Čo pre stredoeurópsku históriu predstavuje útek Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera z Osvienčimu, ich správa je považovaná za jeden z najdôležitejších dokumentov 20. storočia, pomohla odhaliť nacistický plán židovskej genocídy, to pre Ameriku znamená životná odysea olympijského atléta a vojnového zajatca Louisa Zamperiniho (26.1.1917 – 2.7.2014).

Laura Hillenbrandtová v knihe Nezlomený zachytáva príbeh olympijského atléta a vojnového zajatca Louisa Zamperiniho
Louis Zamperini na olympiáde (zdroj foto: Vydavateľstvo Tatran)

Jeho príbeh zachytila talentovaná autorka Laura Hillenbrandtová v knihe Nezlomený (Unbroken, 2010), ktorá sa už piaty rok od vydania drží medzi najpredávanejšími knihami v USA. To sa naposledy podarilo Majstrovi šarkanov od Khaleda Hosseiniho.

Kniha Nezlomený opisuje rebelantské detstvo Luisa Zamperiniho, z ktorého unikol vďaka atletike. Tá ho v roku 1936 dostala až na olympijský okruh v Berlíne priamo pred samotného Hitlera. No prišla vojna a Louis musel narukovať. Mladého nadporučíka a bombometníka zostrelili nad Pacifikom a na otvorenom mori prežil rekordnú dobu v podobe niekoľkých veľmi krušných týždňov plných dramatických udalostí.

Americké bombardéry (zdroj foto: Vydavateľstvo Tatran)

 

Záchranou mu bol pád do japonského zajatia, kde prešiel viacerými pracovnými tábormi so stupňujúcou sa brutalitou. Koniec vojny mu priniesol vytúženú slobodu, ale pokoj v duši našiel až neskôr, keď vďaka kresťanskej viere začal motivovať druhých v boji s nepriazňou osudu.

Laura Hillenbrandtová od devätnástich rokov trpí syndrómom chronickej únavy a je takmer vo všetkom odkázaná na manžela. Doteraz napísala iba dva romány, oba skutočné príbehy (druhý o dostihovom šampiónovi Seabiscuit: Americká legenda, 2001) sa dočkali nielen veľkého knižného úspechu, ale aj filmového spracovania.

Príbeh Louisa Zamperiniho si pre svoj režisérsky debut vybrala Angelina Jolie a do hlavnej úlohy obsadila veľmi nádejného Jacka O’Connella. Jej výpravná vojnová verzia príbehu mala v USA premiéru na sklonku minulého roka a okrem množstva ohlasov získala aj tri nominácie na Oscara. V súčasnosti si osud a odkaz Louisa Zamperiniho získava sympatie všade vo svete.

Laura Hillenbrandtová v knihe Nezlomený zachytáva príbeh olympijského atléta a vojnového zajatca Louisa Zamperiniho-Angelina_Zamperini
Angelina Jolie a Louis Zamperini (zdroj foto: Vydavateľstvo Tatran)
Laura Hillenbrandtová v knihe Nezlomený zachytáva príbeh olympijského atléta a vojnového zajatca Louisa Zamperiniho - obr.2
Louis Zamperini (zdroj foto: Vydavateľstvo Tatran)
Laura Hillenbrandtová v knihe Nezlomený zachytáva príbeh olympijského atléta a vojnového zajatca Louisa Zamperiniho - obr.5
Louis Zamperini (zdroj foto: Vydavateľstvo Tatran)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu