Spravodajský server denníka LIDOVÉ NOVINY Lidovky.cz vytvoril na adrese www.lidovky.cz/pieta spomienkovú stránku pre všetkých českých vojakov, ktorí zomreli pri nasadení na zahraničných misiách.

Každá krajina vysielajúca do zahraničia svojich vojakov tým dáva najavo svoj názor a každý z vojakov odchádza na misiu s vedomím plnenia úloh i s tím, čo všetko sa môže stať.

Tí, ktorí sa z misie nevrátia, si zaslúžia minimálne našu spomienku. I preto poskytuje server Lidovky.cz priestor na spomienku tím, ktorí položili život i za nás.

Fotografie sú doplnené krátkymi textami, ktoré sú spomienkou na ich život, pri niektorých z nich sú k dispozícii i články, ktoré o padlých vojakoch Lidové noviny už publikovali vo svojej publikácii Pohnuté osudy z edície 101 LN.

Lidovky.cz spustili virtuálny pamätník pre padlých vojakov - 2

 

„K vytvoreniu stránky nás vyprovokovali posledné udalosti v Bagráme. Keď zomrie americký vojak, zúčastní sa pohrebu celé mesto a  na  každom  dome  sú  zástavy.  U  nás  sa  poďakovanie  a  vyjadrenie  sústrasti  príliš  nenosí.  Táto  stránka  tak má  byť  vyjadrením jednoduchého ďakujeme,“ hovorí vedúci serveru Lidovky.cz Radek Kedroň.

Stránka lidovky.cz/pieta vznikla v spolupráci s Armádou Českej republiky. Server je zároveň pripravený zverejniť aj ďalšie fotografie a profily, pokiaľ o to budú mať záujem pozostalí, alebo priatelia a kolegovia padlých vojakov.

„Zámerne neodkazujeme na webovej stránke na aktuálne spravodajstvo a pieta je aj bez reklamy. Boli by sme radi, aby sa zo stránky stal akýsi virtuálny pamätník, kam ľudia budú môcť pripojiť svoju kondolenciu, prípadne doplniť fotografiu padlých vojakov,“  dodáva riaditeľ redakcie Lidových novin Veselin Vačkov.

Lidové noviny a Lidovky.cz sa v minulých dňoch venovali úmrtiu piatich vojakov v Bagráme v rozšírenom spravodajstve. Ako pripomenul v Lidových novinách jeden z vojnových spravodajcov Matyáš Zrno, vojaci v zahraničných misiách nezomreli pre nič: „Priznajme si – naši  vojaci  nepoložili  svoje  životy  len  kvôli  smutným  očiam  afganských  detí.  Cez  všetky  reči  o  spoločných  hodnotách  je medzinárodná  politika  tvrdá  hra.  A  len  pokiaľ  my  preukážeme  ochotu  pomáhať  svojím  spojencom  (predovšetkým  Američanom), môžeme dúfať, že keď pôjde do tuhého, pomôžu (dúfajme) tiež oni nám. A pokiaľ niekto dúfal, že nás už navždy čaká iba krásny nový spoločný európsky, bezpečný svet, tak minimálne udalosti na Ukrajine ho mohli z tejto krásnej, ale pre našu slobodu nebezpečné ilúzie zbaviť. Pre našu budúcu slobodu potrebujeme odhodlanie, armádu a mužov, akými boli tých päť vojakov, ktorí bez zaváhania plnili svoju povinnosť a svojím obetovaním nám pripomenuli, že sloboda a bezpečnosť nie sú zadarmo.“

[message_box title=““ color=“red“]LIDOVÉ NOVINY, je najstarší vychádzajúci český denník, založený v roku 1893, ktorý sa   dlhodobo profiluje ako prestížny celoštátny spravodajský denník so špeciálnym záujmom o politiku, ekonomiku, kultúru a vzdelanie. Lidové noviny sú vyhľadávané pre svoje pôvodné spravodajstvo zo sveta politiky a biznisu, erudované komentáre, názory popredných osobností z domova i zo sveta a tiež pre jeho kvalitné prílohy. Každé vydanie Lidových novin číta podľa prieskumu Media projektu priemerne 206 tisíc čitateľov.[/message_box]

 

Zdroj: MAFRA

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu