Marek Mach z občianskeho združenia Mladí

Projekt Mladi proti fašizmu nedávno získal ocenenie Nadácie otvorenej spoločnosti v kategórii Občianska žurnalistika: Najlepší podcast, online projekt, blog v odbornej ankete Novinárska cena 2019.  Zhovárali sme sa so zakladateľom projektu Marekom Machom.

Projekt bol ocenený už v predchádzajúcom roku Novinárskou cenou za rok 2018, kedy získal v kategórii Občianska žurnalistika ocenenie Najlepší príspevok uverejnený na blogu za zverejnený článok “Prečo mladá Slovenka nemá pravdu o multikulturalizme.” Vnímate to ako ocenenie vašej práce?

Ocenenie si v prvom rade veľmi vážim, najmä z toho dôvodu, že dáva podľa môjho názoru, určitý signál, že je dôležité, aby sme sa pri našej práci zaujímali aj o mladú generáciu. To, čo sa bohužiaľ dnes deje je, že mladým ľuďom nie je venovaná až taká pozornosť, ako by mala byť, následkom čoho sa časť z nich radikalizuje a uchyľuje k extrémistickým politickým rozhodnutiam.

Spomínané ocenenie je pre mňa znakom, že je dôležité venovať sa mladým ľuďom, zároveň pre mňa osobne je to signál, že ľudia si vážia moju prácu a vidia v nej zmysel. Považujem ale za dôležité, a vždy sa o to aj snažím, poukázať na prácu ostatných nominovaných, aby to nebolo len o tom, že si prevezmem cenu a celá pozornosť je venovaná len mne. To by ma mrzelo, keďže si myslím, že aj ostatné nominované projekty by sme mali považovať za dôležité.

Marek Mach, Novinarska cena 2018, odovzdavanie v roku 2019, autor foto: Tomáš Halász

Na sociálnej sieti rezonoval Váš vyhrotený konflikt Líviou Garčalovou z Ľudovej mládeže-mládežníckej organizácie Kotlebovej ĽSNS, ktorá pôsobí aj v portáli Kulturblog, ktorá sa zviditeľnila vďaka videu, v ktorom kritizuje multikulturalizmus. Na ktoré ste potom reagovali vo svojom blogu. Rádio Expres Vám umožnilo stretnutie, vyjasnili ste si vaše postoje?

V prvom rade, cieľom tej diskusie bolo z mojej strany predovšetkým zaujať ľudí, ktorí sa o tieto témy doteraz nezaujímali, prípadne nevedeli, či považovať Líviin názor správny, alebo nie. Následne bolo dôležité dostať sa touto diskusiou do ich povedomia, presvedčiť ich a zamedziť ich radikalizácii. S odstupom času si dovolím tvrdiť, že toto dopadlo snáď najlepšie, ako mohlo.

Tento cieľ je do veľkej miery merateľný predovšetkým číslami na sociálnych sieťach ako je napríklad počet sledovateľov, či miera interakcie. Tie po diskusii v dlhodobom horizonte niekoľkonásobne stúpli a to je pre mňa znakom, že diskusia s Líviou mala zmysel.

Ako vznikla iniciatíva Mladí proti fašizmu?

Iniciatíva Mladí proti fašizmu vznikla v roku 2016 a bola odpoveďou na parlamentné voľby, ktoré prebehli v marci toho roku. V nich sa do parlamentu dostala aj extrémistická politická strana, z veľkej časti práve vďaka hlasom prvovoličov. Vtedy som si povedal, že by možno bolo správne vyčleniť na internete miesto, web, ktorý by sa venoval práve tejto téme a obsahoval by tie najdôležitejšie informácie.

Čiže to bol taký základný popud k tomu, aby som vytvoril niečo podobné. Od toho sa to potom už všetko odvíjalo ďalej.

Aké aktivity plánujete?

Teraz sme spúšťali portál Dúhy.sk a zároveň máme iniciatívu Mladí za klímu a Správy Mladí. Nasledujúcim cieľom teda je dostať ich k čo najväčšiemu množstvu ľudí a následne im komunikovať témy s ktorými sú spojené.

Ako vznikol portál Dúhy.sk, prečo vlastne vznikla sociálna sieť pre komunitu LGBT?

Na stránke Mladí proti fašizmu sa častokrát stávalo, že nám písali ľudia z LGBT komunity s tým, že majú strach z diskriminácie, že sa boja nejakým spôsobom nadväzovať kontakty vo svojom okolí a pod.

Spojil som sa v tom čase preto s Ondrejom Vráblom, ktorý vyvíja hry pre deti s mentálnym postihnutím Pinf Hry. Nakoľko som v tom čase už mal základ v ľudskoprávnych témach a Ondrej mal technickú znalosť, potrebnú pre realizáciu obdobného projektu, tak sme sa rozprávali o tom, akým konkrétnym spôsobom by sme mohli týmto ľuďom pomôcť.

A portál Dúhy.sk bol tým, čo z toho vzniklo. Portál si dáva za cieľ vytvoriť pre LGBT komunitu miesto, na ktorom sa budú môcť ľudia z nej bez strachu z diskriminácie spoznávať, vytvárať tam určitú komunitu, zdieľať názory, myšlienky, písať si a podobne.

Premýšľali ste nad vstupom do politiky?

Nie. Môj osobný cieľ nateraz nie je politický, ale spočíva v čo najväčšom rozvinutí aktivít, ktoré už sú spustené. Okrem toho, ak by som aj chcel, tak kvôli veku nemôžem kandidovať, čiže to je irelevantné.

Aký je váš názor na rozhodnutie Špecializovaného súdu, ktorý odsúdil Mariána Kotlebu za propagovanie fašizmu symbolom 1488?

Ja si v prvom rade veľmi vážim rozhodnutie súdu, i keď ešte stále nie je právoplatné.

Je taká dilema, že či je to správne, že či sa z neho nemôže stať martýr. Tvrdí sa, že by mu to mohlo v konečnom dôsledku pomôcť a podobne. Ja osobne si to však nemyslím a nesúhlasím s tým. Žijeme v spoločnosti, kde platia určité pravidlá a momentom, keď tieto pravidlá niekto poruší, tak za ne musí niesť zodpovednosť a to bez rozdielu.

Ja osobne vnímam to rozhodnutie súdu ako veľmi pozitívne. Ono, viac menej sa potvrdilo to, čo všetci aktivisti a ľudia venujúci sa tejto sfére hovoria už niekoľko rokov.

Marek Mach s ocenením 30pod30 2020: 30 Talentovaných Slovákov pod 30 rokov, ktorí podľa magazínu Forbes menia svet okolo seba

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu