Prvý nezávislý internetový denník na Kube, ktorý je konkurenciou štátom kontrolovanej tlači, je od včerajšieho dňa (24.5.) prístupný aj kubánskym používateľom internetu.

Yoani_Sanchez-lageneracion y
Yoani Sánchez

Známa kubánska disidentka a blogerka Yoani Sánchezová spustila síce stránku 14ymedio.com do prevádzky už v stredu (21.5.), ale vtedy z nej boli všetci kubánski čitatelia automaticky presmerovaní na inú stránku, ktorá propagovala oficiálnu stranícku líniu a Sánchezovú ostro kritizovala. Sánchezová z toho obvinila kubánsku vládu, ktorá však tvrdí, že nevie, kto je zodpovedný za presmerovanie stránky.

Sánchezovej webová stránka bola od začiatku dostupná čitateľom mimo Kuby, ale malá komunita Kubáncov, ktorí majú prístup na internet, k nej prístup nemala až do piatku. Včera bola už stránka dostupná prostredníctvom všetkých kubánskych serverov.

Kubánska vláda sa pokúša Sánchezovú diskreditovať pomerne často, keď o nej tvrdí, že je šíriteľkou západnej propagandy, ktorú dobre platí americká vláda.

Kubánsky komunistický denník Granma vo včerajšom vydaní obvinil USA, že plne podporili vznik a vydávania Sánchezovej internetového denníka. Súčasne upozornil, že Kuba nebude tolerovať žiadny druh podvratnej činnosti, ani zasahovanie do svojich vnútorných záležitostí.

Koncom minulého týždňa, pri prezentácii svojho projektu, známa blogerka sľúbila, že internetový denník bude úplne nezávislý a transparentný.

Dizajn webovej stránky vznikol v Európe a na spustenie projektu bolo vynaložených 150.000 dolárov. Peniaze pochádzajú od malých darcov, spresnila blogerka a dodala: „Neprijímame žiadne peniaze od vlád, len od jednotlivcov, ktorí majú niečo spoločné so žurnalistikou“. Vyjadrila nádej, že v budúcnosti sa podarí rozbehnúť aj systém predplatného.

Sánchezová dodala, že pred internetovým denníkom dáva prednosť označeniu digitálne médium. Médium má mať široký záber – od politiky, cez životný štýl po kultúru, ale aj interview.

Názov 14ymedio súvisí s rokom, keď denník začal vychádzať, ako aj „na počesť“ 14. poschodia domu v Havane, kde sa nachádza byt, v ktorom Sánchezová už vyše sedem rokov píše svoje známe blogy Generácia Y venované každodennému životu i politike na Kube. Aktuálne sú už jej blogy dostupné v rámci novej platformy 14ymedio.com.

 

Zdroj: TASR, zdroj fotografie: Lageneracion Y, zdroj titulkovej grafiky: 14ymedio

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu