The Goldfinch-Stehlik-Donna Tartt-obalka
The Goldfinch/Stehlik, Donna Tartt (zdroj: Slovart)

Literárna kritika hodnotí každý román Donny Tartt ako výnimočnú udalosť. Za román The Goldfinch/Stehlík získala v roku 2014 prestížnu Pulitzerovu cenu.

Stehlík nadchne a očarí všetkých čitateľov, ktorí majú radi veľké príbehy. Vďaka rozprávaniu Donny Tartt sa ponoríte do osudov hrdinov a autorka vám nedá vydýchnuť, až kým sa nedozviete, ako sa ich príbeh skončil.

Kniha v priebehu deja pôsobivo nastoľuje morálne otázky – odpovede na niektoré z nich vyplávajú na povrch až na posledných stránkach románu.

„Stehlík kombinuje naratívnu monumentálnosť s fascinujúcimi detailmi,“ zhodnotil knihu britský denník Guardian v hodnotení najlepších kníh roka. A chválou nešetrili ani noviny Daily Mail, ktoré napísali: „Uchváti vás od prvej stránky… temný triler a epický príbehy lásky v jednom.“

Stehlík vychádza vo Vydavateľstve Slovart v preklade Maríny a Vladislava Gálisovcov.

O knihe

Theo Decker má trinásť rokov, keď sa jeho život navždy zmení. Cestou do školy sa s mamou zastavia na výstave starých holandských majstrov, no budovou otrasie nečakaný výbuch, ktorý ho pripraví o všetko, čo dovtedy poznal a ľúbil.

Chlapec nehodu priam zázračne prežije a zostane v New Yorku sám. Ujme sa ho bohatá rodina a zdá sa, že napokon šťastne dospeje v muža. Theo však trpí. Chýba mu jeho minulosť a len ťažko nadväzuje nové vzťahy. Jedinou spomienkou na predchádzajúci život a milovanú matku je obraz stehlíka, fascinujúce dielo holandského majstra.

Vzácny obraz ho zavedie do bizarného sveta, kde žijú ľudia, ktorí sa neštítia ničoho, a starožitnosti sú najvyššou métou. Obraz je Theovým talizmanom, zároveň ho však vťahuje do labyrintu zločinu, podvodu a nesprávnych rozhodnutí.

O autorke

Donna Tartt (1963) sa narodila v meste Greenwood v štáte Mississippi a študovala na Bennington College. Ako osemnásťročná začala písať a podľa niektorých kritikov bol jej spisovateľský talent už v tom čase nespochybniteľný. Je autorkou románov Tajný príbeh (The Secret History, 1992) a Malý kamarát (The Little Friend, 2002), ktoré boli preložené do tridsiatich jazykov.

Za tretí román Stehlík (The Goldfinch, 2013) získala mnoho literárnych ocenení a v roku 2014 aj prestížnu Pulitzerovu cenu. Okrem beletrie vydala aj populárno-náučné knihy. Časopis Time ju v roku 2014 zaradil medzi sto najvplyvnejších ľudí na svete.

Prečítajte si aj: > Recenzia na knihu: Goldfinch od autorky Donny Tartt

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu