Zástupcovia spoločností PSIS (Prvá slovenská investičná spoločnosť), vedenie vydavateľstva Petit Press, NAMAV (dcérska spoločnosť tlačovej agentúry Sita) a Penta Investments Limited ukončili rokovania o usporiadaní akcionárskych pomerov vo vydavateľstve Petit Press. PSIS bude v budúcnosti v postavení 55 % majoritného akcionára. TASR o tom informoval generálny riaditeľ SITA Ivan Sámel.

Spoločnosti PSIS a NAMAV/Penta uzavrú zmluvu o prevode 5 % akcií v prospech PSIS a najneskôr v decembri 2014 akcionársku dohodu postavenú na princípoch podpísaného memoranda. Memorandum stanovuje, že PSIS má v kompetencii riadiacu a NAMAV/Penta kontrolnú funkciu voči vydavateľstvu.

„Výsledkom viac ako mesačných rokovaní je akcionárska dohoda, ktorá smeruje k dlhodobému usporiadaniu vzťahov medzi akcionármi. Zúčastnené strany dohodu považujú za dôležitý predpoklad k postupnej stabilizácii pomerov v redakciách Petit Press, najmä v redakcii denníka SME, kde je situácia najkritickejšia,“ uvádza vo vyhlásení Sámel.

Stratégiu v oblasti tvorby obsahu médií bude zastrešovať predseda predstavenstva a spoluzakladateľ denníka SME pán Alexej Fulmek.

„som rád, že rokovania sme dotiahli do úspešného konca a vydavateľstvo sa vyhne patovej situácii v budúcnosti“, vyjadril sa pre masmedialne.info pán Alexej Fulmek CEO vydavateľstva Petit Press.

Zmluvné strany rovnako predpokladajú, že ústupom do minoritnej pozície nebude NAMAV, financovaný investičnou skupinou Penta, potrebovať schválenie transakcie zo strany Protimonopolného úradu SR (PMÚ).

„Naopak, PSIS preskúma potrebu notifikovať zo strany PMÚ prevzatie majority v spoločnosti Petit Press,“ dodal Sámel.

Akcionári taktiež prehlasujú, že bude vytvorený dokument, ktorý má garantovať nezávislé fungovanie redakcií a novinárov v spoločnosti Petit Press, pričom tento dokument zakotví princípy komunikácie medzi akcionármi a redakciami.

„Prípadná komunikácia akcionára so šéfredaktorom bude možná len vo výnimočných prípadoch, na vyžiadanie, so zadaním dôvodu a súhlasom šéfredaktora a súhlasu predsedu predstavenstva spoločnosti, prípadne v prítomnosti predsedu predstavenstva spoločnosti a člena/členov vedenia redakcie,“ vysvetlil Sámel.

Podľa jeho slov, komunikácia a riadenie redaktorov bude v priamej kompetencii šéfredaktora novín, jeho zástupcov, editorov a vedúcich oddelení. „Nominácie na posty šéfredaktorov budú v kompetencii predsedu predstavenstva spoločnosti,“ dodal Sámel.

Svoj 50-percentný podiel v Petit Press predala nemecká spoločnosť Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft. Vstup Penty do vydavateľstva Petit Press spôsobilo odchod vedenia redakcie denníka SME, ďalší redaktori sú vo výpovednej lehote.

Zdroj: TASR

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu