Marek Dospiva , spoluvlastník finančnej skupiny Penta mal v stredu 18. novembra prednášku na Vysokej škole ekonomickej v Prahe, v rámci ktorej opísal aj svoj vzťah k médiám.

Dospiva je v rebríčku najbohatších Čechov, podľa časopisu Forbes na 7 mieste. Investovať začal s terajším spolumajiteľom skupiny Penta Jaroslavom Haščákom na začiatku deväťdesiatich rokov, teda ešte v čase, keď študovali na Pekinskej univerzite v Číne, odkiaľ začali dovážať textil do obchodných reťazcov v Československu. Spoločne ešte s troma spoločníkmi si neskôr založili skupinu Penta. Jaroslav Haščák je v rebríčku najbohatších Slovákov, podľa časopisu Forbes na treťom mieste a Martin Kúšik, spoluzakladateľ Penty na piatom (ktorý ale pôsobí už v spoločnosti Odyssey 44).

Marek Dospiva, Penta Investments
Marek Dospiva, spoluvlastník Penta Investments

V Čechách aktuálne vlastní skupina Penta napriamo vydavateľstvá Vltava-Labe-Press, Astrosat Media a Tablet Media.

Na Slovensku vstúpila do mediálnej sféry prostredníctvom spoločnosti V3 Media Holdings, resp. News and Media Holding, keď kúpila vydavateľstvá Trend Holding, Spoločnosť Plus 7, Centrum Holdings, väčšinový podiel získala v spoločnosti Orbis In a NARKS-INFOSERVIS a.s. (Reality.sk) , ale i menšinový podiel vo vydavateľstve Petit Press.

Médiá, ktoré Penta vlastní kontroverzné články o skupine nepíšu, preto im ich kúpa dáva zmysel. A nielen preto.

Marek Dospiva v rozhovore ešte v apríli 2015 pre české Hospodářské noviny nazval kúpu médií “atómovým kufríkom, či štítom”, ktorý má skupinu chrániť.

„Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. To, že médiá vlastníme, nám dáva istotu, že pre kohokoľvek bude horšie nás iracionálne napádať. To iracionálne by som podčiarkol, ” povedal Marek Dospiva.

Jaroslav Haščák, jeden z piatich spoluvlastníkov skupiny tento dôvod ale neskôr poprel, v krátkom rozhovore pre denník N.

„Všetci sa nás pýtajú, prečo vstupujeme do médií, keď klesajú tržby, potenciál expanzie je obtiažny a firmy hľadajú cesty, kadiaľ sa v médiách vydať,“ povedal Marek Dospiva v stredu 18. novembra na prednáške na Vysokej škole ekonomickej v Prahe.

Správu o jeho prednáške priniesol český portál Mediaguru.cz.

Ako ďalší dôvod pre vstup Penty do médií Dospiva na prednáške uviedol možnosť synergie zakúpených médií s retailovými platformami skupiny ale, podľa jeho názoru, aj dôvod kultivácie médií po investičnom vstupe skupiny.

„Keď naši konkurenti začali do československých rúk skupovať média od zahraničných investorov, mysleli sme si, že nie je najvhodnejšie, aby médiá vlastnila jedna alebo dve investičné skupiny. Čím viac skupín, tým viac názorov, a to prispeje ku kultivácii prostredia,“ povedal Marek Dospiva.

Keď som sa Jaroslava Haščáka opýtal „čo podľa vášho názoru ohrozuje žurnalistiku?“, odpovedal:

„Nemyslím si, že žurnalistika je v dnešnej dobe ohrozovaná. Tým, kto ju mohol v minulosti ohrozovať, bola politická moc v podobe cenzúry. A to je v 21.storočí, v dobe mobilných technológií a internetu, už prakticky nemožné.“

Celý rozhovor môžete nájsť tu > Konzument médií dnes čelí tomu, čo sa nazýva paradox výberu

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu