Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) už v novembri 2013 avizovala, že výber pokút na tento rok je plánovaný nereálne, ani po pol roku sa však na tomto fakte nič nezmenilo. „Pretrváva krízový rozpočet a veľmi ťažko sa v týchto podmienkach pracuje,“ povedal pre TASR po rokovaní mediálneho výboru parlamentu 6. mája predseda RVR Miloš Mistrík.

V novembri 2013 Mistrík pre TASR uviedol, že výber pokút na rok 2014 je plánovaný nereálne. Rezort financií podľa neho naplánoval na rok 2014 príjmy vo výške 340.000 eur namiesto pôvodne navrhovaných 170.000. V minulosti sa RVR podarilo dosiahnuť vysoké príjmy vďaka niekoľkým vysokým pokutám, napríklad za televíznu kampaň hnutia 99 percent získala jednorazovo až 100.000 eur. „Kto nám vyrobí v roku 2014 takúto kauzu? Ja dúfam, že nikto,“ povedal vtedy Mistrík.

Dnešná situácia je taká, že sa na plánovanej sume pokút nič nezmenilo. „Výber je stále plánovaný na tej istej výške. Aj v plánovanom rozpočte na rok 2015 sa zachovala tá istá výška pokút a navyše tam pribudlo zníženie platov o 25 percent, o štvrtinu,“ konštatoval 6. mája Mistrík.

„Jedna vec je, že nevieme, či sme schopní naplniť plánovaný výber pokút. My sa musíme riadiť tým, čo predpisuje zákon, nie plánovaným výberom pokút. Už sme proti tomu protestovali, ale nič sa nezmenilo,“ zdôraznil. „Sú to nereálne čísla, ktoré sú zrejme urobené niekde v úradovni za stolom, ale nezodpovedajú realite. My navrhujeme, ak štát nemá dostatok peňazí, nech zákonom nastaví službu, ktorú si objednáva od RVR tak, že rada nebude musieť robiť niektoré činnosti, ktoré robí dnes. Navrhujeme uvažovať o zmene zákona a niektoré činnosti, napríklad v oblasti retransmisie, limitovať na menšie výkony,“ uviedol predseda RVR.

Predseda výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) súhlasí s tým, že RVR nemôže byť závislá od množstva vybraných pokút. „Treba sa zbaviť názoru, ktorý z toho tak trocha vytŕča, ako keby činnosť rady mala závisieť od množstva vybraných pokút. Keby to takto malo byť a médiá by teoreticky celý rok fungovali bez chyby, rada by zanikla,“ povedal. „Treba spraviť všetko preto, aby rada bola funkčným orgánom tak, ako je to do dnešného dňa,“ povedal s tým, že RVR má veľkú autoritu a bola by škoda, ak by bola jej činnosť obmedzená.

Ohľadom návrhu zmeniť zákon tak, aby mala RVR menej povinností Jarjabek poznamenal, že problém s rozpočtom RVR sa zatiaľ iba avizuje, ešte reálne nevznikol. „Ale je dobre, že sa avizuje,“ poznamenal. Dodal, že teraz je na orgánoch rezortu kultúry a RVR, aby o tomto probléme diskutovali a včas hľadali riešenie. „Každý si uvedomuje, že takéto nebezpečenstvo tu hrozí a predpokladám, že aj toto je jedna z možností. V každom prípade, rada musí fungovať ďalej,“ povedal na margo možnej legislatívnej zmeny Jarjabek.

 

Zdroj: TASR, RVR

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu