Dňa 5. apríla uplynulo dvadsať rokov od smrti Kurta Cobaina, speváka a gitaristu kultovej kapely Nirvana, ktorý sa stal legendou už počas svojho krátkeho života a ešte viac po smrti. Kino Lumière sa toto smutné výročie rozhodlo pripomenúť v pravidelnom cykle Music & Film. Na špeciálnej projekcii v stredu 23. apríla 2014 o 20.30 hod. uvedie záznam koncertu Nirvana: Live at Reading z roku 1992, ktorý sľubuje jedinečný zážitok. 

Koncert Nirvany na slávnom festivale v britskom Readingu patrí k najlepším z krátkeho hudobného pôsobenia kapely. Nirvana na ňom v roku 1992 vystupovala ako headliner posledného dňa v čase vrcholu svojej kariéry a odohrala výborný koncert s neopakovateľnou atmosférou. V ankete časopisu New Musical Express v roku 2008 ho čitatelia označili za najdôležitejší moment v histórii kapely a chválou nešetrili ani ďalšie médiá. Vystúpenie sa umiestnilo na prvom mieste v ankete 100 koncertov, ktoré otriasli svetom v časopise Kerrag a All Music Guide napísal, že išlo o jeden z najlepších rokenrolových koncertov všetkých čias.

Nirvana na koncerte odohrala dvadsať päť piesní, medzi nimi najväčšie hity ako Smells Like Teen Spirit, In Bloom, All Apologies, Lithium, Come As You Are a mnoho ďalších. Odzneli na ňom skladby z ich debutového albumu Bleach z roku 1989, takmer celý album Nevermind z roku 1991 a dokonca aj 3 piesne z albumu In Utero, ktorý vyšiel až v roku 1993. „Záznam z koncertu dlhé roky koloval medzi fanúšikmi len ako bootleg. Oficiálne vyšiel s reštaurovaným obrazom a zvukom až po sedemnástich rokoch v roku 2009. Jedinou výnimkou bola pieseň Lithium, ktorá vyšla v roku 1994 na VHS a v roku 2006 na DVD s názvom Live! Tonight! Sold Out!,“ hovorí dramaturg cyklu Music & Film Miro Ulman. V Kine Lumière bude koncertný záznam Nirvana: Live at Reading uvedený v slovenskej kinopremiére so zvukom DD5.1, reštaurovaným z pôvodných nahrávok.

Kino Lumiere-Nirvana-Live-at-Reading

Skupina Nirvana vznikla v roku 1987 v meste Aberdeen v štáte Washington. Založil ju gitarista a spevák Kurt Cobain s basgitaristom Kristom Novoselicom. Ich prvá nahrávka vyšla v roku 1988 v nezávislej spoločnosti Sub Pop. „Bola to dekadentná cover verzia hitu holandskej kapely Shocking Blue s názvom Love Buzz a predalo sa jej tisíc kusov,“ hovorí Miro Ulman. „Ich debutový album Bleach vyšiel v júni 1989 a jeho nahrávanie stálo len 600 dolárov.

Kapela vystriedala niekoľko bubeníkov. Až Dave Grohl, ktorý  po prvý raz hrá na singli Sliver z roku 1990, sa ukázal ako ten pravý. S ním nahrávali legendárny album Nevermind, ktorý sa stal jedným z najpredávanejších nezávislých albumov 90. rokov a pomohol pri propagácii grunge i nezávislej hudby,“ dopĺňa Ulman. Podľa jeho slov sa na celom svete predalo vyše 75 miliónov albumov Nirvany, z toho 26 miliónov len v USA. Po smrti Kurta Cobaina v roku 1994 sa kapela rozpadla. Len nedávno, dňa 10. apríla 2014 bola Nirvana uvedená do rock’n’rollovej siene slávy. Uviedol ju tam spevák už nefungujúcej formácie R.E.M. Michael Stipe slovami: „Nirvana išla proti prúdu. Hovorili pravdu a mnohí im načúvali.“

 

Záznam z koncertu Nirvana: Live at Reading je štvrtou tohtoročnou projekciou pravidelného cyklu Music & Film v Kine Lumière.

Viac informácií môžete nájsť na web stránke kina > TU
Alebo vo vytvorenej udalosti na facbooku > TU

Želáme jedinečný zážitok!

Hudobný cyklus Music & Film pravidelne v mesačnej periodicite prináša divákom záznamy koncertov, ale i dokumenty o hudobníkoch, spevákoch či skladateľoch, životopisné filmy i hrané snímky, v ktorých hudba tvorí významnú zložku. Dôraz kladie predovšetkým na premiérové uvedenia filmov, ale priestor dáva aj žánrovej klasike. Kino Lumière ním svoju programovú dramaturgiu obohatilo od júna 2013 po zdigitalizovaní kinosály K1. Dramaturgom cyklu je filmový publicista Miro Ulman, odborný referent Audiovizuálneho informačného centra (AIC) SFÚ. V roku 2014 sa v cykle premietli filmy The Rolling Stones – Some Girls: Live in Texas ´78, Muse – Live at Rome Olympic Stadium a Paul McCartney & Wings: Rockshow.

Kino Slovenského filmového ústavu – Kino Lumière premieta domáce a zahraničné filmové diela, jeho prioritami sú slovenský film, európska kinematografia a archívne kino. Uvádza pravidelné cykly a tiež prehliadky a festivaly. Ide o prvé kino na Slovensku, ktoré získalo Cenu filmových novinárov za dramaturgiu. Sprístupnené sú tri kinosály.

Zdroj: Slovenský filmový ústav