Posaďte sa, nalejte si kolu a zoberte balík s čipsami. Film sa už môže začať. Portál plný filmov – Kinocola.sk v utorok ohlásil svoj štart. Do úvodnej ponuky patria také filmy, ako Slovensko 2.0, ale aj Dom, alebo Pandy a Kriminálka Staré mesto. Ďalšie filmy budú pribúdať každý týždeň. 

Od utorka 22. júla odštartoval projekt KINOCOLA.sk, ktorý prináša slovenské a české filmy online. Ponúka pomerne široký výber žánrov zahŕňajú  hrané snímky, dokumenty ale aj animované filmy.

Už krátko po spustení je k dispozícii zhruba 60 titulov, ku ktorým každý týždeň pribudnú ďalšie. Prekvapí vás prívetivé internetové používateľské prostredie a jednoduchá grafika portálu KINOCOLA.sk. Filmy sú členené na hrané, dokumentárne, animované, ale aj na seriály, krátke filmy a trailery.

„Nad nikoho sa nepovyšujeme a nevytvárame hranice. Svoje miesto u nás majú mainstreamové aj klubové filmy. Ide nám o dobrú vec a veríme, že sa podarí,“ hovorí Peter Neveďal, šéf projektu KINOCOLA.sk.

 

V úvodnej ponuke môžete nájsť nový film desiatich režisérov Slovensko 2.0, , ale aj obidve série prípadov Kriminálka Staré mesto, a tiež obľúbený film Dom režisérky Zuzany Liovej, ale aj animovaný krátky film Pandy, režiséra Matúša Vizára, ktorý bol minulý rok ocenený prvým miestom na  slovenskom festivale medzinárodných animovaných filmov Fest Anča, ale cenu získal aj na filmovom festivale v Cannes, v súťaži krátkych filmov, kde si odniesol cenu za pekné tretie miesto.

Priestor dostanú aj filmové diela spred roku 1989, ktoré sprístupní Slovenský filmový ústav (SFÚ).

„Vítame ambície, s akými prichádza projekt online databázy slovenských a českých filmov KINOCOLA, a preto sme sa prostredníctvom neho rozhodli sprístupniť aj filmy z našich archívnych fondov. Ide o diela do roku 1990, ku ktorým vykonáva Slovenský filmový ústav (SFÚ) práva výrobcu. Spočiatku plánujeme sprístupniť kolekciu 20 až 30 titulov z obdobia 50. až 80. rokov minulého storočia, o ktoré je divácky záujem a zároveň predstavujú kvalitu.“, povedala pre masmedialne.info Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ.

„Keďže filmy si na portáli KINOCOLA bude možné prehrať v HD kvalite, do databázy zaradíme diela, ktoré prešli procesom Systematickej obnovy a záchrany a sú v zreštaurovanej podobe. Pre zahraničných návštevníkov budú s anglickými podtitulkami. Podobným spôsobom Slovenský filmový ústav sprístupňuje filmy aj cez platformu VOYO a v decembri minulého roka sme zaradili výber slovenských dokumentov z archívnych zbierok SFÚ aj na český filmový VoD portál s významným medzinárodným dosahom DAFilms. Takúto formu prezentácie filmov považujeme za jednu z dôležitých možností, ako sprístupniť verejnosti naše audiovizuálne dedičstvo.“, doplnila  Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu.

Projekt vzniká aj ako komunikačný kanál medzi divákmi a filmármi. Tvorcovia preto dúfajú, že prepojením publika s umelcami vznikne dialóg s pozitívnym dopadom na domácu tvorbu a boj proti pirátstvu.

Čo je veľmi zaujímavé, je fakt, že nielen noví, ale i terajší predplatitelia systému PIANO budú mať KINOCOLU aktivovanú automaticky a stačí im prihlásiť sa cez ich existujúci PIANO účet a KINOCOLA ich tak nebude stáť ani cent navyše.

„Piano je jeden z našich partnerov. Sme samostaný portál, ktorý má vlastné spoplatnenie. Spoplatnenie cez Piano je teda len jedna z možností“, doplnila Jana Kluková z KINOCOLY.

Obsah bude divákom k dispozícii kedykoľvek a kdekoľvek v rôznych verziách pre počítač, tablet ale aj smartfón, a k dispozícii je aj filmová HD kvalita záznamu.

„Aj napriek tomu, že anglická verzia portálu ešte nie je spustená, je už dnes KINOCOLA prístupná aj v zahraničí“, dodala Jana Kluková z KINOCOLY.

Projekt má teda ambíciu prerásť aj trhy Slovenska, onedlho preto k slovenskej mutácii pribudne nielen česká, ale aj anglická verzia a filmy si tak budete môcť vychutnať nielen na stránke www.kinocola.sk a www.kinocola.cz ale aj zo zahraničia na stránke www.kincola.com. A pevne veríme, že čoskoro k nim pribudnú aj anglické titulky.

Projekt má samozrejme aj svoj facebook profil, kde budú všetci návštevníci informovaní o každej filmovej novinke, ktorá do ponuky pribudla. Druhou možnosťou je aj odoberanie newslettera.

V redakcii sme sa rozhodli, že niektorý z filmov vám onedlho predstavíme aj bližšie, vo filmových  recenziách. Veru myslím si, že sa máte na čo tešiť.

Alfred Northcliffe

Zdroj fotografie: KINOCOLA, Zdroj videa: YouTube – profil – Film Europe Pictures

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu