foto: pixabay.com

Konšpiračné teórie sa stali novodobým trendom, ktorý sa internetom šíri ako nákazlivá choroba. Veľmi úrodnou pôdou pre šírenie takýchto príbehov, najmä pre tie násilné, sa stali sociálne médiá.

Sociálne médiá, medzi ktoré patrí napríklad aj Twitter, sú platformy, kde konšpirátori majú možnosť propagovať svoje alternatívne úvahy v headlinoch mainstreamových médií a získať tak rýchlu propagáciu.

Spôsobom akým sa šíria konšpiračné príbehy online sa zaoberá profesorka z Washingtonskej Univerzity Kate Starbird, ktorej zistenia uverejnil vo svojom článku magazín Forbes.

Vo svoje poslednej práci sa zamerala práve na platformu Twitter a na konšpiračné teórie, ktoré vznikajú po hromadných násilných udalostiach.

To čo zistila, možno nazvať ako „alternatívny mediálny ekosystém“, komplexnú sieť robotov, jednotlivcov a domén, ktoré „plodia“, riadia a propagujú konšpiračné teórie, ktoré oslabujú dôveru online čitateľov v informácie.

Kate Starbird sa snaží pochopiť ako a prečo sú tak populárne absurdné konšpiračné teórie na online platformách.

Pretože bežne zaužívané štandardy chápania správ neustále klesajú a spôsobujú podstatné zníženie schopnosti rozlišovať dôveryhodnosť informácií, internet sa stal obzvlášť zraniteľný voči šíreniu dezinformácií.

Konšpiračné teórie sa rodia z rastúcej nedôvery voči inštitúciám ako vláda alebo hlavné médiá, ktorým sa vraj nedá veriť a tak sa vytvára priestor pre tvrdenia, že udalosti sa nestali tak, ako si ľudia myslia,“ vysvetlila Kate Starbird pre magazín Forbes.

Podľa jej výskumu práve online používatelia, ktorí sú ďaleko od miesta tragických udalosti, majú tendenciu oveľa viac veriť falošným informáciám.

Konšpiračné teórie sa čoraz viac dotýkajú aj politiky a politických tém. Zaujímavé zistenie v celej tejto situácii je to, že konšpirátorov nie je možne kategorizovať na základe tradičného politického rozdelenia, čiže ľavice alebo pravice.

Ich zameranie je skôr antiglobalistické, čo znamená, že je v ňom zahrnutých viacero politických línií. Antiglobalistický obsah je vo veľkej miere protispoločenský, protieurópsky, protiamerický, no situácia je oveľa zložitejšia.

Kate Starbird rozdelila tento antiglobalistický obsah do šiestich kategórií: pravičiari, ľavičiari, medzinárodný antiglobalisti, biely nacionalisti alebo antisemitisti, ruská propaganda a ochrancovia Moslimov.

Propagandistické konšpiračné teórie, ktoré sa šíria v online priestore majú širokú doménovú rozmanitosť, čo znamená, že tvorcovia sa spoliehajú na mnoho rôznych webových stránok, od mainstreamových médií až po okrajové zdroje, aby budovali argumenty pre svoje alternatívne príbehy, ktoré Kate Starbird nazýva „falošná triangulácia“.

„Ľudia si pozerajú rôzne stránky, mysliac si, že sa na nich dočítajú rozličné informácie, no skutočnosť je taká, že dostanú rovnakú informáciu na rôznych stránkach,“ uviedla pre magazín Forebs, Kate Starbird.

Veľa z týchto stránok v podstate iba zhromažďuje správy, takže ten istý článok, od toho istého autora sa objavuje na viacerých doménach.

Napríklad pri štúdii, ktorú robila Kate Starbid sa zistilo, že po streľbe v Orlande 147 tweetov odkazovalo na článok o tejto streľbe na stránke VeteransToday.com a 100 ďalších tweetov odkazovalo na rovnaký článok, od rovnakého autora, s rovnakým textom, ale na iných doménach.

Bots alebo roboty sú ďalším veľmi silným nástrojom vo svete alternatívneho média. Webové stránky ako The Real Strategy a Infowars ťažia z mnohých Twitter účtov, ktoré sú pravdepodobné riadené počítačovými programami.

Tieto účty majú tendenciu používať fotky ukradnuté z iných online zdrojov, s tým, že používajú podobné profilové popisy a zistilo sa, že tieto roboty tweetujú v koordinovaných časoch.

Takéto rozširovanie po sieti nakoniec vedie k tomu, že konšpiračný obsah je ďalej propagovaný aj prostredníctvom reálnych účtov.

Konšpiračné siete podporujú rozširovanie svojich teórií rôznymi spôsobmi medzi, ktoré patrí aj cielené nasmerovanie konšpiračných teórií na ľudí, ktorí už mali tendenciu takémuto niečo uveriť, čo maximalizuje pravdepodobnosť, že takejto alternatívnej teórii opäť uveria a budú ju šíriť ďalej.

Podľa štúdie ak človek uverí jednej alternatívnej teórii, tak uverí aj ďalším a dokonca aj vtedy ak jedna teória odporuje druhej.

Populárne domény v „alternatívnom mediálnom ekosystéme“ taktiež pracujú s novodobým trendom boja proti „fake news“ alebo s kritickým myslením, snažiac sa udržať čitateľov skeptických voči maistreamovým médiám.

Technologické spoločnosti, ale aj rôzne iné overené a dôveryhodné mediálne zdroje apelujú na čitateľov, aby lepšie čítali a vyhodnocovali informácie.

Alternatívne média si privlastňujú tieto argumenty a používajú ich na propagáciu svojich alternatívnych príbehov a iných konšpiračných teórií.

Riešenie problému so šírením konšpiračných teórii podľa profesorky z Washingtonskej univerzity zatiaľ neexistuje.

Určite, ale bolo chybou, že v minulosti sa takémuto obsahu nekládla veľká pozornosť a tak sa rozvinul do takejto masívne podoby. Túto chybu pred tromi rokmi urobilo aj jej výskumné laboratórium, keď alternatívne a konšpiračné web stránky vyhodnotilo ako okrajový problém.

Nie sú, ale jediní, kto túto chybu urobil. Kate Starbid dúfa, že nie je príliš neskoro začať „bojovať“ s týmto negatívnym mediálnym javom, ktorého vplyv na ľudí po celom svete enormne rastie každým jedným dňom.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu