Kristián Čekovský, ako kritik RTVS (repre foto:FB/Kristián Čekovský-OĽANO)

Bývalý redaktor RTVS tvrdí že v televíznom vysielaní venuje verejnoprávna televízia menšinám len 3% priestoru, namiesto zákonom stanovených 10%. Kristián Čekovský sa na kandidátke hnutia OĽANO stal poslancom NR SR v ktorom pôsobí aj ako predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá a RTVS neustále podrobuje kritike.

RTVS sa voči jeho tvrdeniam bráni a vydala stanovisko. „Manažment RTVS dlhodobo upozorňoval na to, že riešenie zásadných problémov vysielania vo verejnej službe je možné len v súčinnosti verejného vysielateľa, regulačných orgánov a zákonodarnej a exekutívnej moci. Ktorákoľvek zložka sama o sebe nevyrieši žiadny zásadný problém a môžu nastať len kozmetické úpravy,“ uviedla v stanovisku Andrea Pivarčiová
hovorkyňa/vedúca Odboru komunikácie RTVS.

„V oblasti televízneho vysielania manažment RTVS dlhodobo upozorňoval na to, že televízne národnostné vysielanie potrebuje rozvoj. V televízii, ktorej sa 17 rokov nezvýšili príjmy z poplatkov za verejné služby a výpadok bol vždy dotovaný v zmluve so štátom priamymi dotáciami, sa za roky práce podarilo vytvoriť podmienky na rozvoj vysielania, ktorý však bez systémového riešenia financovania vysielania vo verejnej službe nemôže dlhodobo plnohodnotne fungovať,“ doplnila Andrea Pivarčiová.

„Preto podľa nedávno schválenej novej Koncepcie národnostného vysielania RTVS začala s programom rozvoja v prvej fáze realokáciou zdrojov a kapacít v internom prostredí. Vďaka tomuto spoločnému cieľu teda štartujeme novú etapu národnostného vysielania v roku 2021 a sme presvedčení, že v strednodobom horizonte naplníme ciele, ktoré sú uvedené v Koncepcii národnostného vysielania. A zároveň splnenie týchto cieľov bude prínosom pre vyše 13 percent občanov Slovenskej republiky, ktorí majú iný materinský jazyk, ako slovenský,“ uviedla Andrea Pivarčiová.

„V oblasti rozhlasového vysielania, ktoré je zdrojovo menej náročné ako televízne, sa od vzniku RTVS podarilo dostať vysielanie z menšinovo poňatého sekundárneho vysielania na úroveň primárnej programovej služby, trhový podiel národnostného vysielania sa za 9 rokov strojnásobil a RTVS je v éteri dominantným hráčom na národnostnom mediálnom trhu,“ doplnila Andrea Pivarčiová.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu