záber zo spotu

Úsmevný spôsob komunikácie, ktorú zvolila sieť rýchleho občerstvenia KFC, na promo pre svoj nový burger s názvom „The Dirty Louisiana“ je v podstate akýmsi výsmechom súčasného trendu „zdravého stravovania“. Cieľom KFC je poukázať na neradostnú situáciu ľudí z „čistého jedenia“, ktorú spoločnosť zaznamenala na sociálnej sieti. Kampaň je primárne určená na komunikáciu so spotrebiteľmi na sociálnej sieti Facebook.

Reklama, v ktorej bloggerka v oblasti zdravého stravovania Figgy Poppleton-Rice, predstavuje divákom návod na výrobu zdravého burgera, ktorý sa skladá z karfiolu (ten slúži ako žemľa), drveného ľadu, nesladeného madľového jogurtu a na pásiky nakrájaného kuracieho mäsa, je naozaj na zamyslenie. Reklamou sa vo svojom článku zaoberá napríklad aj PRweek.

Pozrite si spot:

KFC – The KFC Clean Eating Burger

Čo vlastne chcela spoločnosť KFC touto reklamnou kampaňou povedať?

Reklamná kampaň je fikcia, ktorá sa zrodila z „počúvania“ sociálnych sietí. V rámci hľadania inšpirácie tím, ktorý mal na starosti túto kampaň, prezrel mnoho blogov, ktoré sa venujú potrave a jej príprave, s cieľom zdôrazniť stereotyp v blogovaní na túto tému.

S prípravou kampane pomáhala aj spoločnosť Freuds, ktorá sa špecializuje na vzťahy s verejnosťou a kreatívna reklamná agentúra BBH London.

„V Spojenom kráľovstve jedlo sa stáva čoraz viac morálnou záležitosťou. V januári sme boli svedkami toho, že osem z 10-tich najpredávanejších kníh cez internetového predajcu Amazon, bolo o čistom jedení,“ uviedol pre PRweek, manažér spoločnosti KFC U.K and Ireland, Jack Foley.

Plánovanie kampane, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie a predaj produktu, začala pred šiestimi mesiacmi. Za posledný mesiac spoločnosť zaznamenala vyčerpanie spotrebiteľov v súvislosti s trendmi takzvaného čistého jedenia. Cieľom KFC je poukázať na neradostnú situáciu ľudí z „čistého jedenia“, ktorú spoločnosť zaznamenala na sociálnej sieti.

Koncom februára KFC U.K. and Ireland zverejnila ukážkový obrázok svojho „čistého burgeru“ na Facebooku. Obrázok si v krátkom časovom období pozrelo 4,8 milióna ľudí, zdieľalo ho 16-tisíc užívateľov a v konverzácii sa nazbieralo až 53-tisíc komentárov.

Spoločnosť dala ľuďom päť dní na trápenie sa s otázkou: „Čo sa deje? Po piatich dňoch zverejnila aj dvojminútové video, v ktorom blogerka Poppleton-Rice ironickým spôsobom ukazuje fanúšikom ako sa pripravuje „čistý hamburger“.

Príprava čistého a teda zdravého hamburgeru, ale končí scénou, kedy blogerku a jej zdravý burger pretne obrázok s úplne iným odlišným burgerom (ktorý určite nevyhovuje trendom zdravej výživy) a následným mužským komentárom, ktorá hovorí, že nič nedokáže uspokojiť chuťové bunky ako Dirty Louisiana burger. Video sa tešilo veľkej obľube, v krátkom čase nazbieralo až 7-miliónov pozretí, 54-tisíc lajkov a 31-tisíc zdieľaní.

Samozrejme, kampaň zaznamenala aj negatívne názory, no podľa vyjadrení Jacka Foley, celkový pocit ľudí z kampane bol a je pozitívny.

O úspechu kampane svedčí aj záujem popredných médií, ktoré o nej písali a zaujímali sa o ňu. Samozrejme, aj toto bol cieľ spoločnosti KFC U.K. and Ireland.

„Celkový výstup z kampane poukazuje, v rámci perspektívy sociálnej siete Facebook, že pútavým a humorným obsahom, ktorý prenikne do spotrebiteľskej konverzácie, možno získať obrovské množstvo „živého“ dosahu. Takto možno osloviť ľudí aj bez priameho zapojenia médií,“ zhrnul výsledok kampane pre PRweek, Jack Foley.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu