Martin Daňo (repre foto: YouTube/GINN Press/Martin Daňo)

Po tom čo súd zakázal kontroverznému novinárovi Martinovi Daňovi publikovať videá, ten sa začal intenzívne vyjadrovať prostredníctvom sociálnej siete.

Na Facebooku zverejnil kritický status v ktorom vyjadril hodnotiaci úsudok, svoj názor, na redaktorku TV Markíza a investigatívnu žurnalistku denníka N, uvádzal že boli na tlačovke „podgurážené“ a mali „spomalené reakcie,“ naznačil že mohli byť pod vplyvom alkoholu.

Gabriela Kajtárová a Monika Tódová následne podali 4. februára 2021 žalobu na súd, prostredníctvom právnika Tomáša Kamenca z advokátskej kancelárie Paul Q, ktorý zastupoval v podobnom spore voči Martinovi Daňovi aj Zuzanu Petkovú, bývalú investigatívnu novinárku, ktorá v súčasnosti pôsobí ako riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu, kontroverzný novinár ju opakovane napádal a osočoval vo svojich videách.

„Sloboda slova pripúšťa kritiku osôb, ale táto musí byť odôvodnená. Takéto prejavy žalovaného nemôžu byť chránené slobodou prejavu a nejestvuje zákonný základ na ich ďalšie šírenie a zverejňovanie, “ uviedli vtedy v žalobe advokáti Tomáš Langer a Tomáš Kamenec.

Martin Daňo zverejnil 25. januára 2021 na sociálnej sieti Facebook, status v znení: „Jedna z TOP tlačoviek pána Fica! Ale to čo predviedla možno aj podgurážená moderátorka Markízy na konci nemá obdobu v novinárčine.. Minule mala podobne spomalené reakcie aj Monika Tódová – ako keby pili z jedného pohára…. Novinárka, či moderátorka TV Markízy po logickej úvahe Fica o politickom prenasledovaní povedala – že ona to tak nevidí?! Ale veď ona nemusí nič vidieť – nech len pretlmočí Ficove úvahy verejnosti a budú to vidieť diváci a aj premýšľať nad tým svojim vlastným vedomím… No nič – tam treba kameru, aby bolo vidno tvár toho, kto kladie otázky – inak toto tu nikde sa nepohne… Pán Fico, prosím vás – informujte ma, kedy máte tlačovky na info@ginn.press – rád by som prišiel si takúto chuťovku užiť naživo,“ uviedol Daňo.

Podľa textu podanej žaloby (návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia/stiahnutie statusu) „Žalovaný Martin Daňo svojím statusom šíri nepravdivé informácie (…) Svoje tvrdenia o vystupovaní novinárok pod vplyvom alkoholu nijako neodôvodnil, a ani nepredložil žiadne fakty (…) tvrdenia v statuse sú podľa novinárok nepravdivé a závažným spôsobom zasahujú do ich práv na ochranu osobnosti, najmä do ich občianskej cti, ľudskej dôstojnosti a ich mena.“

Súd návrhu Moniky Tódovej a Gabriely Kajtárovej na vydanie neodkladného opatrenia nevyhovel a zamietol ho, sudkyňa JUDr. Dagmar Buchláková, vo svojom rozhodnutí uvádza, “Súd konštatuje, že do osobnostných práv žalobkýň nebolo zasiahnuté tak, ako to v návrhu prezentovali (…) Žalovaný Martin Daňo v statuse navyše pracoval s domnienkou „možno“ na čo nadväzuje narážka „spomalené reakcie“ žalobkýň. Práve z tejto skutočnosti je zrejmý zveličujúci či preháňajúci tón statusu. Z kontextu statusu teda nevyplýva snaha vulgárne či dehonestujúco očierniť žalobkyne, ale rýpovačným podtónom poukázať na žalovaného nesúhlas s mediálnym výstupom žalobkýň s odkazom na ich „spomalené reakcie“, konštatoval súd.

„Podľa judikatúry ESĽP, sloboda prejavu predstavuje jeden zo základných pilierov demokratickej spoločnosti a jednu zo základných podmienok jej rozvoja a sebarealizácie jednotlivca. Uplatňuje sa nielen vo vzťahu k „informáciám“ a „myšlienkam“, ktoré sa prijímajú priaznivo, resp. sa pokladajú za neurážlivé a neutrálne, ale aj k tým, ktoré urážajú, šokujú alebo znepokojujú štát, alebo časť obyvateľstva. Vyžaduje si to pluralizmus, znášanlivosť a veľkorysosť bez ktorých nemožno hovoriť o „demokratickej spoločnosti“ (Handyside v. Spojené kráľovstvo, sťažnosť č. 5493/72, rozsudok zo 7. decembra 1976, paragraf 49.),“ uviedla v rozhodnutí sudkyňa JUDr. Dagmar Buchláková.

Martin Daňo nemôže aktuálne zverejňovať videá. Kontroverzných youtuberov Martina Daňa a Ruda Vaskeho zadržala 13. decembra 2019 polícia, pre prečin výtržníctva, ktorého sa mali dopustiť publikovaním hanlivých videí na YouTube.

Následne ich súd v januári 2020 prepustil z väzby a vyšetroval na slobode, ale zakázal im publikovať videá a prejavy na verejnosti. Rudolf Vasky naďalej zverejňuje videá, zákaz súdu obchádza. Martin Daňo zákaz súdu rešpektuje a vyjadruje sa len formou statusov na sociálnej sieti.

„Niekedy som išiel rýchlosťou v priemere 1 video denne… publikoval som cez 1300 videí sám a cez 3 stovky v rámci Takže tak a keď vezmem aj iné – tak cez 2000 videí…. až do osudného dňa, kedy sa rozhodlo mi dať stopku. Kde v redakciách bolo treba štáby – ja som bol všetko v jednom: režisér, strihač, kostymér, zvukár, distribútor obsahu, archivár, programátor, titulkovač ešte neraz aj právnik keď som musel odolávať tlakom žalôb a trestných stíhaní,“ uviedol 11. marca 2021 na sociálnej sieti Martin Daňo, ktorému publikovanie videí zjavne chýba.

Problém s difamačnými tvrdeniami má i novinárka TV JOJ Jana Krescanko Dibáková, ktorá v minulosti podala na Martina Daňa trestné oznámenie, a aktuálne i súvisiacu žalobu.

Daňo má ale zjavne problém i s platením daní, nielen s publikovaným obsahom. „Neúspešný prezidentský kandidát Martin Daňo žije stále viac na úkor svojich spoluobčanov. Dlhy jeho firiem voči daniarom, sociálnej a zdravotným poisťovniam sa k polovici novembra vyšplhali nad 826 tisíc eur. To je napríklad cena veľmi slušného CT-čka,“ uviedla Transparency International Slovensko (TIS) na sociálnej sieti

Nielen voči novinárke Monike Tódovej, ale i voči investigatívnemu novinárovi Marekovi Vagovičovi, aktuálne útočí i novinár a bývalý agent kontrarozviedky SIS Peter Tóth z portálu Ďateľ.sk, ktorý oboch novinárov spomína vo svojej novej knihe „Satan, teší ma!“ a nedávno (4. marca) dokonca zverejnil na sociálnej sieti adresu trvalého bydliska novinárky Tódovej a pozastavoval sa nad tým, že býva v bratislavskej mestskej časti Palisády neďaleko Slavína v byte, ktorý má údajne hodnotu 400 tisíc eur. Neskôr bol status z Facebooku odstránený:Aktualizované 3. 4. 2021: Novinár Martin Daňo zverejnil na svojej FB stránke kópiu spisu, vrátane odvolania, ktoré podali novinárky Kajtárová a Tódová prostredníctvom advokáta Kamenca voči zamietnutiu predbežného opatrenia. V odvolaní namietajú zaujatosť zákonnej sudkyne, ktorá vo veci rozhodovala. V spise sú zverejnené i detaily súdnych sporov medzi ním a ex-novinárkou Zuzanou Petkovou, či novinárkou TV JOJ Janou Krescanko Dibákovou > Celý spis 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu