Po tzv. Kauze Kočner, kedy bola zverejnená súkromná komunikácia medzi poslancom Gáborom Grendelom a viacerými novinármi vrátane šéfa spravodajstva RTVS Lukáša Dika, šéf televízie Václav Mika aktuálne potvrdil, že Diko zatiaľ pokračuje vo funkcii šéfa spravodajstva, respektíve nebol odvolaný, predpokladáme ale, že bude vo funkcii už len krátko, vzhľadom k okolnostiam.

Václav Mika sa pre Aktuality.sk vyjadril, že nepátral po tom, či za kauzou bola ambícia ovládnuť RTVS zo strany politikov. „Ak išlo o nejakú hru, nebola primárne namierená voči RTVS,“ povedal Mika. Za najdôležitejšie však pokladá vyšetrenie celého prípadu.

Dočasne odvolal šéfa spravodajstva RTVS Lukáša Dika. „Lukáš pokračuje, respektíve nebol odvolaný. Formálne bol riešený len tak, aby činnosť komisie, ktorá sa týmto prípadom zaoberá, nebola spochybnená. A teda dočasne nevykonával svoju funkciu. Treba povedať, že to bolo na jeho vlastnú žiadosť,“ povedal pre Aktuálne.sk Václav Mika.

Aktualizované: Kauza prepukla 19. októbra, ale ešte i v priebehu novembra Diko vykonával svoju funkciu a podľa zverejnených dát, ktoré musí RTVS povinne zverejňovať na svojej stránke, Lukáš Diko objednával pre RTVS prácu kameramana, strážnu službu pri výrobe športových prenosov od spoločnosti OSOP, satelitný prenos od spol. IHA Gmbh, či grafické služby + GPI pri výrobe priameho prenosu od spol. Hego Slovakia a ďalšie činnosti.

Kontaktovali sme hovorcu RTVS Juraja Kadášyho, aby sa vyjadril. Stanovisko doplníme.

obj-rtvs-diko-1

obj-rtvs-diko-2

 

Na otázku redaktora Aktuality.sk prečo si Mika myslí, že dochádza aktuálne k viacerým útokom voči nestrannosti spravodajstva RTVS Mika odpovedal, že to vníma, ako súčasť toho, že sa mu končí funkčné obdobie. „To, že je ale taký nevšedný záujem o RTVS, nám dáva značnú váhu. Je to odkaz, že sme relevantní na trhu,“ dodáva.

Zásah zvonku a ovplyvňovanie spravodajstva RTVS Mika vylúčil „nemyslím, že je vôbec možné zasahovať zvonka spôsobom, aký bol naznačený alebo chcel vzniknúť. Nie je to len o ľuďoch, ale o celom spravodajskom systéme,“ povedal Mika.

Kolegyňa šéfa spravodajstva RTVS moderátorka Zuzana Hanzelová situáciu komentovala „v našom tíme sa nestalo v podstate nič, riešime skôr praktické problémy, lebo kým je Lukáš mimo, niekto musí robiť jeho prácu. Faktom je, že všetko v televízii dobre zabehol, a tak to funguje aj bez neho. Na samotné správy celá kauza nemala žiadny vplyv,“ povedala Hanzelová v rozhovore pre denník N. 

Lukáš Diko sa v údajnej komunikácii s poslancom Grendelom nelichotivo vyjadril i na adresu svojej kolegyne z RTVS reportérke Danici. „Pica, som sa skoro pogrcal,“ uvádza sa v údajnom prepise správ.

„Jeho vyjadrenia vnímam ako problém, z ktorého sa Lukáš do budúcnosti určite poučí. Keď som to čítala, nepáčilo sa mi to,“ povedala pre denník Zuzana Hanzelová a dodala „Bude to znieť ako klišé, napriek tomu to vyslovím – dôležitejšie než slová sú skutky. A nimi ma Lukáš presvedčil, hoci jeho slová na adresu kolegyne ma mrzeli. Som rada, že sa jej za ne ospravedlnil.“

„Pri Lukášovi Dikovi treba doplniť aj ďalšie informácie. S Gáborom Grendelom sú spolužiaci z vysokej školy, roky spolu pôsobili ako novinári, a tak sa teraz nemôžu tváriť, že sa vôbec nepoznajú. Podobné konverzácie na to, čo vysiela RTVS, nemajú žiadny vplyv,“ povedala pre denník Zuzana Hanzelová.

Internetová stránka so zverejnenými prepismi komunikácie www.lipsicovestado.info bola krátko po zverejnený zmazaná, jej archívnu podobu si môžete prečítať > tu

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu