Plne funkčná výskumná limuzína F 015 Luxury in Motion (luxus v pohybe) predstavuje najnovšiu víziu autonómneho jazdenia budúcnosti. Reprezentuje míľnik spôsobu cestovania, pri ktorom auto prekonáva svoju úlohu dopravného prostriedku a stáva sa z neho súkromné útočisko. Značka Mercedes-Benz si pre svetovú premiéru F 015 Luxury in Motion zvolila tohtoročný veľtrh spotrebnej elektroniky (Consumer Electronics Show) v americkom Las Vegas.

 

„Ten, kto myslí len na techniku, ešte nezistil, ako autonómne jazdenie zmení našu spoločnosť. Auto prekonáva svoju úlohu dopravného prostriedku a stáva sa konečne mobilným životným priestorom,“ objasňuje túto predzvesť revolúcie mobility Dr. Dieter Zetsche, predseda predstavenstva spoločnosti Daimler a vedúci jej divízie Mercedes-Benz Cars.

Štvormiestny Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion ponúka výnimočný priestor (dĺžka/šírka/výška/rázvor: 5 220/2 018/1 524/3 610 milimetrov). Futuristická karoséria vozidla, vyrobená prevažne z plastov (vystužených uhlíkom), hliníka a vysoko pevnej ocele má oproti bežným až o 40 percent nižšiu hmotnosť. F 015 jazdí v autonómnom alebo manuálnom režime.

Mercedes-Benz F015 - Luxury in Motion

Rozmerné predné a zadné svetelné moduly automobilu s technikou diódových svetiel okrem iného umožňujú vizuálne komunikovať s okolím. Zobrazujú tiež údaj  či vozidlo jazdí v autonómnom alebo manuálnom režime. Či napríklad informujú chodcov (ale aj vozidlo jazdiace vzadu), že dostanú prednosť na priechode. Nepretržitú výmenu údajov medzi výskumným automobilom, cestujúcimi a okolím zasa poskytuje šesť displejov inštalovaných po jeho vnútornom obvode.

Mercedes-Benz F015 - Luxury in Motion

Pri autonómnom režime jazdy sa otočné sedadlá čalúnených kresiel dajú nastaviť tak, aby štvorčlenná posádka sedela proti sebe. Pri uľahčenie vystupovania a nastupovania sa automaticky vytočia o 30 stupňov smerom von pri otvorení dverí. Dvere (nie je medzi nimi stĺpik B) sa otvárajú (každé až pod uhlom 90 stupňov) smerom od seba.

Mercedes-Benz F015 - Luxury in Motion

Pohon F 015 Luxury in Motion poskytujú dva elektromotory pre zadné kolesá (spolu 200 kW, 400 Nm). Udávaný čas zrýchlenia vozidla z 0 na 100km/h je 6,7 s. Celkový dojazd 1 100 km. Produkciu elektrického prúdu na palube zabezpečuje palivový článok (k dispozícii má 5,4 kg vodíka v palivových nádržiach) kombinovaný s mimoriadne výkonným a kompaktným vysokonapäťovým akumulátorom.

Mercedes-Benz F015 - Luxury in Motion

Mercedes-Benz F015 - Luxury in Motion

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu