Ken Follett si po úspechu svojich románov Piliere zeme a Na veky vekov jasne uvedomil, že historický román je jeho silná stránka, ktorou vie čitateľa nielen zaujať, ale aj uchvátiť. A tak sa rozhodol pre riskantný projekt – opísať dejiny 20. storočia v trilógii Storočie, kde jadro románu tvoria prevratné udalosti a historické témy, ktorých dozvuky pociťujeme až dodnes.

Prvé dva diely Pád titanov a Zima sveta sa nesú v rytme prvej a druhej svetovej vojny. Popri historických faktoch je v románoch množstvo postáv a príbehov, ktoré sa navzájom prelínajú, posúvajú dej a premyslenou koncepciou približujú obrovské vojnové drámy 20. storočia.

Kniha Prah večnosti od Kena Folletta - obalka

Prah večnosti  opisuje udalosti rokov 1961 až 2008. Osudy piatich rodín /waleskej, anglickej, americkej, ruskej a nemeckej/ a ich potomkov sa pomaly uzatvárajú. Všetci protagonisti sa dostali do vysokých pozícií, takže sú priamymi účastníkmi dejinných zvratov.

V USA sa George Jakes stane blízkym spolupracovníkom  Roberta Kennedyho a na vlastnej koži prežíva boj černošského obyvateľstva proti rasizmu vedený Martinom Lutherom Kingom. Cameron Dewar sa pridal k republikánom a ako agent CIA si musí nájsť miesto vo svete omylov, lží a intríg.

Rovnako je na tom aj Dimka Dvorkin, mladý poradca Nikitu Chruščova, keď sa Rusko so Spojenými štátmi americkými dostanú do konfliktu v Karibskej kríze a svet sa takmer ocitne na pokraji skazy.

Trilógia STOROČIE má cez tritisíc strán, ale nenudí, naopak strháva, dojíma, dokonca poburuje a v tom je autorovo tajomstvo. Je to  strhujúce dielo, ktoré kritika prirovnáva k veľkolepému odkazu Balzaca alebo  Dickensa. Čitateľovi nastavuje vzdialené časové zrkadlo, aby ľahšie pochopil históriu, ktorej je súčasťou.

Kniha vyšla vo Vydavateľstve Tatran. Ukážku si môžete prečítať > TU

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu