Ak si chcete oddýchnuť od každodenného stresu v lone prírody neďaleko Bratislavy, tak vypnite mobil a notebook nechajte doma. Vyberte sa smerom k pútnickému miestu Marianka v malebnej doline na upätí Malých Karpát. Pretože toto miesto je ako stvorené na vnútorné stíšenie, duchovný odpočinok a znovuzrodenie sa v lone prírody.

Marianka, v lone prírody neďaleko od mesta
Mariánsky kostol a Pútnicky dom (zdroj foto: autor článku)

Ubytujte sa hneď vedľa najstaršieho Mariánskeho kostola v strednej Európe, priamo v Pútnickom dome , ktorý tvorí súčasť zrekonštruovaného kaštieľa. Začína sa tu raj bez stresu, presýtenosti informáciami, bez reklamného smogu, vône automobilov a vzruchu ktorý na nás denne dolieha v meste.

Marianka, v lone prírody neďaleko od mesta - obr.2
Pútnický dom a Mariánsky kostol (zdroj foto: autor článku)
Marianka, v lone prírody neďaleko od mesta - obr.1a
zrekonštruovaný kaštieľ – Pútnický dom (zdroj foto: autor článku)

A ten kto tento kľud predsa len nevydrží, môže si na izbe zapnúť stratočasostroj televízor, alebo sa  cez free wifi hot spot pripojiť na web a skontrolovať si „dôležité“ správy z mesta. Ale ja som si večer vďaka wifi a appke iRadio RTVS na mojom tablete vypočul rádio Devín a fíčer spisovateľky Denisy Fulmekovej Ľúbostná aféra s Tangom, navodil skvelú atmosféru. Takže všetky tie digitálne vymoženosti môžu byt niekedy predsa len na niečo dobré.

Marianka, v lone prírody neďaleko od mesta - obr.3
Mariánsky kostol (zdroj foto: autor článku)
Marianka, v lone prírody neďaleko od mesta - obr.2a
Mariánsky kostol (zdroj foto: autor článku)

O Mariánsky kostol a aj Pútnický dom sa tu stará Kongregácia bratov tešiteľov z Gethseman, sú zvyknutí aj na turistov a k modlitbe alebo účasti na bohoslužbách vás nútiť určite nebudú, ale ak chcete, pridať sa samozrejme môžete. A po výlete nádhernou lesnou scenériou, si môžete vychutnať aj pohostenie neďalekého štýlového hostinca Pútnický mlyn, ktorý je len kúsok opodiaľ.

Marianka, v lone prírody neďaleko od mesta - obr.4
Marianka (zdroj foto: autor článku)
Marianka, v lone prírody neďaleko od mesta - obr.4b
Mariánsky kostol (zdroj foto: autor článku)

A keď vám zvieracia rodinka aj s malými srnkami, ako mne minule, prebehne cez cestu a predtým sa vám stretnú vaše pohľady, a naznačíte im z auta, že môžu prejsť, a oni akoby zázrakom poslúchnu, vtedy zaiste už pochopíte že tu v Marianke sa zastavil čas a toto je miesto, kde sa radi vrátite a prídete si zas oddýchnuť a vypadnúť z každodenného stresu.

Marianka, v lone prírody neďaleko od mesta - obr.5b
Pútnické miesto Marianka (zdroj foto: autor článku)
Marianka, v lone prírody neďaleko od mesta - obr.5
Prameň pútnikov (zdroj foto: autor článku)

Pútnici z celého sveta absolvujú cestu do Marianky, lebo legenda vraví o zázračnom prameni tu v údolí.  Tento prameň kedysi uzdravil pútnika a tak ho ľudia sem nasledujú až dodnes. Spojenie s duchovnom a krása prírody dokáže napĺňať, či už v boha veríte, alebo nie. Niet však pochýb o tom, že toto miesto má výnimočné Genius loci. Navštívte ho.

Alfred Northcliffe

Marianka, v lone prírody neďaleko od mesta - obr.16
Pútnické miesto Marianka (zdroj foto: autor článku)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu