už nikdy do takého kaňonu nepôjdem. Ale v človeku ostanú úžasné silné zážitky, neskutočné splynutie s prírodou a na obavy časom zabudne.

Keď som však  teraz stál na okraji Bras Magasin  a pozeral sa do útrob kaňonu s 30timi komplikovanými  zlaneniami, vysokými aj 100 metrov, mal som zmiešané pocity. Pýtal som sa, či je vôbec možné v tak klimaticky náročnom prostredí, niečo nafilmovať. Bohužiaľ to v tomto vodnatom prostredí  kamera a ani fotoaparát nakoniec nezvládli,“ hovorí Pavol Barabáš.

Kaňoningová expedícia prešla jeden z najťažších kaňonov sveta Bras Magasin - obr.3

[message_box title=“Čo je to kaňoning? “ color=“red“]
Kaňoning je prechod tiesňav a kaňonov za pomoci horolezeckej techniky. Ide o jeden z najmladších extrémnych športov a získava si čoraz väčšiu popularitu vo svete i na Slovensku. Vznikol koncom sedemdesiatych až začiatkom 80-tich rokov na juhu Francúzka. Postupne sa rozšíril do celej Európy, hlavne do predhorských oblastí Álp. Kaňoning je možné robiť aj na rekreačnej úrovni za pomoci skúseného inštruktora.[/message_box]

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu