repro foto: Startlab.sk

Magazín chce vyslať redaktorov do rómskej komunity v anglickom Sheffielde. Finančné prostriedky sa dvaja redaktori snažia získať aj cez crowdfundingovú platformu Startlab.sk.

„Zaplaťte nám s Filipom výlet!” uviedla na svojom facebookovom profile Denisa Gdovinová, redaktorka magazínu .týždeň.

Ich cieľom je zdokumentovať a porovnať, akí sú Rómovia žijúci na Slovensku a akí sú Rómovia žijúci v anglickom Sheffielde.

Ich cesta môže priniesť zaujímavé zistenia, o tom ako to s tými Rómami v tom Sheffielde naozaj je a či je to, čo sa o nich hovorí naozaj pravda.

„Angličania odhadujú, že tam žije až 6 tisíc slovenských Rómov. Píšu štúdie a projekty a skúšajú integrovať „Slovak Roma“. Naši Rómovia tam pracujú v potravinárskom priemysle, nad čím u nás mnohí ohŕňajú nos. Rómske deti tam nemajú problém naučiť sa rýchlo angličtinu, ale u nás im slovenčina robí problémy. Priamo do Bystrian, odkiaľ väčšina pochádza, chodí dokonca každoročne profesor z univerzity v Sheffielde (!) a baví sa o integrácii Rómov s riaditeľkou základnej školy. A tlmočníka im robí starší žiak, ktorý istý čas fungoval v Sheffielde,“ uviedla Denisa Gdovinová dôvody, pre ktoré chce spolu s kolegom vycestovať do anglického Sheffieldu.

Finančné prostriedky, ktoré sú potrebné na celú cestu sa Denisa Gdovinová a časopis .týždeň snažia získať aj cez crowdfundingovú platformu Starlab.sk. Suma, ktorú by chceli vyzbierať predstavuje 1200 Eur.

„Vyzbierané prostriedky použijeme na dopravu do Londýna a Sheffieldu a späť na Slovensko, ubytovanie počas pobytu redaktorov a ďalšie náklady spojené s prípravou reportáže. Na reportáž vyšleme našu redaktorku Denisu Gdovinovú a redaktora Filipa Olšovského,“ uvádza sa na crowdfundingovej platforme Startlab v popise projektu.

Výet do Sheffieldu bude nadväzovať na reportáž Andreja Bána z júla 2016 Zo Sheffieldu do Šefildu. Cieľová stanica je štvrť Page Hall, kde by mali žiť slovenskí Rómovia. Redaktori majú v pláne okrem overovania zistení britského profesora Marka Payna z University of Sheffield, ktorý sa zaoberá životom a migráciou Rómov zo Slovenska do Anglicka, aj iné veci.

Napríklad chcú vycestovať do Londýna a tam sa stretnúť s politickými predstaviteľmi, ktorí boli kedysi presvedčení, že Rómski migranti budú pre ich krajinu problém, tiež sa ich chcú spýtať na to, ako podľa nich ovplyvní rómsku komunitu brexit.

Súčasťou výletu je aj cesta do slovenských Bystrian, pretože práve odtiaľto odchádzajú Rómovia do Sheffieldu najviac.

Magazín .týždeň, ktorý od roku 2016 spája svoje aktivity s denníkom N, cez crowdfundingovú platformu Starlab získal financie už na viacero projektov, tak isto ako denník N.

Magazín .týždeň prostredníctvom financií vyzbieraných cez Startlab otvoril v Bratislave svoj „Klub .pod lampou”, ktorí plní funkciu diskusného priestoru, občasnej kaviarne a je aj miestom mnohých stretnutí.

Aktívny na Startlab-e je aj denník N, ktorý cez túto crowdfundingovú platformu napríklad dofinancovával knihu „Pravda a lož na Facebooku“ alebo i príručku pre študentov „Ako kriticky myslieť“.

Prostredníctvom projektu denník N financuje aj reportáže, napr. „Až raz budeme žiť ako Japonci“.

Tak ako pri všetkých projektoch na Startlab.sk aj pri projekte zo „Z Bystrian do Sheffieldu a späť” je možné prispieť buď bez možnosti dostať za svoj príspevok odmenu alebo s možnosťou dostať za svoj príspevok odmenu, ktorou môže byť napríklad aj pozvanie na kávu od samotnej redaktorky Denisy Gdovinovej.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu