Na natáčaní dokumentu režiséra Petra Kováčika Slnko stúpa o skupine Longital a ich živote s hudbou, sa pred šiestimi rokmi zúčastnili aj dvaja študenti: Michal Baláž a Timotej Križka. Vtedy ešte kapela netušila, akú dôležitú úlohu budú obaja mladí umelci zohrávať v súvislosti s jej budúcou tvorbou a aktuálnym akustickým albumom A to je všetko?, ktorý vyjde v Slnku Records 14. mája. Prvý menovaný momentálne natáča celovečerný film True Štúr s hudbou Longital a druhý kapele poskytol fotku na obal nového albumu. Fotografia navyše pochádza z miesta, kde bratislavské duo (teraz už trio) pred pätnástimi rokmi s muzikou začínalo. Kruh sa uzatvára.

Dokument Slnko stúpa vznikol s pomocou oboch umelcov na spoločných cestách s kapelou v priebehu koncertného turné.

„Najlepšie myšlienky prichádzajú počas cestovania, a preto sme chceli natočiť čo najviac situácií na turné, ktorého sa režisér nemohol zúčastniť. Vyslal s nami vtedy na cestu dvoch študentov filmu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, Michala Baláža a Timoteja Križku,“ spomína gitarista a spevák Dano Salontay.

Z Michala Baláža medzitým vyrástol scenárista a režisér, ktorý aktuálne pripravuje celovečerný film True Štúr s hudbou Longital o záhadnej smrti Ľudovíta Štúra. Tento čiastočne animovaný film bude mať na jeseň premiéru v Slovenskej televízii (RTVS) a hlavnú úlohu si v ňom zahrá kapele blízky Robo Roth. Tvorcom animácií je Andrej Kolenčík, spoluzakladateľ medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča, a okrem iného aj autor videoklipov pre Ink Midgeta či DVA.

Longital, obal albumu A to je vsetko-autor foto-Timotej Križka
obal albumu Longital: A to je všetko? (autor foto: Timotej Križka)

Timotej Križka sa vypracoval na vynikajúceho filmového kameramana, ktorý spolupracoval napríklad s režisérom Jurajom Lehotským na filme Zázrak. Do sveta Longital sa však vrátil ako fotograf ocenený v Slovak Press Photo 2014. Práve jeho fotku si totiž Longital vybrali na obal nového albumu.

„Tá fotografia je čistý analóg, čiže presne to, k čomu sme sa aj my po rokoch dopracovali, keď sme odložili elektroniku. Napriek hustej textúre a rôznym zvukom, ktoré môžu znieť záhadne, všetka hudba vychádza z našich rúk a hlasov. Tá fotka vyvoláva dojem, že je digitálne spracovaná – ale nie je. Je to výsledok vrstvenia záberov na film. Skoro by sa dalo povedať, že to vyzerá ako obraz,“ komentuje fotku pre nový album basgitaristka a speváčka Shina.

Až nedávne náhodné stretnutie Longital a Timoteja Križku v kaviarni umožnilo kapele objaviť paralelný vesmír Križkových fotografií. Ten sa skladá z desiatok záberov vyfotených pod rôznymi uhlami na ten istý negatív, čím vzniká neuveriteľná hĺbka detailu.

„Ten záber stromu pripomína plameň alebo tornádo, no pritom má vnútorný pokoj. Do oka nám padol ihneď a až dodatočne sme zistili, že sa jedná o strom pod oknami nášho bytu v Bratislave na Bezručovej ulici, kde sme pred pätnástimi rokmi zachytávali prvé tóny a slová, ktoré sme naplno rozvinuli po presťahovaní sa na Dlhé diely,“ uzatvára Salontay. Nič na svete sa nedeje náhodou.

Skúsení hudobníci Shina a Daniel Salontay sa na novom albume vrátili k akustickému zvuku a skladbám z longitalskej trilógie Výprava (2006), Gloria (2008) a Teraz (2010) a debutovej nahrávky September (2001).

Album A to je všetko? zaranžovali spoločne s bubeníkom Mariánom Slávkom, ktorý sa do kapely vrátil po dlhých trinástich rokoch. Nový zvuk je výsledkom posledných troch rokov hrania, počas ktorých hudobníci hľadali svoju novú tvár.

Vydanie albumu A to je všetko?, z ktorého Longital už zverejnili  tri skladby, je naplánované na 14. mája na značke Slnko Records.

[message_box title=““ color=“grey“]

KONCERTY LONGITAL NA SLOVENSKU:

20.05.2015 Bratislava, Berlinka SNG > pozri
28.05.2015 Žilina, Staromestské slávnosti
12.06.2015 Martin, Námestie
13.06.2015 Vráble, Jazz Fest

[/message_box]

Longital zverejňujú detaily o novom albume a uzatvárajú kruh s úspešnými -autor foto-Ivana Šataník
Kapela Longital (autor foto: Ivana Šataník)

Všetky správy blogu Slnko Records  > pozri

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu