Na zakúpenie falošného Facebook profilu cez čierny trh stačí tridsať minút a trochu bitcoinov.

Niekoľko kliknutí, následne platba v bitcoinoch v hodnote pár amerických dolárov a falošný profil je na svete. Po uskutočnení transakcie dostane kupujúci e-mailový odkaz so súborom na stiahnutie.

Súbor obsahuje telefónne číslo falošného Facebook účtu, pod ktorým bol účet registrovaný, heslo, dátumom narodenia a všetky potrebné náležitosti na získanie prístupu k účtu. Informáciu o čiernom trhu s falošným profilmi na Facebooku zverejnil BuzzFeed News.

Na sociálnej sieti Facebook je nespočetné množstvo takýchto fiktívnych účtov s čiastočne napísanými príbehmi na pozadí, malou históriou písania príspevkov a fotogalériou skutočných ľudí.

Mark Zuckerberg pred zákonodarným zborom USA nedávno tvrdil, že nie je povolené mať na sociálnej sieti falošný profil. Napriek tomu čierne trhy na predaj falošných profilov aj naďalej prosperujú.

Hoci Facebook vymazáva falošné účty, ktoré identifikuje, stále ich je veľa, pretože ľudia si môžu robiť nové falošné účty donekonečna.

Spoločnosť Facebook informovala spoločnosť BuzzFeed News, že falošné účty v priebehu štvrtého štvrťroka 2017 a prvého štvrťroka 2018 predstavovali približne 3 až 4% z 2,19-miliárd aktívnych používateľov za mesiac.

Spoločnosť Facebook uviedla, že si uvedomuje existenciu čiernych trhov s falošnými účtami.

„Aktívne skúmame on-line trh, aby sme narušili činnosť podvodníkov, ktorí sa pokúšajú predať falošné účty. Naše strojové vzdelávacie systémy pomáhajú blokovať každý deň milióny pokusov o vytvorenie falošných účtov a keď sa niekto pokúša ich používať, odhalíme ich ešte viac,“ pre BuzzFeed News uviedol Bill Slattery, vedúci oddelenia Facebooku pre vyšetrovanie e-zločinov.

Bill Slattery tiež naznačil, že množstvo účtov z čierneho trhu nemusí byť také veľké. „Len preto, že účet je k dispozícii na predaj, neznamená to, že je skutočne platný alebo že ho možno úspešne použiť bez toho, aby sme ho zachytili. Pokiaľ je to nevyhnutné, pracujeme aj s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ doplnil pre BuzzFeed News Bill Slattery.

Všetkých deväť falošných účtov, ktoré BuzzFeed v rámci prieskumu zakúpil na dvoch samostatných trhoch fungovali a úspešne sa vyhýbali detekcii Facebooku.

Aj napriek týmto zisteniam opatrenia, ktoré Facebook nedávno zaviedol, skomplikovali prácu predajcom falošných trhov.

Podľa predajcu na čiernom trhu, s ktorým komunikoval BuzzFeed News, 90 až 95% kupujúcich využíva falošné účty na zasielanie skupinových a súkromných správ.

Zvyšné percentá tvoria používatelia, ktorých osobné účty boli Facebookom zakázané alebo sú to napríklad dievčatá, ktoré chcú špehovať svojich priateľov, či osoby, ktoré potrebujú alternatívne účty na hranie hier.

Podľa Renee DiResta výskumného pracovníka v oblasti výpočtovej propagandy pre organizáciu Data for Democracy, s ktorým komunikoval BuzzFeed News, môžu falošné účty využívať aj zahraniční štátni aktéri na svoje politické ciele.

Napríklad falšované účty by mohli poskytnúť potrebné krytie pre trollov, ktorí na sociálnych sieťach vytvárajú rasové, náboženské či politické napätie.

A keďže Facebook sprísnil podmienky zverejňovania politických reklám, falošné účty komplikujú zabezpečovanie platformy pred vplyvom zvonku.

Pretože nákup falošných účtov cez štátnych aktérov by mohol byť sofistikovanejší a mohol by disponovať spôsobmi správania sa, ktoré sa vyhýbajú odhaleniu zo strany sociálnej siete.

Univerzálne riešenie na ochranu pred nežiaducou aktivitou zatiaľ neexistuje a zrejme ani existovať nebude.

Ľudia si musia uvedomiť, že spoliehať sa na technologické spoločnosti nestačí a k odhaľovaniu falošných aktivít budú musieť používať viacstupňové overovanie informácií.

Ilustračná fotografia na titulke: pixabay.com 

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu