Tím Jaia Menona, šéfa výskumu v spoločnosti  Dell sa snaží vyrobiť z počítačov, notebookov a tabletov nových domácich miláčikov. Tie dokážu v blízkej budúcnosti nielen rozpoznávať tváre, ale aj nálady. Váš notebook alebo tablet bude vedieť, kedy sa pri ňom nachádzate, či ste to vy a podľa toho sa uzamkne aby zabránil nechcenému vniknutiu. Tento systém bude taktiež schopný snímať vaše emócie a nálady pomocou merania niektorých biologických parametrov.

Kedy budú tablety vrtieť chvostom -autor foto-Gerd Altmann, zdroj-pixabax.com
autor ilustračnej foto: Gerd Altmann, zdroj: pixabay.com

Kým toto zariadenie sníma len jedného používateľa, na TEDx konferencii v Amsterdame sponzorovanej Dellom bol použitý rovnaký princíp na monitorovanie obecenstva v prvých dvoch radoch. Je to výborná pomôcka pre rečníkov TEDu. Systém zistil demografiu obecenstva, pohlavie či vek a poskytoval odozvu, ako napríklad či je výklad zaujímavejší viac pre ženy ako mužov a podobne. Spíkerom a organizátorom TEDu sa to zapáčilo natoľko, že tento systém chcú využívať na každej TED konferencii.

Systém bude možné použiť aj v hernom svete. Ak zariadenie spozná, že sa nudíte, spestrí hru alebo zvýši obtiažnosť. Inteligentný softvér rozpozná prítomnosť dieťaťa a ponúkne tak rodičom možnosť zabrániť mu v prístupe na niektoré stránky či aplikácie. Tieto inovácie by sa v budúcnosti dali uplatniť aj v iných odvetviach. Napríklad v zdravotníctve či bankovníctve.

Dell už dávno nie je iba počítačová spoločnosť. Dnes vyrába všetko od tabletov po dátové centrá. Menonov tím má na starosti vývoj toho, čo budú ľudia bežne využívať v budúcnosti. Nápady, ktoré niekedy pripomínajú predlohu k sci-fi knihe sú súčasťou takzvaného Dell Technology Outlooku: „Je to náš pohľad na to, kde bude svet o päť rokov. Berieme do úvahy nápady mimo našej spoločnosti, ale aj v nej a potom ich interpretujeme podľa filozofie Dellu,” vyjadril sa Menon pre magazín Venture Beat > pozri 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu