Predstavte si, že spokojne sedíte v obývačke, pozeráte televízor a zrazu začne celá vaša rodina neuveriteľne rásť. Až sa nezmestíte do svojho bytu. Tak sa začína príbeh rodiny molekúl teplého vzduchu v animovanom filme Veroniky Kocourkovej Ako vzniká tornádo. Veselý animák pre deti aj dospelých uvidíte v kinách od 4. decembra 2014 ako predfilm rodinnej celovečernej snímky Magické striebro – Hľadanie kúzelného rohu, ktorú prináša distribučná spoločnosť Film Europe.

Ako vzniká Tornádo sa na filmové plátna dostal vďaka Medzinárodnému festivalu animovaných filmov Fest Anča, na ktorom mediálna spoločnosť Film Europe Media Company udelila koncom júna distribučnú cenu Anča D Award. Do slovenskej súťaže festivalu bolo prihlásených až 44 snímok, z ktorých 10 postúpilo do užšieho výberu.

„Animované filmy máme radi a myslíme si, že ich v slovenských kinách nie je dosť.“ zhodnotila Eva Ujlakyová z Film Europe. „Udelením tohto ocenenia chceme podporiť mladých tvorcov a pomôcť propagácii ich krátkych animovaných filmov. Budeme sa preto snažiť premietnuť víťaznú snímku Veroniky Kocourkovej čo najväčšiemu počtu divákov na Slovensku. Keďže ju uvádzame spolu s rodinným filmom pred Vianocami, verím, že sa nám to podarí.“

Krátky animák Ako vzniká Tornádo je už v kinách! - plagat

Krátky animovaný film Ako vzniká tornádo vďaka oceneniu nielenže putuje po slovenských kinách pred rodinným celovečerákom Magické striebro – Hľadanie kúzelného rohu, ale dostane sa aj do televízneho vysielania prvého televízneho kanálu u nás s výhradne európskou kinematografiou Film Europe Channel.

Okrem toho bude animák Ako vzniká Tornádo v mesiacoch december a január premietnutý pred každým filmom uvedeným v partnerskom Kine Film Europe na Štefánikovej ulici v Bratislave.  „Veľmi sa z ocenenia teším.“ priznáva režisérka. „Dostať sa do distribúcie je to najlepšie, čo môže film vyhrať.“

Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča sa koná každý rok v júni a prináša do Žiliny to najlepšie, čo sa za ostatné dva roky vytvorilo vo svete animácie. A nielen to. Počas piatich dní ponúka vo svojom programe aj množstvo prednášok, workshopov, odborných diskusií, výstav či koncertov.

„Domácu tvorbu sa snažíme propagovať nielen na festivale, ale aj celoročnou činnosťou. Okrem medzinárodnej súťaže, v spolupráci s Literárnym fondom, vyhlasujeme súťaž slovenských filmov.“ prezradila nám riaditeľka festivalu Jana Slezáková.

„Vďaka cene Anča D Award, ktorú udeľujeme v spolupráci s Film Europe Media Company, sa dostane domáca snímka medzi ľudí. Teší ma, že tento rok je to film Veroniky Kocourkovej Ako vzniká tornádo, pretože originálnym spôsobom a výtvarným spracovaním vyrozpráva, ako sa z molekúl jedného dňa stane tornádo. Nielenže divákov, či už dospelých alebo detských, pobaví, ale aj niečo nové naučí. A práve to je na ňom výnimočné.“

[message_box title=“Vizitka k filmu:“ color=“red“]
Originálny názov: Ako vzniká tornádo
Anglický názov: The Story of a Tornado
Réžia: Veronika Kocourková
Účinkujú: Kamil Kollárik
Scenár: Veronika Kocourková
Strih: Andrej Farba
Hudba: Adam Dekan
[/message_box]

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu