Boris Kollár je mediálne známy slovenský podnikateľ, ktorý vlastní Fun rádio a podniká v turizme. V pondelok večer 19. októbra bol hosťom internetového rádia Slobodný vysielač v diskusnej relácii pod názvom V prvej línii. Rádio prezentovalo svojho hosťa, ako podnikateľa a „politicky nekorektného kritika miestnych pomerov.“ Kollár hovoril o politike a o médiách. Vyjadril sa k bulvárnym médiám, ale i na tému rádiových kvót slovenskej hudby, k rozpočtu Fun rádia, k svojej aktivite na sociálnej sieti facebook, ale aj k fáme o jeho záujme o kúpu rádia Slobodný vysielač, a k možnému odchodu moderátorky Martiny Šimkovičovej z TV Markíza. Reláciu moderoval spolumajiteľ rádia Slobodný vysielač Boris Koróni.

Boris Kollár mal byť pôvodne hosťom rádia Slobodný vysielač už začiatkom októbra, svoju účasť však zrušil, po tom, čo sa dozvedel, že v štúdiu bude aj kontroverzný pravicový politik Marian Kotleba. Písal som o tom.

Hneď v úvode relácie rádia Slobodný vysielač hosť Boris Kollár vyvrátil fámy o tom, že má záujem o kúpu ich rádia Slobodný vysielač „predsa by som si nekúpil takéto hrozné rádio, ktoré je tak strašne extrémistické. Ja nie som extrémista, ja by som si vás nekúpil, “ povedal so smiechom Kollár.

Boris Kollár ale pomáha napríklad aj s oživením vysielania bratislavského rádia Viva Metropol, ktorému poskytol priestory na vysielanie na Leškovej ulici v Bratislave, kde sídli aj jeho Fun rádio. Viac informácií.

Kollár sa vyjadruje k témam, ktoré ho „zaujmú, alebo iritujú“. V minulosti bol aj na kandidátke strany Únia, ktorá sa uchádzala o priazeň voličov v parlamentných voľbách, no neuspela. „Nevylučujem, že vstúpim do politiky,“ povedal Kollár 19.10. na úvod relácie rádia Slobodný vysielač. Neskôr v tejto relácii možnosť vstupu do politiky opakovane vylúčil slovami „zatiaľ nie“, alebo „zatiaľ nič“.

Témou relácie boli jeho názory a ich prezentácia, moderátor zisťoval prečo práve teraz sa zapája do komentovania spoločenského diania, Kollár mu však oponoval „ja to robím už 6-7 rokov“, len v súčasnosti aj na verejnom profile na facebooku, kde „za 1,5 mesiaca mám 32 tisíc lajkov, niektoré videá videlo 300-400 tisíc ľudí s dosahom až 800 tisíc ľudí ku konkrétnemu jednému komentu, “ povedal Kollár.

Kollár sa vyjadroval aj k bulvárnym médiám v ktorých sa často objavuje. Moderátor sa ho pýtal či sa dá docieliť aby sa tieto média oň nezaujímali „neotravovali ho“, Kollár naznačil že jediný spôsob, ako to docieliť je, ak by verejnosť oň stratila záujem a médiám by znižoval predaj, tým že by bol na ich titulke.

„To znamená dajú vás na titulku a nikto to nekúpi (…) a padne predaj o 20% dole, tak si povedia, asi sme dali zlú titulku, ešte to skúsia s vami 2-3 krát a keď zakaždým bude prepad, príklad: nejakého média sa predáva napríklad 60 tisíc denne a v tom čase keď vy budete na titulke to padne o 20-30 percent, spravíte to 4 krát a už sa o vás nebudú médiá zaujímať, to vám garantujem a dajú pokoj,“ povedal Boris Kollár.

„To sa vám nestane“, kontroval moderátor Koróni, „Asi nie, asi im tie čísla robím,“ odpovedal Kollár.

 

Kollár sa vyjadril, že záujem bulváru nevníma len negatívne, a zvýšil mu popularitu ale hneď dodal „minule som napríklad neplatil na toaletách pol eura, lebo ma pani spoznala a mohol som sa zadarmo vyčúrať, “ povedal Kollár s nadsázkou.

 

Boris Kollár sa vyjadroval aj na tému podnikania a v čom vidí problémy na Slovensku „v čom vláda hádže polená“, ale vyjadril sa aj k téme rodina ale i k téme imigranti, ku ktorým sa Kollár často vyjadruje aj na svojej fun page na facebooku.

V relácii sa Kollár vyjadroval aj k obsahu vysielania Fun rádia: „Fun rádio vlastním 15 rokov a za ten čas sme ho ani raz nezneužili politicky, ani jeden raz sme ho nezneužili ani na nejaké prezentovanie mojej osoby,“ povedal Kollár.

Boris Kollár sa vyjadril aj k financovaniu Fun rádia, prezradil, že 700-800 tisíc eur platí ročne len rádiokomunikáciam za prenos vysielania. Celkovo ročne Fun rádio na svoj chod, podľa Kollára, potrebuje 4 až 5 miliónov eur, preto je potrebná na jeho chod reklama. Tlaky od zadávateľov reklamy na obsah vysielania Kollár ale jednoznačne vylúčil.

Kollár sa vyjadril aj k povinným kvótam rádiám, ktoré im predpisujú koľko hudby majú hrať vo svojom vysielaní „To je katastrofa, na to mám taký názor, že to presadil Elán spolu s Ďurindom u pána premiéra a neviem čo zase mu sľúbili, možno že mu za to budú hrať na politických kortesačkách, alebo sa poznajú, ja neviem, možno to išlo cez pána Kaliňáka, fakt neviem, ale dostali sa na absolútne politické špičky a presadili si tieto kvóty. Viete, tým že nám ešte obmedzili, od dvanástej do šiestej (24:00-6:00 hod. ) to nesmieme vysielať, tá kvóta nie je nakoniec 25%, ale tá kvóta je nakoniec 33%! Problém je to v tom, že je to paušálne dané, teraz si predstavte že, my hráme hudbu pre mladých, niekto hrá oldies hudbu – tomu to nebude vadiť, lebo, ja „starý“ Elán hrať v rádiu nemôžem, preto lebo mi hráme posledných pár rokov, to znamená, že ja nemám ten kvalitný kontent, lebo Elán je kvalitný kontent, ale nie do môjho rádia. To môže ísť do Jemných melódií, to môže ísť do Slovenského rozhlasu, tí si to ani nevšimnú, pre tých to nie je problém. Predstavte si, že by som mal rádio Klasik, a vysielal by som len opery, alebo klasickú hudbu a teraz mi tam dajú, že musím dať 25% slovenskej hudby. Čo tam mám hrať stále Krútňavu?! Chápete ma? A keby som chcel naplniť literu zákona, tak každú tretiu operu budem musieť dať Krútňavu! To je proste šialené, to je padnuté na hlavu, to je všetko, to je môj názor, “ povedal Boris Kollár.

V relácii sa Kollár vyjadroval aj na tému moderátorky Martiny Šimkovičovej z televízie Markíza, ktorej reálne hrozí, že príde o prácu, lebo na facebooku zdieľala informácie o imigrantoch. Viac informácií.

„Strašne ma mrzí to, napríklad ako dopadla pani Šimkovičová v Markíze. Mala dostať vysielanie, a ona si na svojom facebooku len shareovala (pozn.: zdieľala)  niektoré veci ktoré neboli vymyslené, ona nekrivila pravdu. Boli to krátke videá, alebo fotografie z imigračnej vlny a ja si myslím, že ona to ani nekomentovala, ani tam nedávala nejaké nenávistné komentáre a hlúposti. Keby tam dávala: postrieľajme ich, povraždíme ich, tak prosím poviem, to nebolo v poriadku. Ale keď raz niečo vyjde, že búrajú plot, alebo hádžu kamene, no tak sa netvárme že tie kamene nehádzali, veď sme to videli vo videu. A to že to shareovala a dala tam, ja si myslím, nie je dôvod na to, aby ju niekto zbavil práce, alebo aby ju nejako perzekvoval,“ povedal Boris Kollár.

Rádio Slobodný vysielač, v ktorom táto diskusia odznela, je alternatívne internetové rádio, ktoré je vnímané, ako rádio ktoré sa venuje vo svojom vysielaní často kontroverzným témam a samo seba vyčleňuje vo vzťahu i k „tradičným mainstreamovým médiám“. Je financované len z príspevkov poslucháčov. Na ročný chod rádia údajne  prispievajú do výšky 72 tisíc eur (pozn.: podľa informácií zverejnených priamo na webovej stránke rádia, t.j. mesačne 6 tisíc eur).

Nedávno z rádia odišiel aj jeden z jeho zakladateľov Norbert Lichtner, ktorý sa rozhodol robiť iný projekt a participuje na vzniku novej televízie IN TV > Viac informácií.

Kompletný záznam rozhovoru s Borisom Kollárom si môžete vypočuť > tu

3 KOMENTÁRE

 1. Ja to zase napíšem. „Kontroverzné“ sú pre mňa Narkóza, Hnojka, aj RTVS, pretože šírili klamstvá napríklad o tom, že v Iraku sa nachádzajú zbrane hromadného ničenia, na základe čoho boli vyvraždené tisíce ľudí.
  A nerozumiem, prečo napíšete, že SV „údajne“ vyzbiera 72 000 € – šak tam choďte osobne, pán redaktor, požiadajte, nech vám otvoria internet banking alebo čokoľvek, kde držia údaje o prichádzajúcich platbách a nebude žiadne údajne. Jednoduchá novinárčina, pri ktorej len treba zdvihnúť zadok od počítača a nebudete šíriť negatívne konotácie, ktoré sa so slovom „údajne“ v posledných rokoch začali spájať. Dobre?

  • Mily citatel,
   radio slobodny vysielac nepouziva transparentny ucet a ani inak nezverejnuje vysku darov od svojich posluchacov, informacia 72 tisic eur je z ich webovej stranky (mesacne potrebuju na svoj chod 6 tisic eur), nie je vsak nicim podlozena, preto som napisal slovo udajne. Cesta do Banskej Bystrice by ziadne nove zistenia nepriniesla, preto je v tuto chvilu zbytocna, myslim si.
   ML

   • Nie, nie a just nie. Nepôjdem tam, lebo nič nezistím. To je smiešne.
    Na začiatok by možno stačilo vypočuť si aj relácie, v ktorých nevystupujú medialné známi podnikatelia, o ktorých článok Vám zvýši čitanosť. Napr. mesačnú bilanciu rádia, alebo plánovanie budúcnosti, ktorej účastníkom (a nie len tejto) býva univerzitný psychológ.
    Pokračovať by ste mohli návštevou SV a osobným rozhovorm s jeho redaktormi. Ak máte záujem, zoberiem Vás do SV mojim autom a na moje náklady. Beriete?
    Sám im mesačne prispievam dvojcifernou sumou. A áno, je to len o dôvere. Zvláštne v dnešných časoch, že?

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu