Letná televízna programová štruktúra v Slovenskej televízii bude bohatá na premiérové tituly či kvalitnú slovenskú a svetovú kinematografiu. 28. júla odvysiela RTVS premiéru nového filmu Sarajevo s Jurajom Kukurom o udalostiach, ktoré rozpútali prvú svetovú vojnu a 29. augusta bude mať televíznu premiéru snímka Krok do tmy Miloslava Luthera.

V novom programovom okne Dejiny dostanú špeciálny priestor významné historické udalosti – 100. výročie 1. svetovej vojny, 70. výročie slovenského národného povstania. V júli po skončení šou Čo ja viem prinesie RTVS novú zábavnú dokumentárnu šou NAJ dedinka Slovenska s Katkou Brychtovou a Martinom Nikodýmom.

Chýbať nebude ani 10. ročník Tour de France a na Jednotke v júli odvysielajú všetky zápasy play off futbalových majstrovstiev sveta v Brazílii.

Letná štruktúra Dvojky je koncipovaná s cieľom poskytnúť divákom počas letných dovolenkových dní príjemný oddych, zábavu aj obohatenie poznania o prírode, spoločnosti, našej histórii. Vysielanie zároveň rámcuje významné výročia – 100 rokov od vypuknutia 1. svetovej vojny a 70. výročie SNP.

Začiatkom júla si pripomenieme sviatok Cyrila a Metoda tradičným Večerom ľudí dobrej vôle (4. 7. z Ružomberka) a od 2. do 4. júla do vysielania v RTVS zaradia premiérovú 3-dielnu dokumentárnu sériu z vlastnej produkcie – Misia bratov Konštantína a Metoda.

Počas prvého júlového víkendu sprostredkujú v  RTVS divákom aj atmosféru jubilejného 60. ročníka nášho najstaršieho folklórneho festivalu Východná.

Prázdninujúcim deťom patria rána v rámci Leta s telkou a letné podvečery s deduškom Večerníčkom a Veľkým detským predstavením. Po jarnej sezóne nabitej vrcholnými medzinárodnými športovými podujatiami, ktoré zasiahli do vysielania večerného detského bloku – poskytne leto deťom od 2. júlového týždňa stabilný vysielací slot. MS vo futbale tak v záverečnej fáze budú dominovať na Jednotke.

Popoludnia v júli sú vyhradené očakávaným a obľúbeným prenosom z cyklistického Tour de France. V auguste ponúknu v tomto čase v dennej periodicite Obrázky z prírody, cyklus dokumentov o architektúre A3um a v premiére turisticko-poznávací cyklus Od východu na východ.

Augustové podvečery budú patriť seriálovej TV dramatike – Biela voči oblohe, Ako divé husi, Alžbetin dvor, Život bez konca, Povstalecká história. Vždy v sobotu v rámci nového okna „DEJINY“ prinesie RTVS tematický dokument – v júli zameraný na 100-ročnicu 1. svetovej vojny – Vojnové denníky 1-4 a v auguste – pôvodné TV-dokumenty s tematikou SNP – SNP 1944, Posledná misia, Kalište, Povstanie.

V stredu vytvorili okno DEJINY – špeciál – k 70. výročiu SNP – počas celého leta bude vyhradené diskusiám na tému SNP – neznáma história. V nadväznosti na tému diskusie budú zaradené dokumenty s povstaleckou témou. Počas posledného augustového víkendu bude výročie SNP hlavným programovým obsahom – s filmami, dokumentmi, špeciálne koncipovanou Nocou s povstaleckým archívom a priamym prenosom z Banskej Bystrice s Večerom poézie povstaleckých básnikov – Vlčia stráž v podaní mladých spevákov.

Každý večer po 21.00 h počas celého leta pozve RTVS divákov Dvojky do Letného kina a prinesie výber repríz aj premiéry filmov európskej, slovenskej, českej aj svetovej produkcie. Počas leta tak diváci uvidia vyše 50 pozoruhodných filmov , napr. – Hlava XXII, Rozhovor, Tri sezóny v pekle, Lúpež po taliansky, Občan Kane, „Dobří holuby se vracejí“, Jahodové víno, Modelky, Psie dni, Smiem prosiť, Podozrenie, Kennedyovci, Borgiovci – premiérová 3. séria….

Medzi nimi aj filmy k výročiam – 1. svet. vojne  – Anjel milosrdenstva, Živý bič, Cesty slávy, Žalujem, Fragmenty a 70. SNP  – Smrť chodí po horách, Slnko vychádza nad Prašivou, Polnočná omša, Zvony pre bosých, Tvár v rose, Pieseň o sivom holubovi, Rozhovor s nepriateľom.

Vyzerá to tak, že sa máme na čo tešiť.

Zdroj: TASR, zdroj titulkovej fotografie: RTVS

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu