foto: pixabay.com, foto koláž: MWD

Majiteľ „nezávislého“ denníka N má zjavne politické záujmy, ak sa rozhodol okrem vzniku denníka N sumou 1,2 miliónov eur podporiť aj vznik politického hnutia Progresívne Slovensko. Na Slovensku pritom už nežije, zdržuje sa dlhodobo v USA. Nové politické hnutie finančne podporil aj člen redakčnej rady denníka N Michal Meško, majiteľ kníhkupectiev Martinus.sk/Foxford a medzi zakladajúcimi členmi politického hnutia je i Zora Jaurová, ktorá je zároveň členkou redakčnej rady denníka N.  Správu sme aktualizovali o vyjadrenie novinára Mareka Vagoviča, ktorý sa vyjadril ku svojmu kontaktu s podnikateľom Zajacom a vyjadril sa tiež, že nechce byť spájaný so žiadnou politickou stranou. Reakciu zaslal aj Anton Zajac.

Anton Zajac je majiteľom denníka a členom predstavenstva spoločnosti Denník N, a.s. spolu s majiteľmi Lukášom Filom, riaditeľom vydavateľstva a Tomášom Bellom, zástupcom šéfredaktora denníka N.

Anton Zajac je spolumajiteľ softvérovej spoločnosti ESET, žije dlhodobo v USA.

Spoločne so spolumajiteľmi ESET prispeli na rozbeh denníka N nenávratnou pôžičkou vo výške 1,2 miliónov eur. Akou sumou Zajac finančne podporil Progresívne Slovensko nie je známe, na naše otázky nereagoval Zajac, ani Martin Dubéci, hovorca hnutia Progresívne Slovensko.

Aktualizované: Zajac nám zaslal 4. februára reakciu v znení „ja nie som majiteľ Denníka N, ale minoritný spolumajiteľ. Neinvestoval som som 1.2M eur, ale ďaleko menšiu sumu. Ale najhorší je záver: menovite to, že mám zjavne politické záujmy. Moje záujmy sú čisto pragmatické: chcel by som Slovensko, v ktorom platí zákon pre každého rovnako, Slovensko, v ktorom politici slúžia ľudom a krajine, nie svojim sponzorom a sebe,“ uviedol pre MediaWatch.Dog Anton Zajac, spolumajiteľ denníka N a sponzor Progresívneho Slovenska.

Do okruhu známych podnikateľa Antona Zajaca na Facebooku patria novinári z viacerých slovenských médií napr. Štefan Hríb a Eugen Korda (.týždeň) , Marek Vagovič (Aktuality.sk), František Múčka (Postoj.sk), Miroslav Kern, Lukáš Fila, Tomáš Bella a Matúš Kostolný (Denník N), či Filip Obradovič (Trend), ale pozná sa i s viacerými politikmi, napríklad:

s Miroslavom Beblavým (ex-SDKÚ, ex-Sieť), Martinom Poliačikom, Petrom Osuským (SaS), Jánom Fígeľom (ex-KDH), Milanom Krajniakom (Sme rodina), Jánom Budajom (ex-VPN, Zmena zdola), Evou Babitzovou (ex-šéfka rádia Expres, ex-SDKÚ, Šanca), Igorom Matovičom, či Gáborom Grendelom (OĽaNO-NOVA), ktorý bol nedávno spájaný s kauzou vplyvu politikov na novinárov a zverejnenou komunikáciou na stránke Lipsicovestado.net. Čítaj viac.

V rozhovore pre Trend podnikateľ Zajac povedal: „Nemám také ambície, aby som viedol nejaké hnutie ako líder. Chýba mi na to aj sieť ľudí, keďže som veľa času strávil vonku. Pozerám sa na to, aké skupiny existujú, a keď im uverím, zapojím sa. Na Slovensku je veľa schopných a slušných ľudí a potenciál existuje, ale zatiaľ nevidím stratégiu na dlhšie obdobie a ísť do politiky len preto, aby som bol pred kamerami, ma neláka. Chcem pomôcť zmeniť systém na Slovensku, otázka je, či je to vôbec možné, aj vzhľadom na situáciu, ktorá je vo svete,“ tvrdí v článku Filipa Obradoviča a Zuzany Petkovej pod názvom „Jediná šanca pre Slovensko je nová slušná strana“ pre týždenník Trend.

Sympatiami k Progresívnemu Slovensku sa netají novinár a šéfredaktor magazínu .týždeň Štefan Hríb, ktorý bol v minulosti podporovateľom strany SaS, a nedávno sa zúčastnil ako hosť aj kongresu strany. Čítaj viac.

Za hnutím Progresívne Slovensko stoja Ivan Štefunko, majiteľ investičnej skupiny Neulogy Ventures, Michal Truban, majiteľ IT spoločnosti WebSupport, Radovan Pala, advokát kancelárie Taylor Wessing, Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia, Zora Jaurová, ktorá je i členkou redakčnej rady denníka N, alebo Martin Dubéci, ktorý kandidoval v marcových voľbách za stranu Most-Híd, no do parlamentu sa nedostal. Predtým pôsobil aj ako šéf prezidentskej kampane Radoslava Procházku.

Progresívne Slovensko na Facebooku na svojej stránke linkuje články z denníka N > pozri

Logo vznikajúcej politickej strany Progresívne Slovensko nie je originálne a nápadne sa podobá na logo Ideo.org:

logo-ideo-org

logo-progresivne-slovensko

Aktualizované 21.12.:

Novinár Marek Vagovič zaslal do redakcie svoje stanovisko v ktorom sa dištancuje od majiteľa denníka N Antona Zajaca: „Osobne ho nepoznám, ani som sa s ním níkdy nestretol. Tak vás žiadam, aby ste ma nespájali s Progresívnym Slovenskou ani so žiadnou inou politickou stranou,“ povedal Marek Vagovič, reportér portálu Aktuality.sk.

Ale i naďalej má Marek za kamaráta Zajaca pridaného na sociálnej sieti Facebook:

prtsc-fb-anton-zajac-20-12-2016-medzi-kamaratmi-marek-vagovic-reporter-aktuality-sk
repre foto FB Anton Zajac 20.12.2016
prtsc2-vyznacene-cervenou-fb-anton-zajac-20-12-2016-medzi-kamaratmi-marek-vagovic-reporter-aktuality-sk
repre foto FB Anton Zajac 20.12.2016

Aktualizované 25.12.2016:

Marek Vagovič odmieta, že by sa dištancoval od majiteľa denníka N Antona Zajaca, ako sme pôvodne v aktualizácii uviedli a svoj kontakt s ním opísal slovami: „Pána Zajaca vnímam len z médií ako úspešného podnikateľa, s ktorým však nemám žiadny osobný kontakt ani vzťah. Priateľstvo na Facebooku neznamená, že patrím do okruhu jeho známych,“ povedal Marek Vagovič a dodal „Priateľov na Facebooku mám stovky, dve tretiny ani nepoznám. Potvrdím žiadosť skoro každému, kto o to požiada. Známym aj neznámym, ktorých zaujímajú moje názory,“ vysvetlil Vagovič prečo má podnikateľa Antona Zajaca pridaného medzi kamarátmi na sociálnej sieti.

Aktualizované > Zora Jaurová odstúpila z redakčnej rady denníka N. Naďalej ostáva členkou Progresíveho Slovenska

5 KOMENTÁRE

  1. Slovensko úpenlivo čaká na novú stranu s novými ľuďmi, ale dopyt je skôr na silnú pravicovú stranu. Musí to byť konzervatívna strana, ktorá bude vychádzať z tradície slovenského konzervativizmu a byť vymedzená voči neoliberálom, sorosovým mimovládkam či zapredaným médiám…Ľavicová strana, ktorá paktuje s Kiskom, Hríbom a pod. nebude to pravé orechové, navyše tolerantný postoj k migrantom nedáva takej strane veľké šance na podporu…Tak najviac 2 %…

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu