V stredu 22. apríla o 20.30 hod. bratislavské Kino Lumière uvedie posledný film v divácky obľúbenom cykle Music & Film pred jeho dočasnou prestávkou. Záverečným bude záznam reunion koncertu Led Zeppelin: Celebration Day z roku 2007, ktorý zároveň cyklus pred dvoma rokmi otváral. Diváci budú mať znova jedinečnú príležitosť vidieť šestnásť nesmrteľných piesní vo vysokom rozlíšení a so zvukom Dolby Digital 5.1.

Kino Lumière uvedie záznam koncertu kapely Led Zeppelin
Led Zeppelin (zdroj: Slovenský filmový ústav)

Koncert britskej kapely Led Zeppelin, ktorého záznam pod názvom Led Zeppelin: Celebration Day uvedie 22. apríla Kino Lumière, sa odohral 10. decembra 2007 na pódiu londýnskej O2 arény a skupina Led Zeppelin ním vzdala hold zakladateľovi spoločnosti Atlantic Record a blízkemu priateľovi Ahmatovi Ertegunovi. Pri príležitosti dočasného ukončenie cyklu Music & Film bude pre veľký záujem uvedený už po tretíkrát.

„Keď sme s cyklom Music & Film začínali, mali sme veľmi jasnú predstavu. Chceli sme naplno využiť možnosti, ktoré nám poskytla digitalizácia nášho kina. Preto sme začínali filmom, ktorý ich mohol využiť,“ hovorí dramaturg cyklu Miro Ulman a pokračuje:

„Led Zeppelin: Celebration Day presne spĺňal všetky kritériá: mal vynikajúci obraz, výborný zvuk a zároveň dokázal zaujať divákov. Nasadil latku veľmi vysoko, takmer k dokonalosti. A sú ľudia, ktorí práve kvôli tomu naň idú už po tretíkrát. Mnohí diváci sa ma pýtali, kedy ho zahráme znova. Tí, ktorí ho majú doma na blu-rayi a poznajú ho už takmer naspamäť, zhodne hovoria, že vidieť Led Zeppelin v skvelej forme na veľkom plátne, navyše v spoločnosti 200 ďalších fanúšikov, je nezabudnuteľný zážitok, “ dodáva Ulman.

Film režíroval dlhoročný spolupracovník kapely Dick Carruthers, ktorý spolupracoval aj so skupinou Rolling Stones a Paulom McCartneym, ale i s White Stripes a Portishead.

Hudobný cyklus Music & Film zaradili dramaturgovia Kina Lumière do programu už v júni 2013. Pravidelne v mesačnej periodicite prinášal divákom záznamy koncertov, dokumenty o hudobníkoch, spevákoch či skladateľoch, životopisné filmy i hrané snímky, v ktorých hudba tvorí významnú zložku.

Dočasné ukončenie cyklu jeho dramaturg Miro Ulman zdôvodňuje kvalitou uvádzaných filmov.
„Posledné dve projekcie z blu-ray nosičov výrazne zaostávali za kvalitou, na ktorú boli pravidelní diváci zvyknutí, najmä po zvukovej stránke. A keďže všetky divácky zaujímavé tituly vhodné pre tento cyklus, ktoré sú dostupné na dnes najkvalitnejších DCP nosičoch, sme už hrali, rozhodli sme sa, že cyklus dočasne ukončíme.“

V cykle Music & Film Kino Lumière od jeho spustenia celkovo uviedlo 21 projekcií, na ktoré prišlo 2 303 divákov, čo podľa slov Mira Ulmana predstavuje priemernú návštevnosť 110 divákov na predstavenie, teda trikrát vyššiu než na bežné filmové predstavenia na Slovensku.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu