Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika určil komisiu, ktorá prešetrí tzv. Kauzu Kočer, v ktorej boli zverejnené údajné prepisy komunikácie medzi politikom Gáborom Grendelom a šéfom spravodajstva RTVS Lukášom Dikom. Paradoxne i počas činnosti komisie pravdepodobne L. Diko vykonával svoju funkciu. Čítaj viac. Prečítajte si prepis údajne uniknutej správy komisie RTVS. Zo záveru komisie vyplýva, že L. Diko zrejme svoju funkciu opustí. Správu sme aktualizovali o vyjadrenie RTVS, ktorá tvrdí že nejde o autentický dokument komisie.

„Komisia RTVS je orgán dočasne zriadený generálnym riaditeľom RTVS Václavom Mikom. Komisia sa zaoberala zverejnenými prepismi komunikácie poslanca OĽaNO-NOVA Gábora Grendela s redaktormi RTVS a riaditeľom spravodajstva Lukášom Dikom. Úlohou komisie bolo preskúmať redakčné výstupy v súvislosti s možným nadržiavaním konkrétnej politickej strane. Komisia pracovala od 2. novembra 2016 do 4. januára 2017.

rtvs-sprava-komisie-ad-l-dikoZasadala päťkrát, zasadnutiam predsedal a správu predkladá šéfeditor spravodajstva RTVS Juraj Fellegi.

Komisia posudzovala funkčnosť redakčného systému, neutralitu spravodajstva, neutralitu redakčných výstupov s dôrazom na obdobie 15. októbra 2012 – 31. októbra 2012 a za celý rok 2014 s dôrazom na politickú stranu NOVA a jej predchodcu Nová väčšina, ako aj neutralitu pri pozývaní hostí do relácií aktuálnej publicistiky v rozhlase aj televízii.

Zohľadňovala tiež vnímanie objektívnosti správ u divákov na základe prieskumu agentúry Median.

Lukáš Diko sa stal riaditeľom spravodajstva RTVS 15. októbra 2012.

Komisia identifikovala konflikt záujmov vo vzťahu riaditeľa spravodajstva RTVS Lukáša Dika k poslancovi OľaNO-NOVA Gábrovi Grendelovi. Komisii sa nepodarilo nájsť dôkazy korupčného správania žiadneho zo zamestnancov RTVS.

Komisia sa nezaoberala etickými aspektami konania zamestnancov RTVS. Dôvera verejnosti v objektívnosť a nestrannosť spravodajstva RTVS ako verejno-právneho média bola, vychádzajúc z prieskumu agentúry Median, na základe konania L. Dika narušená. Na obnovenie dôvery verejnosti Komisia navrhuje viacero opatrení (časť Návrh opatrení).

Zverejnená komunikácia riaditeľa spravodajstva sa negatívne odrazila na pracovných vzťahoch medzi zamestnancami spravodajstva.

Návrat L. Dika do funkcie je nevyhnutné vedením RTVS monitorovať, vyhodnocovať a v prípade potreby zasiahnuť skôr ako vznikne otvorený konflikt.

Ak by sa interné konflikty dostali na verejnosť. mohlo by to v súvislosti s naštrbenou dôverou verejnosti viesť k závažným škodám na dobrom mene RTVS.

Navrhované opatrenia komisie:

– dôsledné dodržiavanie štandardov tvorby a kontrolných mechanizmov v redakcii spravodajstva, princíp štyroch očí v denno-dennej praxi

– hierarchická organizácia a proces redigovania v spravodajstve, aby žiadna jedna osoba nemohla svojvoľne manipulovať výstupmi spravodajstva, priniesť z formálnej úrovne do redakcie

– monitorovanie činnosti a reakcií okolia na návrat riaditeľa spravodajstva L. Dika z dovolenky, zásah v prípade eskalácie konfliktov“

Aktualizované:

„Ostro sa ohradzujeme voči Vami zverejnenému článku, ktorý obsahuje účelovo vytvorený falzifikát. Konštatujeme, že nie je dokumentom RTVS a ani nebol vytvorený členmi komisie RTVS, o ktorej činnosti píšete. Z uvedených dôvodov Vás žiadame, aby ste bez zbytočného odkladu tento článok z Vašej stránky zmazali. Šírenie dezinformácii tohto typu je pre nás neakceptovateľné. Zdôrazňujeme, že Záverečná správa o činnosti predmetnej Komisie bude zverejnená zajtra na verejnom rokovaní Rady RTVS, ktoré si môžete zajtra (pozn.: štvrtok 12. januára) od 10.00 hod. naživo vypočuť > tu ,“ uviedla pre MediaWatch.Dog Dominika Šulková, manažérka marketingu a komunikácie s verejnosťou Sekcie marketingu a komunikácie RTVS.

> Vypočujte si záznam rokovania Rady RTVS

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu